Рубльов с нова убедителна победа, Шварцман е аут

Поставеният под номер 5 в основната схема на Australian Open Андрей Рубльов се класира за третия кръг. Руснакът елиминира Рикардас Баранкис от Литва за по-малко от два часа - 6:4, 6:2, 6:0. Рубльов не загуби сет и на старта срещу Джанлука Магер, а следващият му съперник ще е Марин Чилич.

Рубльов успя да стигне до ранни пробиви във всеки от сетовете, което му осигури допълнително спокойствие. Той отново можеше да разчита на мощния си сервис, благодарение на който не загуби подаването си нито веднъж. Ако се справи с Чилич, 24-годишният московчанин може да срещне на четъвртфиналите сънародника си Даниил Медведев.

Чилич се класира за третия кръг след победа с 6:2, 6:3, 3:6, 7:6(6) над Норберт Гомбош от Словакия. Хърватинът, който е поставен под номер 27 в Мелбърн, спечели убедително първите два сета, но загуби третия. Двамата сервираха много стабилно в четвъртата част, но опитът на Чилич си каза думата и той измъкна тайбрека с 8:6.

От турнира отпадна Диего Шварцман. Аржентинецът беше надигран от Кристофър О'Конъл с 6:7(6), 4:6, 4:6. Това е най-значимата победа в кариерата на австралиеца, който участва в Мелбърн с "уайлд кард". Той участва за шести път на турнир от Големия шлем, но никога не беше стигал до третия кръг.

О'Конъл се радваше на сериозна подкрепа от публиката по трибуните и съумя да спечели първия сет с тайбрек. Втората част се развиваше равностойно до края на седмия гейм, след което 27-годишният О'Конъл взе 10 поредни точки. Шварцман направи опит за обрат и навакса пасив от един пробив в третия сет, но след това отново се предаде пред мощния сервис на австралиеца.