За пръв от 1980 година ще гледаме изцяло австралийски финал при мъжките двойки в Мелбърн

Финалът при мъжките двойки на Australian Open ще бъде изцяло от представители на домакините. Това се случва за пръв път от 1980 година и стана факт, след като непоставените Ник Кирьос в тандем с Танаси Кокинакис и Матю Ебдън с партньор Макс Пърсел отстраниха съответно №3 и №2 в основната схема днес в Мелбърн.

Кирьос и Кокинакис зарадваха препълнената “Род Лейвър Арена”, като разбиха Хорасио Себайос и Марсел Гранойерс със 7:6(4), 6:4. По същото време на “Маргарет Корт Арена” техните сънародници елинираха шампионите от Australia Open за 2020 година Раджив Рам и Джо Солсбъри с 6:3, 7:6(9).

Интересно е, че Кирьос и Кокинакис нито веднъж до този момент не бяха прескачали третия кръг на двойки на турнир от Големия шлем.

В първия сет нямаше дори разиграване за пробив и той завърши с тайбрек, в който Гранойерс и Себайос сгрешиха на два пъти на собствен сервис. Кирьос и Кокинакис поведоха с 3:0 след ранен пробив във втория сет и въпреки че поставените под номер 3 испанец и аржентинец изравниха за 4:4, местните герои стигнаха до победата. Те направиха нов брейк в десетия гейм и спечелиха с 6:4 с първия си мачбол.

“Играл съм много мачове на сингъл по целия свят, по време на които атмосферата е била невероятна. Но нищо не може да се сравни с тази една седмица, в която с Танаси играем пред вас. Това е истинска лудост, заяви щастливият Кирьос след края на мача. - Матю и Макс са чудесни играчи на двойки и няма да ги подценим. Те също играят много добър тенис в момента."

“Когато играем пред вас, хора, успяваме да извлечем най-доброто от нас. Не знам дали бихме постигнали този резултат другаде”, добави Кокинакис.

Дуото отстрани поставените под №1, №15, №6 и №3 по пътя си към финала, докато Ебдън и Пърсел се справиха с №4, №13, №10 и №2.

Мачът на “Маргарет Корт Арена” беше реванш за Ебдън и Пърсел, които загубиха от Рам и Солсбъри на четвъртфиналите на US Open през 2021-ва. Впоследствие американецът и британецът триумфираха с титлата.

“Не спах добре в продължение на няколко седмици след това поражение, така че се радвам, че си отмъстихме, каза Ебдън след мача. “Това е нашият домашен шлем, нашият корт. Ние сме австралийци. И публиката направи разликата вчера и днес. Да стигнем до финала тук беше наша мечта.”

Това е вторият голям финал на двойки в кариерата на 23-годишния Пърсел. Той стигна до битката за трофея на Australian Open 2020 заедно с австралиеца Люк Савил, преди да загуби от Рам и Солсбъди. 34-годишният Ебдън от своя страна не беше прескачал четвъртфиналната фаза в предишните си 29 участия на двойки при мъжете. Той спечели титлата на Australian Open на смесени двойки през 2013 година със сънародничката си Ярмила Гайдосова и сстигна до финала миналата година в Австралия.

Преди една година сегашните партньори бяха от противоположните страни на мрежата във втория кръг на Australian Open, когато Ебдън и Джон-Патрик Смит спечелиха срещу Пърсел и Савил.

Мачът за титлата на двойки при мъжете е насрочен за събота вечерта в Мелбърн, така че двата отбора ще имат ден за почивка и последни приготовления.