Милан се разправи с деветима от Рома в юбилеен мач

Отборът на Милан постигна победа с 3:1 при домакинството си на Рома от междинния 20-и кръг в Серия "А". За “росонерите” точни бяха Оливие Жиру (8’), Жуниор Месиас (17’) и резервата Рафаел Леао (82’), а Тами Ейбрахам вкара единственото попадение за “вълците”. Римляните завършиха двубоя в намален състав след червени картони на Рик Карсдорп (74’) и Джанлука Манчини (90+4’), а резервата Златан Ибрахимович пропусна дузпа в самия край на срещата.

Този мач беше под номер 3000 за “Дявола” в италианския елит. Миланският гранд победи този съперник и през първия полусезон, като тогава го направи с 2:1 на “Олимпико”. За първи път от 1996 година насам тимът постигна три поредни шампионатни успеха срещу "джалоросите".

Случаите на коронавирус и започващият турнир за Купата на африканските нации предизвикаха четири промени в състава на Стефано Пиоли. Тази вечер централната двойка защитници беше оформена от младите Матео Габия и Пиер Калюлю, а Тео Ернандес отново беше титуляр, но днес носеше капитанската лента, което му се случи за първи път. Раде Крунич получи възможността да си партнира със Сандро Тонали в средата на терена, а пред тях Браим Диас се завърна като плеймейкър. Оливие Жиру си запази позицията на върха на атаката, въпреки че Ибрахимович беше готов за игра.

От друга страна, Жозе Моуриньо направи само една промяна в стартовия си състав след паузата и тя беше свързана с появата на капитана Лоренцо Пелегрини на мястото на Браян Кристанте. Двамата в нападение отново бяха Тами Ейбрахам и Николо Дзаниоло.

"Росонерите" започнаха мача с натиск и в четвъртата минута след изпълнение на корнер Ернандес нанесе опасен удар от разстояние, който беше отразен от Руи Патрисио. Оказа се обаче, че при тази ситуация Ейбрахам се опитал да избие топката с ръка и така след дълго преглеждане с ВАР съдията даде дузпа за домакините. Жиру се зае с изпълнението и хладнокръвно го оползотвори за 1:0. В 15-ата минута Алесандро Флоренци опита воле от дистанция, което не беше проблем за Патрисио.

Две минути по-късно Жиру пресече пас на Рожер Ибанес към вратаря и отправи удар, който се отби в близката греда. Топката обаче отиде при Месиас, който удвои преднината на своя тим. В 24-ата минута грешка на Калюлю позволи на Дзаниоло да нахлуе в наказателното поле, но Майк Менян успя да отрази шута му с крак. В 30-ата минута Ернандес отново отправи далечен шут, който този път се оказа разочароващ.

Десет минути по-късно Дзаниоло опита техничен удар, при който Ейбрахам чукна топката с глава, но Менян показа блестящ рефлекс и изби топката в корнер. При последвалото му изпълнение Пелегрини стреля отдалеч, а Ейбрахам отклони топката и така върна едно попадение в полза на "вълците". Малко след това друго изпълнение на корнер предизвика разправии между двата лагера. Страстите не се успокоиха и последва нов конфликт между играчите, като Даниеле Кифи дори изгони с директен червен картон човек от щаба на Пиоли. Малко преди почивката Дзаниоло се опита да си изпроси дузпа при борба за топката с Тонали, но съдията не се трогна.

Домакините започнаха втората част вдъхновено, като в 51-ата минута Диас разтресе напречната греда на противниковата врата с шут от голямо разстояние. В 59-ата минута Ейбрахам опита опасен удар по земя, а Менян се протегна и изби топката в корнер. В 62-ата минута играч на "росонерите" се подхлъзна и това даде шанс на Хенрих Мхитарян да отправи топовен изстрел от дистанция, който беше отразен от Менян. След това стражът се справи и с добавката на Матиас Виня, който и без това беше в положение на засада. В 67-ата минута Жиру намери с центриране непокрития Диас, но изстрелът на испанеца се оказа прекалено неточен. Малко след това Месиас също направи пропуск.

В 74-ата минута Рик Карсдорп фаулира Ернандес точно до наказателното поле и затова получи втори жълт и съответно червен картон. При последвалия пряк свободен удар Флоренци нацели сглобката на вратата. В 82-ата минута влезлият като смяна Златан Ибрахимович пое топката с гърди и изведе Леао, който с мощен удар покачи резултата на 3:1. Малко след това съдията не уважи поредните претенции на гостите за дузпа. В добавеното време Манчини фаулира Леао и също си изкара втори жълт и съответво червен картон, а "росонерите" получиха правото да изпълнят дузпа. Ибрахимович стреля от бялата точка, а Патрисио изби топката и не позволи на нападателя да вкара 13-ия си гол срещу "вълците".

Така вторият в класирането Милан събра 45 точки и е само на една от лидера Интер, който очаква служебна победа срещу Болоня. Рома заема седмата позиция с 32 спечелени пункта.

МИЛАН - РОМА 3:1

1:0 Жиру (8' - дузпа)

2:0 Месиас (17')

2:1 Ейбрахам (40')

3:1 Леао (82')

Милан: Менян, Флоренци, Габия, Калюлю, Ернандес, Тонали, Крунич, Месиас, Диас, Салемакерс, Жиру

Рома: Патрисио, Манчини, Смолинг, Ибанес, Карсдорп, Мхитарян, Верету, Пелегрини, Виня, Дзаниоло, Ейбрахам