Марица тръгна смело, но ядоса Фенербахче и записа нова загуба в ШЛ🏐

Женският волейболен първенец на България Марица (Пловдив) допусна 4-а поредна загуба в груповата фаза на най-силния европейски клубен турнир - Шампионската лига за жени. "Жълто-сините" тръгнаха силно като гости на турския гранд Фенербахче Опет (Истанбул), но в крайна сметка паднаха с 0:3 (22:25, 11:25, 14:25) в среща от 4-ия кръг в Група D на турнира, играна тази вечер в зала "Бурхан Фелек".

25 Фенербахче Опет (Истанбул) - Марица (Пловдив) 3:0

Така маричанки остават на последното 4-о място в групата без победа и без спечелена точка до момента. Фенербахче пък е еднолично начело с 4 победи от 4 мача и 11 точки. В следващия, предпоследен 5-и, кръг в групата Марица приема френския Безие, докато "фенерите" ще гостуват на руския Динамо-АК Барс (Казан) в директен спор за първото място. Мачовете са съответно на 1 февруари (вторник) от 19,00 часа в зала "Колодрума" в Пловдив и на 3 февруари (четвъртък) от 18,00 часа в Казан.

Началото на първия гейм беше отлично за Марица, които поведоха бързо със 7:3 след серия от сервиси на Дима Ушева. Въпреки усилията на Фенербахче, маричанки успяха да задържат аванса си до 13:7 благодарение на Александра Миланова и Симона Димитрова и блокада на новото попълнение Елена Коларова. Турският гранд съумя да изравни при 15:15 при сервис на младата руска звезда Арина Федоровцева, която днес има рожден ден и навършва пълнолетие. Това накара треньорът на Марица Борислав Крачанов да вземе тайм-аут. Двата тима продължиха равностойно до 19:19, след което пловдичанки отново излязоха напред в резултата с 21:19 след две грешки на влязлата като резерва за Фенербахче Мелиса Варгас. Грешка от сервис на Ива Дудова и успешна атака на Варгас и 21:21. Последваха два силни аса на Федоровцева и контра на Мелиса Исмаилоолу и 25:22 за "фенерите".

Фенербахче тръгна силно във втората част и бързо дръпнаха с 4:0 при сервис на Еда Ердем, което накара Борислав Крачанов да вземе тайм-аут. Въпреки това, разликата нарасна до 6:0, а междувременно на полето за Марица се появи втората разпределителка Лора Славчева. Независимо от усилията на пловдичанки, домакините запазиха преднината си и дори я увеличиха до 12:5 след блок-аут на Еда Ердем. Преднината на турският гранд продължи да расте до 15:6 и 17:7 след пусната топка и контра блок-аут на Арина Федоровцева. Фенербахче продължи да играе спокойно и без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:11 след мощен ас на Федоровцева.

Домакините от Фенербахче поведоха убедително и на старта на третия гейм с 4:1 след контра на Мина Попович и аут на маричанки, а след това с 9:3 след серия от силни сервиси на Мелиса Варгас. Турският гранд продължи със силната си игра и увеличи преднината си до 18:5, за да спечели гейма с разгромното 25:14 след ас на Наз Айдемир, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатна за Марица бе Александра Миланова със скромните 9 точки (1 ас, 36% ефективност в атака и 25% позитивно посрещане). Симона Димитрова добави още 7 точки (1 блок, 43% ефективност в атака и 29% позитивно посрещане).

За Фенербахче рожденичката Арина Федоровцева, която игра само до средата на втория гейм, заби 13 точки (5 аса!, 40% ефективност в атака и 38% позитивно посрещане) за победата. Резервата Мелиса Варгас реализира още 10 точки (3 аса и 70% ефективност в атака) за успеха.

ФЕНЕРБАХЧЕ ОПЕТ (ИСТАНБУЛ, ТУРЦИЯ) - МАРИЦА (ПЛОВДИВ, БЪЛГАРИЯ) 2:0 (25:22, 25:11, 25:14)

ФЕНЕРБАХЧЕ: Буше Юнал, Анна Лазарева 9, Арина Федоровцева 13, Мелиха Исмаилоолу 5, Еда Ердем 4, Мина Попович 7 - Джизем Йорге-либеро (Наз Айдемир 4, Мелиса Варгас 10, Ана Кристина Менезеш 5, Ъпар Курт 1, Белиз Башкир 2)

Старши треньор: ЗОРАН ТЕРЗИЧ

МАРИЦА: Кристина Гунчева, Добрина Христоскова 2, Симона Димитрова 7, Александра Миланова 9, Елена Коларова 2, Дима Ушева 4 - Ивелина Монова-либеро (Лора Славчева, Ива Дудова 5, Мила Пашкулева-либеро)

Старши треньор: БОРИСЛАВ КРАЧАНОВ.