Слаб Левски загуби мача и "златния гейм" в София и отпадна от "Чалъндж къп" 🏐

Волейболистите на Левски София отпаднаха от третия по сила европейски турнир - Купата на претендентите. Воденият от Андрей Жеков тим отстъпи на австрийския ВКА Амщетен НО с 1:3 (19:25, 25:19, 23:25, 19:25) в реванша помежду им, изигран в зала "Левски София". В първия двубой левскарите надиграха съперника с 3:0 гейма.

Това доведе до изиграването на т.нар. "златен" гейм, който родните състезатели загубиха след драматичното 14:16.

Успешен троен български блок даде преднина от 5:3 за Левски в началото на двубоя. Австрийските волейболисти успяха да поведат с 8:6. Успешна двойна блокада на "сините" изравни резултата при 10:10. Светослав Гоцев отигра успешна така в центъра за 12:13. Блокада на Николай Захариев и Гордан Люцканов възстанови равенството при 13:13. Венислав Антов атакува в аут и Амщетен поведе с 18:14. Кристиан Титрийски замени Венислав Антон и веднага реализира атаката си 15:18. Страхотна блокада на Николай Захариев и 16:19. Отлична атака на Самуил Вълчинов от зона 4 - 17:19. Андрей Урнаут взе прекъсване за Амщетен. Австрийците поведоха с 21:17. Андрей Жеков взе прекъсване за Левски София. Австрийските волейболисти спечелиха първата част с 25:19.

Ас на Якуб Чизовски даде преднина от 4:1 на Амщетен в началото на втория гейм. Андрей Жеков взе прекъсване за Левски.  Възпитаниците на Андрей Урнаут поведоха с 8:6. Николай Захариев атакува успешно в центъра за 7:8. Единична блокада на Самуил Вълчинов и 8:8. Самуил Вълчинов игра технично с блокадата за 11:9. "Сините" поведоха убедително с 18:13. Мощна атака на Кристиян Титрийски 21:18. Ас на Владимир Станков и 22:18. Светослав Гоцев атакува мощно в центъра за 23:18. "Сините" спечелиха втората част с 25:19.

Волейболистите на Левски поведоха с 8:5 в началото на третата част. Атака на Лазар Бучков бе блокирана от австрийците, които успяха да изравнят при 13:13 след 3 поредни точки. Андрей Жеков взе прекъсване. Гордан Люцканов атакува мощно по диагонала от зона 4 - 14:13. Кристиян Титрийски атакува успешно от зона 2 за 16:16. Светослав Гоцев атакува успешно за 17:18. Кристиян Титрийски атакува технично - 18:19. Кристиян Титрийски с нова атака по диагонала от зона 2 - 20:21. "Сините" изравниха резултата при 22:22 след грешка в атака на австрийците. Андрей Урнаут взе прекъсване за Амщететн. Австрийските волейболисти стигнаха до геймбол при 24:23. Андрей Жеков взе прекъсване за "сините"., но след него австрийците спечелиха гейма с 25:23.

Волейболистите на Амщететн набързо дръпнаха с 5:1 в началото на 4-ата част. Андрей Жеков взе прекъсване. Възпитаниците на Андрей Урнаут дръпнаха с цели 8 точки при 10:2. Австрийците продължиха да играят силно, за разлика от българските волейболисти и поведоха с 12:3. Александър Веселинович и съотборниците му дръпнаха необезпокоявани със 17:8. Волейболистите на Левски намалиха при 14:18. Амщететн стигна до геймбол при 24:17. Кристиян Титрийски намали до 19:24. Амщететн спечели 4-ата част с 25:19, а с това и мача с 3:1 гейма.

"Златният гейм" започна с преднина от 2:1 за Левски София. Светослав Гоцев отигра в атака за 3:4. Страхотна двойна блокада на Венислав Антов и Светослав Гоцев - 4:5. Гордан Люцканов атакува в аут - 4:6. Венислав Антов изравни при 6:6. Волейболистите на Левски София поведоха със 7:6. Андрей Урнаут взе прекъсване за Амщетен. Левски поведе с 8:7 преди двата отбора да сменят игралните полета. Амщетен поведе с 10:9. Венислав Антов атакува в аут - 9:11. Александър Веселинович атакува успешно за 12:10. Венислав Антов атакува трудна топка от зона 2 за 12:13. Александър Веселинович атакува в аут - 13:13. Прекъсване поиска Андрей Урнаут. Амщететн поведе с 14:13 и стигна до мачбол. Гордан Люцканов атакува по блокадата за 14:14. Венислав Антов би начален удар в мрежата 14:15. Двойна австрийска блокада спря атака на Гордан Люцканов и така Амщетен спечели "Златния гейм" с 16:14. Така австрийците отстраниха Левски София и се класираха на 1/8-финал за "Чалъндж къп".

Най-резултатен бе Кристиян Титрийски със 17 точки (1 блокада), Венислав Антов се отчете с 12 точки (4 блокади). Самуил Вълчинов завърши с 11 точки (2 блокади), толкова добави и Светослав Гоцев. Гордан Люцканов добави 10 точки (1 ас).

За съперника Патрик Напьорковски бе над всички с 22 точки (3 аса, 4 блокади), Александър Веселинович записа 20 точки (1 ас). Якуб Чизовски се разписа с 14 точки (2 аса, 2 блокади).

ЛЕВСКИ СОФИЯ - ВКА АМЩЕТЕН НЬО (АМЩЕТЕН, АВСТРИЯ) 1:3 (19:25, 25:19, 23:25, 19:25) - "Златен  гейм" (14:16)
ЛЕВСКИ: Владимир Станков 1, Венислав Антов 12, Гордан Люцканов 10, Самуил Вълчинов 11, Светослав Гоцев 11, Николай Захариев 7 - Владислав Иванов-либеро (Кристиян Титрийски 17, Владимир Гърков 2, Александър Къндев, Лазар Бучков 1)
Старши треньор: АНДРЕЙ ЖЕКОВ
АМЩЕТЕН: Александър Спринг, Патрик Напьорковски 22, Александър Веселинович 20, Якуб Чизовски 14, Джордън Дишейн 13, Шимон Раковски 10 - Флориан Рингзайс-либеро (.Лорис Очая, Йона зеленка, Себастиан Риглер)
Старши треньор: АНДРЕЙ УРНАУТ.