Познат победител в "Дер Класикер", Левандовски спечели дуела с Холанд

Байерн (Мюнхен) отново спечели голямото дерби на Германия. Баварците победиха Борусия (Дортмунд) с 3:2 в драматичен двубой на "Сигнал Идуна Парк". За тях това е седма поредна победа в "Дер Класикер", като те за трети пореден път вкарат 3 гола на този стадион. Така битката на върха на Бундеслигата завърши с успех на тима на Юлиан Нагелсман и той вече има аванс от 4 точки пред Борусия.

Юлиан Брант откри резултата в петата минута, но четири по-късно Роберт Левандовски изравни. Кингсли Коман изведе гостите напред малко преди почивката, а Ерлинг Холанд направи 2:2 в началото на второто полувреме. Левандовски донесе победата на Байерн от дузпа в 77-ата минута. Основна вина за загубата на Дортмунд имаше бившият играч на Байерн Матс Хумелс, който сбърка при изравнителния гол за 1:1, а след това игра с ръка в наказателното поле, което доведе до дузпата, която донесе трите точки на баварците.

"Дер Класикер" стартира на много високо темпо с положения и пред двете врати. Баварците играеха повече с топката и опитваха да доминират. Домакините пък разчитаха на контраатаки, които успяваха да организират по отличен начин. Още в началото дълго подаване към Холанд създаде проблеми на защитата на гостите. Нойер излезе навреме и не позволи на норвежеца да се разпише.

При следващата бърза атака на Борусия в петата минута резултатът бе открит. Брант бе изведен от Белингам, финтира Алфонсо Дейвис и заби топката покрай Нойер. Отговорът на Байерн бе бърз и безкомпромисен. Гостите вдигнаха темпото и Льорой Сане бе близо до изравняване. То дойде в деветата минута след груба грешка на Хумелс. Бранителят изпрати топката в тялото на Томас Мюлер и даде начало на атака на баварците. Мюлер напредна и след битка с Хумелс топката стигна до Левандовски, който прецизно я прати в мрежата.

След бързото изравняване тимът на Юлиан Нагелсман имаше предимство и удар на Сане мина покрай дясната греда на Кобел. Вратарят на домакините трябваше да се справя със силен удар на Коман в 26-ата минута. Първата добра възможност за Холанд се откри след половин час игра. След двойно с Ройс той излезе на отлична позиция, но стреля покрай вратата. Пред другата врата Коман получи топката в наказателното поле, а Кобел бе в неизгодна позиция. Французинът обаче не успя да намери Сане и бранител на домакините успя да избие.

Дортмунд стигна до две възможности малко преди почивката, но и при двете, в които не се стигна до точен удар, имаше засада. Домакините бяха наказани за недостатъчно добрите си действия в защита в 44-ата минута. Тогава бранителите на "жълто-черните" не успяха да изчистят топката от наказателното поле и тя се озова в Коман, който стреля, кълбото се отклони в играч на Борусия и се озова в мрежата.

Когато Ерлинг Холанд е на терена, дори да не е в най-добрата си кондиция, рядко срещата завършва без негов гол. Логичното се случи в началото на второто полувреме. След грешка на Упамекано, който не успя да овледее топката, кълбото стигна до Белингам, който пък подаде на Холанд, а норвежецът я завъртя красиво към левия ъгъл на Нойер. За Ерлинг това е шесто попадение в 6 мача срещу Байерн и 51-и гол в 51 мача от Бундеслигата.

Байерн опита да отговори веднага и направи няколко поредни опасни атаки, но без успех. Борусия пък имаше сериозни претенции за дузпа малко по-късно. Люка Ернандес избута Марко Ройс в наказателното поле, но съдията прецени, че няма нарушение. Темпото бе много високо в този период. В 57-ата минута Кобел се намеси отлично след удар на Коман, а при следващата атака на Дортмунд защитник на баварците изби топката с тяло малко пред голлинията след удар на Холанд.

В средата на второто полувреме Упамекано и Брант имаха тежък сблъсък в центъра на терена. Двамата удариха главите и останаха да лежат на земята. Брант пострада по-тежко като притесни съотборниците му, които веднага повикаха лекарския щаб. Авторът на първия гол в мача получи медицинска помощ и бе изнесен на носилка, но беше в съзнание. Упамекано продължи мача. Малко по-късно Люка Ернандес получи травма в глезена и трябваше да бъде заменен. Докато той получаваше медицинска помощ Марко Розе сякаш попита Холанд как се чувства и дали ще издържи до края на мача. Преди срещата наставникът обясни, че норвежецът не е готов за 90 минути. Нападателят обаче даде знак, че може да продължи.

Спиранията накъсаха играта, но една ситуация в наказателното поле на Борусия реши крайния победител. След центриране съдията отиде да разгледа ситуацията на монитор. Там той видя игра с ръка на Хумелс. Тя не бе умишлена, но попречи на топката да стигне до Мюлер и бе отсъдена дузпа. Левандовски бе точен от бялата точка и изведе баварците напред. Скамейката на Дортмунд и публиката доста се изнервиха от решението, а Марко Розе нападна с реплики рефера, за което бе изгонен от скамейката.

До края домакините се организираха и натиснаха съперника, като създадоха положения. След центриране на Ройс Белингам стреля с глава, но над вратата. Съдията даде 10-минутно продължение, но и в него атаките на Борусия не доведоха до гол. В края Толисо можеше да отбележи още едно попадение за Байерн. Вратарят на Дортмунд Кобел бе отишъл за ъглов удар в другата половина, но французинът не успя да уцели опразнената врата с далечен изстрел.

БОРУСИЯ (Д) - БАЙЕРН 2:3
1:0 - Брант (5)
1:1 - Левандовски (9)
1:2 - Коман (44)
2:2 - Холанд (48)
2:3 - Левандовски (77-д)