Манчестър Юнайтед оцеля срещу Астън Вила и продължава за ФА Къп

Манчестър Юнайтед победи трудно Астън Вила с 1:0 в последния двубой от 3-ия кръг на ФА Къп на стадион “Олд Трафорд” и продължава напред в турнира. Победното попадение за "червените дяволи" отбеляза Скот Мактоминей, който се разписа с глава след центриране на Фред още в 8-ата минута. В 51-ата Дани Ингс вкара топката във вратата на Юнайтед, но голът беше отменен след намесата на ВАР. Малко по-късно топката отново посети мрежата на домакините, но този път беше отсъдена засада.

Така домакините, които се представят под стандартите си в първенството, като вървят едва седми с 31 точки, се спасиха от ранно отпадане в ФА Къп. Следващият съперник на Манчестър Юнайтед е Мидълзбро, който се подвизава в Чемпиъншип, а мачът отново ще е на "Олд Трафорд".

Голямата новина около съставите на двата отбора беше отсъствието на мегазвездата на Манчестър Юнайтед Кристиано Роналдо, който дори не бе записан сред резервите. Португалецът има мускулни проблеми и от клуба са решили да не рискуват с пускането му в игра.

Мениджърът Ралф Рангник бе извършил пет промени спрямо състава, загубил от Уулвърхамптън с 0:1. Виктор Линдельоф се завърна в отбраната, където си партнира с Диого Далот, а Фред бе предпочетен пред Неманя Матич в средата. Бруно Фернандес се завърна след изтърпяване на наказание, Маркъс Рашфорд беше предпочетен пред Джейдън Санчо.

Колегата му Джерард пък заложи на дуета Дани Ингс - Оли Уоткинс в атака, който донесе доста главоболия на защитата на домакините.

Манчестър Юнайтед стартира много активно и футболистите в червено се настаниха в половината на бирмингамци, които разчитаха на контраатаки. Първата възможност се откри пред Бруно Фернандес в 3-ата минута, но Езри Конса му попречи да стреля. В 6-ата минута Скот Мактоминей стреля, но топката попадна в ръцете на стража на Астън Вила. Така се стигна до 8-ата минута, когато след центриране на Фред в наказателното поле Мактоминей си спечели позиция и с глава успя да насочи топката в мрежата.

Гостите отговориха с опасна атака в 11-ата минута, като възможност се откри пред Уоткинс, но Линдельоф предотврати развиването на ситуацията. Три минути по-късно и Емилиано Буендия отправи удар, но той се оказа неточен.

Гостите поеха инициативата, но играчите на Манчестър Юнайтед контролираха движенията им по терена и не допускаха да бъдат затруднявани. В средата на полувремето се стигна до две опасности пред вратата на Манчестър Юнайтед, но след решителни намеси на Давид де Хеа не се стигна до изравняване на резултата.

"Контра": Направи ли ковид-кризата по-интересни мачовете от ФА къп?

Първо Макгин стреля с левия крак, а малко по-късно и Буендия опита късмета си. “Червените дяволи” отговориха с положение в наказателното поле пред Кавани, но Мартинес се справи. В 30-ата минута грешка на Виктор Линдельоф позволи на бързия Оли Уоткинс да измъкне топката и да отправи удар от наказателното поле, но топката срещна напречната греда. Напрежението пред вратата на Де Хеа продължи, като в 32-ата минута Мактоминей едва не си отбеляза автогол след рикошет.

В 38-ата минута Люк Шоу отправи страхотен удар от дистанция по посока вратата на Астън Вила, но Мартинес успя да отклони топката в ъглов удар.

В 44-ата минута Мактоминей отправи удар от въздуха, но Мартинес беше добре пласиран и улови. Полувремето завърши с удар на Бруно Фернандес от границата на наказателното поле, но топката мина над вратата. Така първата част завърши с аванс за домакините, които стигнаха до ранен гол, но след това оцеляха и опазиха благоприятния резултат.

Втората част стартира с положение пред вратата на Вила, но Мартинес отрази удара на Грийнууд. Така се стигна до 51-ата минута, когато Дани Ингс изравни след центриране в наказателното поле. След няколкоминутна пауза за проверка с ВАР голът беше отменен от рефера Майкъл Оливър. Причината беше, че намиращият се в засада Оли Уоткинс е докоснал топката преди Дани Ингс.

Само минута по-късно се стигна до втори отменен гол на Астън Вила, като отново причината бе засада, но този път в нередовна позиция се беше озовал Ингс преди подаването към Уоткинс, който прати топката в мрежата. Натискът на Астън Вила се засили. В 67-ата минута Мати Каш стреля мощно, но Де Хеа спаси. Последваха нервни минути, в които бяха показани два жълти картона.

В 71-ата малко не достигна на Астън Вила да изравни, след опит на Уоткинс да порази целта. Четвърт час преди края Маркъс Рашфорд излезе очи в очи с Мартинес, но стражът на гостите спаси интригата в мача.

С навлизането в последните 10 минути Манчестър Юнайтед се опита да задържа повече топката, за да опази резултата. Двамата мениджъри прибегнаха и до смени в търсене на целите си. В 88-ата минута се стигна до сблъсък между Люк Шоу и Конса в наказателното поле на Манчестър Юнайтед, като играчът на Астън Вила прокървя, но нарушение не беше отсъдено. Реферът даде шест добавени минути, в които не се случи нищо особено и така Манчестър Юнайтед изтръгна победата и продължи напред.

Манчестър Юнайтед - Астън Вила 1:0
1:0 - Мактоминей 8

Манчестър Юнайтед: Де Хеа, Далот, Линдельоф, Варан, Шоу, Мактоминей, Фред, Грийнууд, Фернандес, Рашфорд, Кавани

Астън Вила: Мартинес, Каш, Конса, Мингс, Таргет, Макгин, Луис, Джейкъб Рамзи, Буендия, Ингс, Уоткинс.