РБ Лайпциг ще играе в Лига Европа, след като наказа немотивирания Ман Сити

РБ Лайпциг си осигури участие в елиминационната фаза на Лига Европа, след като победи Манчестър Сити с 2:1 у дома в двубой от последния кръг на битката в група "В" на Шампионската лига. Доминик Собослай (24') и Андре Силва (71') дадоха добър аванс на "червените бикове". Рияд Марез (76') върна едно попадение, след което обаче гостите останаха с човек по-малко заради червен картон на Кайл Уокър и не успяха да избегнат поражението, което е второ за тях в групата. Английският шампион не бе особено мотивиран, защото още в предишния кръг си бе гарантирал първото място. На втора позиция с точка по-малко остава Пари Сен Жермен. Лайпциг завърши със седем пункта, докато Брюж остана на последно място с 4.

Предишният двубой между Манчестър Сити и Лайпциг се превърна в истинско голово зрелище, в което "гражданите" спечелиха с 6:3 на "Етихад".

Както се и очакваше, Джосеп Гурдиола отново направи много промени. Само четирима играчи от мача с Уотфорд през уикенда запазиха местата си - Кайл Уокър, Илкай Гюндоган, Фил Фодън и Джак Грийлиш. Кевин де Бройне започна за първи път като титуляр от дербито с Манчестър Юнайтед на 6 ноември. Зак Стефен, Джон Стоунс, Нейтън Аке, Олександър Зинченко, Фернандиньо и Рияд Марез също стартираха.

Временният треньор на РБ Лайпциг Ахим Байерлорцер бе притиснат от контузии и поради тази причина на пейката на домакините имаше само седем резерви. Тайлър Адамс се завърна след наказание, но остана на пейката. Бившият играч на Манчестър Сити Анхелиньо беше титуляр. Промените в сравнение с мача с Унион, след който Джеси Марч беше уволнен, бяха две - Кампъл и Форшберг започнаха за сметка на Адамс и Хенрикс.

Домакините поведоха в 24-тата минута, когато дълго подаване на Лйамер от дълбочина свари отбраната на Сити неподготвена, извеждайки Собослай, който с лекота стреля покрай Стефен. Попадението мина проверката на ВАР за евентуална засада, но такава нямаше.

Много скоро след това "червените бикове" можеха да удвоят преднината си, но този път Стефен се намеси добре, като спаси силен удар на Форшберг.

В 38-ата минута стражът на Сити отново бе последна преграда, след като на голлинията изби удар на Силва с глава от няколко метра. Изстрелът бе насочен точно във вратаря, но все пак чистата ситуация отново бе в актива на домакините.

Манчестър Сити владееше повече топката, но създаде учудващо малко в предни позиции. Най-чистата голова възможност за "гражданите" бе в 41-вата минута, когато Фоудън получи от Де Бройне, напредна на скорост и стреля от границата на наказателното поле, но топката срещна далечната греда. Малко след това Де Бройне изпълни нелошо пряк свободен удар, но Гулачи изби.

След почивката Сити привидно имаше преимущество, но отново не стигаше до чисти положения. В 71-вата минута Андре Силва до голяма степен довърши интригата. Форшберг се възползва от грешка на Стоунс, след което нахлу в наказателното поле. Шведът можеше да стреля сам, но пусна към Силва, който с хубав удар направи 2:0.

"Гражданите" реагираха като ужилени и веднага се хвърлиха в атака. В 77-ата минута Марез намали, след като засече с глава много добро центриране на Зинченко към далечната греда.

Малко след това Грийлиш бе близо до това да изравни, но ударът му рикошира в бранител и излезе в корнер. В 82-рата минута Кайл Уокър намали значително шансовете на своя отбор, след като получи директен червен картон за опасно влизане срещу Силва. До края резултатът не се промени и английският шампион преглътна втора загуба в групата.