"Барти парти" в Мелбърн след триумф в Australian Open

Световната номер 1 Ашли Барти постигна исторически успех в "домашния си" турнир от "Големия шлем" и за първи път спечели Australian Open след драматична победа с 6:3, 7:6(2) над Даниел Колинс за 1 час и 29 минути игра. "Барти парти" започна в Мелбърн още при първия мачбол в тайбрека на втория сет, като екзалтираните хиляди зрители на "Род Лейвър арена" и тези пред кортовете не спряха да подкрепят любимката си през цялото време.

Барти не просто печели третата си титла от "Шлема" точно в родината си, но и става едва втората действаща тенисистка (след Серина Уилямс) с "мейджър" трофеи на всичките различни настилки.

Австралийката се бетонира като национален герой и най-после оправда статута си на фаворит в Мелбърн, като демонстрира и нерви от стомана през всичките мачове и най-вече в този за титлата. Тя изоставаше с 1:5 във втория сет, но осъществи обрат и наложи преимуществото си с разнообразната игра, включваща оръжия най-вече като подсечения бекхенд и форхенда с висока парабола от дъното на корта.

Барти беше първата австралийка на финал в Мелбърн от 1980-ма, а сега стана първата шампионка от страната домакин от 44 години насам, като за последно това беше правила Кристин О'Нийл, а Лейтън Хюит бе на ръба да го стори през 2005-а, но загуби от Марат Сафин.

Всички шампионки в историята на Australian Open

Макар и изправила се срещу само три от поставените тенисистки и нито една от топ 20 (Колинс започна турнира като 30-а, но в понеделник ще дебютира на десета позиция) в световната ранглиста, беше впечатляващо как Барти разгроми всичките си опонентки по пътя към триумфа и сумарно е прекарала на корта само 7 часа и 35 минути.

Даниел Колинс, по подобие на Дженифър Брейди миналата година (загуба на финала от Наоми Осака), не можа да стане първата колежанска шампионка на Щатите с титла от "Шлема" от почти 40 години насам. С невероятния си остър бекхенд обаче тя заслужи дебют в топ 10 на света и все пак достигна и се бори в първия си "мейджър" финал.

Това е забележително, при положение че измъчваната от артрит в последните години американка не беше играла двубой за каквато и да е WTA титла до юли 2021-ва. Оттогава тя спечели две купи в Палермо и Сан Хосе, а сега бе близо и до такава от "Големия шлем", но не можа да стане петата най-ниско ранкирана шампионка в историята на Australian Open.

Ашли Барти започна с по-голямо самочувствие мача при бурната подкрепа на публиката в Мелбърн. Двете тенисистки успяваха да вземат подаванията си до 3:2 за австралийката, която успя да пробие съперничката си в шестия гейм и да вземе важен аванс. Барти така и не изпусна предимството си и затвори сета с бърз гейм за 6:3. Първият сет продължи малко повече от половин час.

Във втория сет ролите се размениха, като Колинс успя да поведе, да пробие любимката на домакините и затвърди пробива, за да дръпне в резултата с 3:0. Тя направи още един пробив в сета и уверено поведе с 5:1, като мачът вървеше много бързо и нямаше дълги разигравания на корта. Американката обаче пропусна шанса да затвори бързо сета, след като загуби подаването си и резултатът бе намален на 5:3. Колинс смени ракетата си преди сервиса си, но и това не помогна и тя отново загуби подаването си, за да стане 5:4.

Преди решаващия си сервис тя се оплака на съдията на стола, че е твърде шумно в залата между първия и втория й сервис, а публиката все по-често я освиркваше и дюдюкаше. Австралийката успя да изравни при 5:5, връщайки и двата пробива, като направи забележителен обрат. Притисната до стената обаче Даниел Колинс успя да вземе сервиса си за 6:5 и да си осигури поне тайбрек във втория сет. Австралийката спечели 12-ия гейм в мача, най-вече благодарение на силния си сервис в решаващите моменти.

В тайбрека силите бяха много неравностойни, като Барти направи два бързи пробива и поведе с 4:0, като смяната на полетата дойде при 5:1. До края Колинс успя да направи само една точка, а австралийката вдигна победоносно ръце след страхотен минаващ удар - 7:2 в тайбрека.