Интер спечели битката, но загуби войната с Ливърпул

Ливърпул се класира за 1/4-финалите в Шампионската лига, въпреки че загуби на "Анфийлд" от Интер с 0:1. Гола на Лаутаро Мартинес в 62-ата минута се оказа недостатъчен за "нерадзурите" да стигнат дори до продължения заради резултата от първия мач. Мърсисайдци спечелиха с 2:0 на "Сан Сиро" и днешното поражение не беше фатално.

Ливърпул загуби за първи път в настоящото издание на Шампионската лига. Отборът на Юрген Клоп спечели всеки от предишните си 7 мача, а освен това беше в серия от 12 успеха във всички турнири, но днес нямаше никакъв късмет. На три пъти гредите спряха "червените", а в още няколко ситуации те направиха фрапантни пропуски. Интер се възползва от един от малкото си шансове и върна интригата, но секунди след попадението Алексис Санчес получи червен картон и това улесни домакините.

Тримата в атака за домакините бяха Мохамед Салах, Садио Мане и Диого Жота. Португалецът замени Луис Диас, който беше титуляр при победата с 1:0 над Уест Хам в събота. В средата на терена Клоп заложи на Фабиньо, Къртис Джоунс и възстановения Тиаго Алкантара. Отбраната пред Алисон Бекер бе в състав Трент Александър-Арнолд, Вирджил ван Дайк, Жоел Матип и Андрю Робъртсън

Големият отсъстващ за Интер беше Николо Барела, който изтърпява наказание. Неговото място до Хакан Чалханоолу и Марсело Брозович в халфовата линия зае Артуро Видал. Тримата в защита бяха Алесандро Бастони, Милан Шкриняр и Стефан де Фрай, по фланговете се разчиташе на Иван Перишич и Дензъл Дъмфрис, а в предни позиции си партнираха Лаутаро Мартинес и Алексис Санчес, а на пейката остана Един Джеко

Първия точен удар към някоя от вратите отправи Дъмфрис, но той по никакъв начин не затрудни Алисон. Интер беше агресивен в средата на терена и се стремеше да наложи високо темпо, докато домакините бяха по-предпазливи в началото. Мърсисайдци внимаваха най-вече за пробивите на Дъмфрис и Перишич.

30 Ливърпул - Интер 0:1

След четвърт час игра Ван Дайк отправи изстрел с глава, но топката попадна право в ръцете на Самир Ханданович. В 21-ата минута Алексис Санчес пусна хубав пас към Лаутаро Мартинес, но аржентинецът бързо беше затворен и не получи възможност да нанесе удар. Малко по-късно съдията Антонио Матеу Лаос спря мача за няколко минути, защото човек на трибуните се нуждаеше от медицинска помощ.

В 31-ата минута Жоел Матип засече с глава центриране от статично положение и уцели напречната греда. След това възможност се откри и пред Ван Дайк, но нидерландецът прати топката на сантиметри от целта. На другата врата Алисон се справи с удар на Чалханоолу. Секунди преди почивката Алексис Санчес се размина само с жълт картон за много грубо влизане в краката на Тиаго.

Ливърпул можеше да се оттегли с гол преднина, но малко не стигна на Александър-Арнолд да се разпише от пряк свободен удар. Като цяло двата тима изиграха равностойно първо полувреме, но чистите положения бяха в полза на мърсисайдци, докато Интер нито веднъж не принуди Алисон да прави решаващо спасяване.

Със старта на втората част в игра за гостите се появи Данило Д'Амброзио, който замени Де Фрай. Ливърпул вдигна оборотите и в 51-ата минута отново беше близо до гола, но гредата за втори път помогна на Интер. Ударът бе на Салах, който потърси далечния ъгъл, но топката се отби от страничния стълб.

В 59-ата минута Перишич напредна на скорост и подаде на Чалханоолу, но неговият удар беше блокиран, а в 60-ата Лаутаро направи сериозен пропуск. Аржентинецът обаче се реваншира с брилянтно попадение при следващата атака на Интер. Всичко започна от грешка на Матип, а Алексис Санчес веднага намери Мартинес, който елегантно, но и с необходимата сила, насочи топката под сглобката.

Пред "нерадзурите" се разкриха перспективи да направят мечтания обрат, но веднага след гола те останаха с човек по-малко заради нова необмислена проява на Алексис Санчес. Чилиецът фаулира грубо Фабиньо, което означаваше втори жълт картон и много проблеми за Симоне Индзаги. Юрген Клоп вкара повече свежест в състава си с пускането на Наби Кейта и Джордан Хендерсън вместо Тиаго и Къртис Джоунс. Ливърпул взе инициативата, но не съумяваше да изравни.

Четвърт час преди края Лаутаро Мартинес, Дъмфрис и Брозович отстъпиха местата си на Хоакин Корея, Матео Дармиан и Роберто Галярдини. В 76-ата минута Салах отново уцели гредата, този път след перфектно центриране от левия фланг. Ливърпул вече изцяло доминираше, а Интер почти не излизаше от наказателното си поле. Последният ход на Индзаги беше да пусне Матиас Весино вместо Чалханоолу. За Ливърпул се появи Луис Диас.

В 88-ата минута Робъртсън сбърка с последния пас при отлична контра на мърсисайдци. След центрирането от корнер пръв до топката стигна Ван Дайк, но я прати в аут. В добавеното време изумителна намеса на Видал попречи на Луис Диас да изравни от няколко метра. В крайна сметка Ливърпул допусна първа домакинска загуба от 28 мача, но изпълни голямата си цел и вече чака жребия за четвъртфиналите.