Бодьо/Глимт срази Селтик насред Глазгоу

Норвежкият шампион Бодьо/Глимт демонстрира, че в успехите му в последните две години няма нищо случайно. Тимът, който през есента беше в една група с ЦСКА - София в Лигата на конференциите, направи важна крачка към 1/8-финалите на турнира след победата с 3:1 над Селтик в Глазгоу. През зимната пауза норвежците продадоха няколко основни футболисти, а днес изиграха първия си официален мач за годината, но въпреки това надвиха шотландския гранд.

Преди този мач Селтик записа 9 поредни победи в различните турнири в Шотландия. "Детелините" вкараха 14 гола в последните си 4 мача, но Бодьо/Глимт се оказа много по-труден съперник от тези на домашната сцена.

Селтик започна със самочувствие, но гостите поведоха при първата си опасна атака. Извеждащият пас на Хюго Ветлесен стигна до Еспейорд и привлеченият от Тромсьо нападател технично преодоля Джо Харт. Норвежците имаха много скорост в атака и това не позволяваше на крайните бранители на Селтик да се включват често в предни позиции.

В 12-ата минута Маеда отправи неточен удар, а след това на два пъти Жота не можа да завърши акции на "детелините" по най-добрия начин. Тимът на Анте Постекоглу беше твърде предвидим в опитите си да стигне до гол след центрирания. Шотландците изпълниха 8 корнера преди почивката, но нито веднъж не затрудниха Никита Хайкин.

Второто полувреме стартира с мощен натиск на Селтик и поредната доза центрирания, които не доведоха до нищо интересно. Само веднъж в този период Хайкин трябваше да спасява опасен удар, след като Маеда се озова на добра позиция. В 55-ата минута Солбакен надигра Грег Тейлър по десния фланг и намери Еспейорд. Авторът на първия гол продължи топката към Амал Пелегрино и той удвои преднината на Бодьо/Глимт.

След втория гол в игра за Селтик влязоха Рео Хатате, Йоргос Якумакис и Джеймс Форест. "Детелините" положиха много усилия да върнат интригата, но Хейкин се справи с удар на Жота, който най-много тормозеше норвежката защита. В 79-ата минута Йосип Юранович намери с перфектен пас Маеда и японецът беше точен с глава - 1:2.

И когато се очакваше шотландците да изравнят, Бодьо/Глимт ги съкруши с трети гол. Негов автор стана Ветлесен след подаване на Солбакен и много прецизен удар от границата на наказателното поле. До края Селтик не сътвори нищо и ще се надява на обрат в реванша, но това ще е много трудна задача. Справка - загубата на Рома с 1:6 при визитата на норвежкия първенец през есента.