С красива, скромна и бляскава церемония официално бяха закрити 24-ите Зимни олимпийски игри в Пекин, а “щафетата” беше предадена на следващите домакини Милано и Кортина д’Ампецо, които ще посрещнат белия керван през 2026-а. Темата на спектакъла "Един свят, едно семейство" се счита за "събиране на хора от цял свят и една незабравима китайска Нова година прекарана с всички нас заедно в Пекин като едно семейство".
Крайно класиране по медали на Зимните олимпийски игри в Пекин 🇸🇯🇩🇪🇨🇳
С приключването на последния състезателен ден в Пекин Норвегия официално завърши на първо място в класирането по медали с общо 37, 16 от които златни, което също беше върхово постижение в китайската столица. Общо 29 държави спечелиха медали, а в заключителния ден Финландия спечели за първи път в историята си турнира по хокей на лед за мъже.
България не спечели медал в Пекин, но запази традицията в седми поредни Зимни игри да има поне едно престижно класиране в топ 10
Алберт Попов записа най-добрия български резултат - 9-о място в алпийския слалом.
Всички медалисти от последния ден на Зимните олимпийски игри в Пекин 2022 🥇🥈🥉
На стадион "Птиче гнездо" зрителите започнаха да се събират още около два часа преди официалното начало, като съоръжението бе ползвано само за откриването и закриването. Домакините се похвалиха, че 2 милиарда души са наблюдавали Игрите по телевизията и са били ангажирани в социалните мрежи по най-различни теми, свързани със състезанията.
Церемонията започна с приветствие към президента на Китай Си Дзинпин и президента на МОК Томас Бах, след което прозвуча химна на държавата домакин. На "сцената", покрита с имитация на лед, множество деца развяваха фенери във формата на снежинки, за да символизират 20-ия ден от лунната година в Китай, която се отбелязва именно с фестивала на фенерите, или фестивала Юансяо.
След това започна парадът на нациите, но доста семпъл и импровизиран, защото около една трета от държавите, включително България, нямаха знаменосци. Причината за това са мерките срещу коронавируса, според които всеки трябва да напусне Китай максимум 72 часа след края на участието му в състезанията. Също така, за разлика от церемонията на откриването, този път нямаше регламентиран ред на излизане. По време на парада отново звучеше деветата симфония на Бетовен "Ода на радостта".
Чрез виртуална реалност телевизионните зрители виждаха традиционния китайски възел висящ над стадиона.
След парада на нациите по традиция бяха наградени ски бегачите в "маратонските" дисциплини (масов старт - 30км за жени и 50км за мъже, макар почти на половина да бе съкратена дисциплината при мъжете заради минусовите температури), аналогично на Летните олимпийски игри, когато маратонските медалисти получават отличията си на церемонията на закриването. При дамите златото бе за Терезе Йохауг, а при мъжете - Александър Болшунов.
Последва и традиционното награждаване на шестима от хилядите доброволци, които този път бяха изцяло китайци. Отличията им бяха връчени от френската легенда в биатлона Мартен Фуркад, който е петкратен олимпийски шампион.
Следващата част от церемонията бе изцяло под символа на плачещата върба, която по традиция в Древен Китай се дава на раздяла със скъп приятел, като сега идеята е да се отрази сбогуването с Игрите в Пекин. Дойде ред за гръцкия химн и издигането на флага на държавата създател на олимпийското движение и олимпийските игри, след което беше проведена задължителната "смяна на щафетата" на домакинството с Милано и Кортина д'Ампецо.
За втори път след 1956-a Кортина е домакин на Зимни игри, а Италия бе организатори и през 2006-а в Торино. За първи път в историята пък два града заедно ще домакинстват на най-големия спортен форум. Олимпийският флаг бе церемониално свален и предаден на Томас Бах от Си Дзинпин, който го връчи на кметовете на Милан и Кортина д'Ампецо, а италианският химн бе изпят от певицата Малика Аяне. Дойде ред и италианците да направят своята презентация за следващите игри през 2026-а, които ще започнат на легендарния стадион "Джузепе Меаца".
Към края на церемонията шоуто и пищните презентации бяха заменени с официалните речи от китайска страна и на Томас Бах, който благодари горещо на домакините и напомни, че без тях нищо от случилото се нямало да бъде възможно.
"През последните 16 дни ние се наслаждавахме на вашето изключително представяне. Всички вие дадохте най-доброто от себе си, показахте уважение един към друг, подкрепяхте се, дори когато страните ви бяха в конфликт. Вие давахте пример за солидарност и мир. Ние споделяме този олимпийски дух и подкрепяме всички спортисти, които заради пандемията не успяха да осъществят мечтата си, но вие винаги ще имате място в олимпийското семейство. Изключително сме благодарни на домакините от Китай. Олимпийските села бяха великолепни, съоръженията впечатляващи, организацията изключителна", каза в речта си президентът на МОК.
Бах поздрави и изрази признателност на Си Дзинпин и приветства Китай като зимна страна, след което официално обяви 24-ите Зимни олимпийски игри за закрити, а олимпийският огън угасна.