Швьонтек и Остапенко са полуфиналистки в Доха

Полякинята Ига Швьонтек се класира за полуфинала на турнира по тенис в Доха (Катар), след като се справи с Арина Сабаленка в два сета – 6:2, 6:4. Швьонтек беше приемана за аутсайдер преди мача, тъй като Сабаленка вече веднъж е печелила този турнир.

Швьонтек започна много силно мача, направи два пробива, спечели подаването си на нула и поведе с 3:0. Но веднага след това тя загуби концентрация и позволи един пробив да й бъде върнат. След това пробивите продължиха в съотношение 2 към 1 за полякинята, която дръпна с 5:2 в първия сет и последва спечелен сервис – втори в мача.

Във втория сет беларуската състезателка поведе с 3:0, реализирайки един пробив от втори опит за 2:0. След това обаче Швьонтек спечели шест поредни сета и си тръгна с победа в два сета. Следващата й съперничка ще бъде Мария Сакари (Гърция), която по-рано днес отстрани Коко Гоф (САЩ) с 6:3, 6:3.

Йелена Остапенко продължава да демонстрира добрата си форма в Персийския залив, като си осигури полуфинал след победа над Гарбине Мугуруса с 6:2, 6:2. И макар че испанката Мугуруса по принцип е много добре защитаващ се играч, Остапенко решително поведе с 3:0 с един пробив. След това Мугуруса върна един чужд сервис, но латвийката не спираше да я атакува и пресира, за което тя нямаше отговор. Остапенко спечели последното си подаване, направи още един пробив и взе частта с 6:2. Вторият сет не се различаваше кой знае колко и отново завърши 6:2 за Остапенко.

Мугуруса спечели само три от 17 възможни точки от втори сервис, а всеки пък когато първият й сервис не влизаше както трябва, Остапенко взимаше някакво предимство. Така след 67 минути на корта тя си гарантира полуфинал срещу Анет Контавейт. Естонката, която е на 7-о място в ранглистата на УТА, отстрани Онс Жебюр (Тунис) с 6:4, 6:1.