Поредна грешка окончателно отказа Челси от титлата в Премиър лийг

За втори път в рамките на 20 дни Челси стигна само до 1:1 срещу Брайтън, с което направи поредна грешка в Премиър лийг. Тимът има само една победа в последните си седем мача за първенство и видимо няма шансове за титлата. Този път лондончани записаха “хикс” като гости на “чайките” в изтеглен двубой от насрочения за 8/9/10 февруари 24-и кръг, тъй като тогава ще са на Световното клубно първенство в ОАЕ. Хаким Зиеш изведе Челси напред в 28-ата минута, но Адам Уебстър изравни в 60-ата.

Така “сините” са на 12 точки от лидера Манчестър Сити и на една зад Ливърпул, които освен това са с по-малко мачове. На всичко отгоре отборът от "Стамфорд Бридж" може и да се страхува за тази си позиция, защото ако Арсенал спечели трите си двубоя, с които изостава от Челси, ще се изравни с градския си съперник. Тотнъм е дори в още по-изгодна позиция, а и Уест Хам е наблизо.

Мениджърът на гостите Томас Тухел отново заложи на Ромелу Лукаку в центъра на атаката, но той се представи много слабо. Мейсън Маунт се завърна в стартовите 11, а другата важна промяна беше, че германският треньор изневери на титулярната постройка с трима в отбрана и заложи на схема 4-2-3-1.

Брайтън е сред неудобните за Челси съперници, тъй като лондончани имат само една победа срещу този отбор в последните си вече шест мача. Двата тима се изправих един срещу друг съвсем наскоро - на 29 декември, когато двубоят на “Стамфорд Бридж” пак завърши 1:1.

Южняците са девети в класирането с цели 11 равенства - най-много от всички в елита. Тази вечер голмайсторът на тима Нийл Мопе и Леандро Тросар останаха на пейката в началото, а титуляр в предни позиции беше Дани Уелбек.

Двубоят започна с пропуск на домакините, след като още в 3-ата минута Уелбек намери с атрактивен пас Якуб Модер, който обаче не уцели вратата.

Веднага след това Челси натисна и накара съперника да се прибере в своята половина. Първата опасност пред вратата на Роберт Санчес дойде в 15-ата минута, когато капитанът на гостите Сесас Аспиликуета шутира опасно, но стражът отрази.

Последва обаче нов шанс за Брайтън, който смело търсеше всяка възможност за атака. И докато фенове на домакините по трибуните се радваха от добрата до момента игра на футболистите в бяло-синьо, те бяха смълчани от Хаким Зиеш. В 28-ата минута той изненада вратаря с далечен удар за 1:0.

До края на полувремето не се случи нищо интересно, като лондончани контролираха играта.

Втората част обаче започна с положение пред Уелбек след около само 20 секунди игра, но ударът на нападателя излезе в аут.

Тимът на Брайтън продължи да бъде по-настоятелен в началните минути след паузата. Така се стигна до 60-ата минута, в която удар и последвал рикошет принудиха Кепа Арисабалага да прави отлично спасяване. От последвалия корнер обаче неговите съотборници изпуснаха централния защитник Адам Уебстър и той с глава вкара за 1:1.

Европейските шампиони веднага се активизираха в стремежа да си върнат преднината. За малко обаче появилият се в игра за "чайките" Нийл Мопе да успее да засече хубаво подаване в 68-ата минута, като вероятността да отбележи беше голяма. Последва още една важна намеса на Кепа в 70-ата минута.

Едва в 73-ата минута Лукаку успя да излезе на позиция за гол, но ударът му беше блокиран и не успя да попадне в мрежата. Тухел прибегна до смените чак в 81-вата минута, когато направи тройна такава. Играчите в жълти екипи вече бяха притиснали домакините. Веднъж те поискаха дузпа, а скоро след това Тимо Вернер опита да реализира.

Куриозното е, че в даденото 4-минутно продължение се игра основно пред наказателното поле на Челси, но нов гол не падна.