След драматичното бягство от Одеса Ястремска спаси два мачбола за победа в Лион

Даяна Ястремска стартира с драматична победа на турнира по тенис във френския град Лион с награден фонд 193 хиляди евро. Участващата с "уайлд кард" украинка спаси два мачбола и елиминира румънката Ана Богдан с 3:6, 7:6(7), 7:6(7) след малко повече от три часа игра.

Тя отрази първия мачбол при собствен сервис и 5:6 гейма във втория сет, а след това навакса изоставане от 1:3 гейма в третата част, в тайбрека на която отново беше на точка от отпадането при 6:7, но успя да реализира обрат.

21-годишната Ястремска напусна Одеса преди пет дни и избяга от военните действия в родината си след руската инвазия с лодка през Румъния, откъдето се придвижи до Лион заедно с по-малката си сестра Ивана. Преди това тя и семейството й прекарват две нощи в подземен паркинг, където се крият  от въздушни атаки.

"Щастлива съм, че спечелих за моята родина, но в същото време съм и много тъжна. Сърцето ми е вкъщи при близките, а съзнанието ми се бори тук. Много е трудно да остана концентрирана, да намеря баланса. Този победа, сравнена с това, което се случва в Украйна, е нищо. Но съм доволна, че поне се борих за родината. Горда съм със сънародниците ми, те са истински герои. Надявам се скоро всичко да приключи", каза 140-ата в световната ранглиста Ястремска след мача пред погледа на 15-годишната си сестра Ивана, която проследи срещата от трибуните.

За място на четвъртфиналите украинката ще срещне квалификантката Кристина Букса (Испания), която се справи с поставената под номер 4 представителка на домакините Ализе Корне с 1:6, 6:4, 6:1.

Друга французойка Каролин Гарсия имаше повече поводи за радост, след като отстрани водачката в схемата Камила Джорди (Италия) с 5:7, 6:4, 6:0.
Във втория кръг Гарсия ще има отново италианска съперничка - Мартина Тревизан.