Михамбо, Зверев и олимпийските шампионки в колоезденето спечелиха наградите за най-добри спортисти на Германия

Лекоатлетката Малайка Михамбо, тенисистът Александър Зверев и женският национален отбор по колоездене на писта спечелиха наградите за най-добри спортисти на годината в Германия, съобщава агенция ДПА.

Михамбо спечели наградата за най-успешна сред дамите за трета поредна година и серията на лекоатлетката е втората най-дълга в историята след тази на тенисистката Щефи Граф през 80-те. Михамбо спечели златен медал в скоковете на дължина на Олимпиадата в Токио пред американката Бритни Рийс и нигерийката Изи Бруме. Шампионският опит на германката бе на 7.0 метра.

Михамбо спечели анкетата с 1 845 точки. Втора с 942 се класира олимпийската шампионка в борбата Алине Ротер-Фокен, а трета остана златната медалистка на едноместен каяк Рикарда Функ.

Зверев пък е първият тенисист от 30 години насам, който печели наградата при мъжете. Той наследи първото място от хокеиста Леон Драйзайтел, след като стана олимпийски шампион в Токио с победа с 6:3, 6:1 срещу руснака Карен Хачанов на финала. Зверев спечели също така Финалния турнир на АТП и завърши сезона с шест титли.

Тенисистът събра сбор от 1 739 точки, а втори с 1 198 остана Флориан Велброк, който стана олимпийски шампион в плуването в открити води на 10 км. Състезателят в ски-скоковете Карл Гайгер остана трети със 729 точки.”

Никога няма да забравя победата на финала на Олимпиадата. Няма нищо по-голямо от това и дори да спра с тениса в този момент, този медал няма кой да ми го отнеме", заяви Зверев, цитиран от ДПА.

Отборът по колоездене на писта, в състав Франциска Браусе, Лиза Бренауер, Лиза Клайн и Мийке Крьогер спечели олимпийската титла в преследването по часовник. През 2020 наградата за най-добър отбор бе връчена на футболния Байерн Мюнхен.