Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Трима българи стигнаха финалите на "Дан Колов - Никола Петров"

Трима български борци стигнаха финалите в първия ден на турнира "Дан Колов - Никола Петров" във Велико Търново. След три победи до сблъсък за титлите проби Рамазан Рамазанов в категория до 70 кг на свободния стил.

Натурализираният у нас дагестанец, който дебютира на международния тепих в старопрестолния град, срази на старта съотборника си Веселин Петров с 11:1, след това преодоля иранеца Юсеф Камранишаиестах с 12:1, а на полуфинала се справи и с грузинеца Гиа Авалиани с 10:0. За титлата утре Разаманов ще спори с американеца Зайн Ръдърфорд.

В началото на сезона Рамазанов стана първи на държавното първенство и бе обявен за най-техничен борец.

Ахмед Батаев също е на финалите утре. В категория до 92 килограма националът записа две победи. Особено оспорвана беше полуфиналната битка на българския борец с азера Осман Нурмагомедов, която Батаев спечели с 6:4. В петък българинът ще спори за титлата с Адлан Тасуев (Беларус).

При жените финалистка е Юлияна Янева (категория до 72 килограма), която не даде точки на съперничките си. И двете срещи до момента националката спечели с технически туш 10:0 - срещу унгарката Елише Елекеш и индийката Реетика. Първото място утре Юлияна Янева ще си оспорва с германката Лили Шнайдер.

Американски финал се заформи в категория до 59 кг при жените, след като София Георгиева загуби от американката Ема Брунтил - 1:4, а състезаващата се за Азербайджан Елис Манолова отстъпи на Малори Велте, трета от Мондиал 2018, с 6:8.

При мъжете в класическия стил Дейвид Димитров, носител на пояса "Никола Петров" от миналата година, бе спрян на четвъртфиналите от грузинеца Юри Ломадзе - 1:5 в категория до 72 кг. Съперникът му обаче отпадна в следващия кръг и българското участие приключи.

В категория до 61 кг Георги Вангелов, който загуби на старта от Рави Кумар, ще продължи утре на репешажите за бронза, след като олимпийският вицешампион стигна финала.

Турнирът беше открит от президента на федерацията Христо Маринов, а приветствие към участниците отправи кметът на града Даниел Панов. В чест на гостите имаше светлинно шоу "Звук и светлина" на крепостта Царевец.

Схватките ще продължат до неделя, а на тепиха медалите ще си оспорват над 400 борци от 35 държави.