Гол в 94-тата минута попари европейския шампион и остави Челси на второ място

Зенит и Челси изиграха зрелищен и изпълнен с обрати двубой в Санкт Петербург, завършвайки 3:3 в решаващ сблъсък по отношение на битката за първото място в група "Н". Европейският шампион поведе, след което допусна пълен обрат, но на свой ред обърна резултата в своя полза пет минути преди края. Страхотно изпълнение на Магомед Оздоев в 94-тата минута обаче свали Челси от върха за сметка на Ювентус. Иначе Тимо Вернер (2') откри резултата, а Клаудиньо (38') и Сaрдар Азмун (41) докараха нещата до 2:1. Ромелу Лукаку (62') и ново попадение на Вернер върнаха Челси по пътя към първата позиция, но тимът на Томас Тухел бе попарен в добавеното време. Зенит остава на трето място и ще играе в Лига Европа напролет.

Томас Тухел очаквано направи доста промени, но съставът въпреки това изглеждаше много сериозен. Кепа замени Менди на вратата. Саул стартира в халфовата линия, а Ромелу Лукаку и Тимо Вернер започнаха заедно в атака. Общо корекциите от дербито с Уест Хам бяха осем на брой. Само Маунт, Кристенсен и Джеймс запазиха местата си.

В състава на Зенит нямаше изненади. Домакините излязоха с петима бранители, като дефанзивният халф Бариос действаше заедно с капитана Ловрен и Ракицкий в центъра на защитата.

Гостите обсадиха вратата на Зенит от самото начало. Още в 50-ата секунда Саул Нигес получи от Маунт, премина покрай двама бранители на съперника и стреля, но Кержаков изби. Рос Баркли центрира от последвалия корнер, Кристенсен отклони с глава и топката стигна до Вернер, който я засече от самата голлиния - 0:1.

Отбраната на Зенит бе напълно стъписана в продължение на няколко минути и Челси създаде за кратко още две-три положения, при които обаче не се стигна до завършващ удар. След 15-ата минута домакините се поокопитиха и започнаха да изнасят топката.

В 26-ата минута Зенит имаше чудесна възможност да изравни резултата, след като Клаудиньо изведе много добре Малком, който излезе очи в очи с Кепа, но стражът на Челси изби.

В 34-тата минута и Кержаков се намеси решаващо, спасявайки удар от воле на Маунт след центриране на Баркли.

Четири минути по-късно Зенит изравни. Аспиликуета не успя да изчисти топката, което даде шанс на Дъглас Луиш да центрира много добре. Клаудиньо бе оставен сам и спокойно засече с глава за 1:1. Само три минути след това Азмун направи пълен обрат, след като бе изведен зад защитната линия на лондончани с подаване на Малком. Иранецът напредна на скорост, преодоля с лекота Кепа и прати топката във вратата му за 2:1. Малко преди почивката Азмун пропусна чудесна възможност за трети гол, като в тази ситуация Кепа излезе победител в спора между двамата.

Второто полувреме бе също толкова интересно, с атаки и към двете врати. В 62-рата минута Ромелу Лукаку изравни резултата. Вернер и Баркли направиха много добро двойно на ръба на наказателното поле, след което германецът асистира на бившия таран на Интер, който овладя и стреля за 2:2, вкарвайки петия си гол за Челси след своето завръщане в клуба.

В 71-вата минута Кепа направи трето страхотно спасяване за тази вечер, след като изби много опасен удар с глава на Азмун. Пет минути преди края Челси се добра до нов аванс с втория гол на Вернер, който се измъкна на ръба на засадата след пас на Пулишич и стреля покрай стража на Зенит. Голът премина проверката на ВАР за евентуална засада, но в крайна сметка бе зачетен, макар и съмненията да останаха.

Този гол обаче не означаваше победа за Челси. В 94-тата минута Дзюба спечели въздушен двубой с Кристенсен, след което Клаудиньо намери Мостовой. Последният центрира, Сар изчисти, но на крака на Оздоев, който със страхотен удар от 20 метра прати топката в ъгъла за крайното 3:3.