Медведев започна спринта за №1 в света, Надал изравни личен рекорд с победа в Акапулко

Руснакът Даниил Медведев преодоля Беноа Пер (Франция) с 6:3, 6:4 в първия кръг на турнира по тенис в Акапулко (Мексико), затвърждавайки амбициите си да се пребори за лидерското място в световната ранглиста на АТР. Медведев може да стъпи на върха, но това зависи най-вече от представянето на сърбина Новак Джокович, който в момента се състезава в Дубай.

"Ако Новак не играеше, може би тази идея наистина щеше да владее ума ми повече или по-малко. И това е защото щеше да зависи изцяло от мен, но сега не е така, заяви Медведев след първата си победа на турнира в мексиканския курорт, който тази година събра четири от първите петима в ранглистата. Никога не ми е било лесно, когато играя първи мач след известна пауза. Понякога се представям по-добре, понякога по-зле. Моята чувствителност към топката днес не беше желаната, но пък се борих до край срещу много тежък противник и съм щастлив, че спечелих".

Медведев спечели днес за час и 42 минути, като имаше критичен момент във втория сет. Той допусна пробив за 2:3 в петия гейм, след това Пер взе и подаването си и поведе с 4:2. Но руснакът приключи с подаръците и спечели следващите четири поредни гейма, за да си гарантира участието във втория кръг. Първия сет днес също мина за 51 минути, както и втория, но тогава Медведев направи пробив за 2:1 и по-нататък му беше лесно.

След Медведев на корта излезе шампионът от Откритото първенство на Австралия миналия месец Рафаел Надал, който също нямаше кой знае какви проблеми и отнесе номер 100 в ранглистата Денис Кудла с 6:3, 6:2. За Надал това беше и първи мач след успеха в Мелбърн, който подпечата 21-ата му титла от Големия шлем.

35-годишният испанец се оплака преди мача от горещото време и влажността в Акапулко и явно реши да приключи бързо срещата, вкарвайки 26 уинъра, от които 16 от форхенд, само за 76 минути игра.

Надал загуби едва четири точки при свой сервис, направи общо три пробива в мача, за да запише 11-ата си поредна победа през 2022 година. Това е изравнен негов рекорд за най-добър старт на сезона. Рафа записа 11 поредни победи и в началото на сезон 2014, преди да загуби от Стан Вавринка на финала на Australian Openл

Следващият противник на Рафаел Надал ще бъде "щастливият губещ" от квалификациите Стефан Козлов (САЩ), който поднесе изненадата на старта, елиминирайки Григор Димитров.

В друга среща от първия кръг номер 6 в света Матео Беретини спечели първия сет с 6:4 срещу Томи Пол (САЩ), но се отказа във втория, когато губеше с 1:5 заради контузия. Също предсрочно приключи още един мач. Австралиецът Джон Милман изоставаше с 6:7 (3), 0:2 от Маркос Хирон (САЩ), но американецът получи удар с топка в окото и трябваше да излезе от корта по медицински причини.

Напред продължава и Стефанос Циципас (Гърция), който записа победа №200 в АТР тура. Той стигна тази граница след успех срещу Ласло Джере (Сърбия) със 7:6 (7), 7:6 (4).

Пабло Андухар за 62 минути победи Алехандро Ернандес (Мексико) с 6:0, 6:1, а Камерън Нори (Великобритания) се справи с Даниел Алмайер (Германия), който дойде от квалификациите, със 7:6 (5), 6:2.