Нефтохимик взе два гейма, но не успя да вземе победа срещу 8 от СКРА за Купата на CEV🏐

Волейболният отбор на Нефтохимик 2010 (Бургас) изпусна отлична възможност да запише важна победа по пътя към 1/4-финалите на втория по сила европейски клубен турнир за Купата на CEV. Момчетата на Николай Желязков отстъпиха много трудно и драматично срещу само 8 играчи на полския гранд СКРА (Белхатов) с 2:3 (22:25, 26:24, 24:26, 25:21, 12:15) в първи мач от 1/8-финалите на турнира, игран тази вечер пред около 500 зрители в зала "Младост".

12 Купата на CEV: Нефтохимик 2010 (Бургас) - СКРА (Белхатов)

Срещата-реванш между двата тима е следващия вторник (18 януари) от 19,00 часа българско време в Белхатов. Победа, за който и да е от двата отбора, ще го класира за 1/4-финалите за Купата на CEV. Единствено при резултат 3:2 за Нефтохимик, ще се стигне до т.нар. "златен" гейм.

Гостите от СКРА бяха дошли в Бургас само с 8 волейболисти, след като 6-има играчи дадоха положителни резултати за COVID-19 непосредствено преди полета. Въпреки това, полският тим показа класата си и измъкна победата след пет гейма.

След равностойното начало на първия гейм до 4:4, СКРА поведе с 8:4 след серия от сервиси на Карол Клос. Постепенно Нефтохимик успя да изравни при 10:10 след блокада на Николай Колев и две атаки в аут на Дик Коой и Матеуш Биениек. Полският гранд дръпна отново при 13:11 след успешна атака на Роберт Тахт и контра през центъра на Карол Клос. Играта продължи точка за точка до 18:16, след което бургазлии успяха да изравнят при 18:18 след атака на Николай Учиков и аут на Тахт. Равностойната игра продължи до края на гейма, но все пак класата на СКРА си каза думата и поляците го взеха след 25:22 след грешка от сервис на Учиков.

В началото на втората част СКРА дръпна бързо с 4:1 благодарение на Дик Коой. Нефтохимик реагира и изравни при 5:5 след атака на Калоян Балабанов и блокада на Николай Колев. Полският гранд отново поведе при 11:7 след силни изяви на Милад Ебадипур и Матеуш Биениек. Разликата нарасна до 14:8 след ас на Биениек и контра на Роберт Тахт. Постепенно момчетата на Николай Желязков намалиха изоставането си до 17:15 чрез Юлиус Фиркал и влезлия като резерва Трифон Лапков. Двата тима продължиха равностойно, но все пак бургазлии стигнаха до 22:22 след атака и ас на капитана Николай Николов. В крайна сметка Нефтохимик измъкна гейма с 26:24 и изравни за 1:1.

Нефтохимик започна ударно в третия гейм, като поведе с 3:0, но бързо допусна равенство при 4:4. СКРА дори излезе напред в резултата при 9:7. Двата тима продължиха равностойно и полският гранд запази преднината си до 16:13. Въпреки усилията на бургазлии, СКРА затвори гейма в своя полза при 26:24 след атака през центъра на Матеуш Биениек. Българите обаче не се предадоха и тръгнаха много силно в четвъртата част, като дръпнаха с 13:10 и накараха Слободан Ковач да вземе тайм-аут. Това даде резултат за кратко и СКРА изравни при 15:15, но благодарение на по-добрата си игра на блокада Нефтохимик спечели гейма с 25:21 и вкара срещата в тайбрек.

В петия решителен гейм СКРА поведе с 6:4 след атака на Милад Ебадипур и блокада на Матеуш Биениек, след което без особени проблеми задържаха преднината си до крайното 15:12 и 3:2.

Най-резултатен за Нефтохимик стана капитанът Николай Николов със 17 точки (2 блока, 2 аса и 65% ефективност в атака), а Юлиус Фиркал се отчете с още 16 точки (47% ефективност в атака и 46% позитивно посрещане). Много силно включване направи и Трифон Лапков, който влезе като резерва и заби 15 точки (3 блока, 1 ас и 48% ефективност в атака), но и това не беше достатъчно за победа.

За тима на СКРА Дик Коой реализира 21 точки (1 ас и 45% ефективност в атака), а Роберт Тахт добави още 18 точки (1 блок, 1 ас, 42% ефективност в атака и 45% позитивно посрещане) за победата.

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС, БЪЛГАРИЯ) - СКРА (БЕЛХАТОВ, ПОЛША) 2:3 (22:25, 26:24, 24:26, 25:21, 12:15)

НЕФТОХИМИК 2010: Александър Туш, Николай Учиков 3, Юлиус Фиркал 16, Калоян Балабанов 7, Николай Николов 17, Николай Колев 11 - Мартин Иванов-либеро (Любослав Телкийски, Трифон Лапков 15, Венцислав Трифонов)

Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ

СКРА: Шимон Островски 3, Дик Коой 21, Роберт Тахт 18, Милад Ебадипур 11, Карол Клос 7, Матеуш Биениек 13 - Кацпер Пиехоцки-либеро (Роберт Милчарек)

Старши треньор: СЛОБОДАН КОВАЧ.

Снимки: CEV.EU