Медведев извърши подвиг и след обрат и спасен мачбол оцеля в петсетов трилър срещу Оже-Алиасим

Световният №2 Даниил Медведев се бе отправил към изхода на Australian Open, но “възкръсна” и спечели близо 5-часовата битка с Феликс Оже-Алиасим за място на полуфиналите на първия за годината турнир от Големия шлем. Руснакът губеше с 0-2 сета, но под светлините на прожекторите на “Род Лейвър Арена” успя да се събере, за да триумфира с 6:7(4), 3:6, 7:6(2), 7:5, 6:4. Преди това той спаси мачбол на свой сервис в четвъртия сет при 4:5 и 30:40 в полза на 21-годишния му съперник.

Така Медведев направи обрат от 0-2 за едва втори път в своята кариера и подобри перфектния си баланс срещу Оже-Алиасим на 4-0. Единственият предишен път, в който той навакса такъв дефицит бе срещу Марин Чилич на "Уимбълдън" миналата година.

“Не показах най-добрия си тенис, а Феликс игра невероятно, каза Медведев в интервюто си на корта. “Той сервираще изумително, превъзхождаше ме във всичко. Всъщност не знаех какво да правя, но си казах, че ще го накарам да се потруди здраво и да се бори до последната точка. В хода на мача успях да вдигна нивото. Когато затвориха покрива, усетих промяна в инерцията и че мога да се справя по-добре на корта и това ми помогна."

На полуфиналите Медведев ще срещне Стефанос Циципас в повторение на битката между двамата в същата фаза на турнира миналата година. Тогава руснакът спечели в три сета и стигна до шампионкия мач, в който загуби от №1 в света Новак Джокович.

Медведев срещна сериозна съпротива от деветия в света Оже-Алиасим и загуби първите два сета с 6:7, 3:6. В третата част двамата печелеха подаванията си и се стигна до нов тайбрек, в който Медведев вложи целия си потенциал, за да спечели със 7:2. Шестминутно прекъсване в тайбрека за затваряне на покрива на "Род Лейвър Арена" заради дъжд бе от полза за Медведев, който успя да се събере и с нови сили да започне обрата. Оже-Алиасим водеше с 5:4 и в четвъртия сет и в десетия гейм имаше мачбол, но Медведев успя да се измъкне от тежката ситуация и да обърне за 7:5. В решителния пет сет руснакът направи ключов пробив в третия гейм, с който поведе с 2:1 и до края печелеше своите подавания, приключвайки мача с първия си мачбол в мача за 6:4.