Безпроблемна победа качи Милан на върха в Серия А

Милан записа безпроблемна победа с 2:0 при домакинството си на опашкаря Салернитана в първия двубой от 16-ия кръг в Серия А. Франк Кесие (5’) и Алексис Салемакерс (18’) вкараха двете попадения. Резултатът можеше да е много по-убедителен, ако “росонерите” бяха показали по-голяма ефективност. С този успех “Дявола” се качи на върха в класирането поне за няколко часа.

Стефано Пиоли направи цели шест промени в своя състав след успеха с 3:0 над Дженоа. Като десен бек този път игра Алесандро Флоренци, а капитанът Алесио Романьоли изтърпя наказанието си и зае мястото на тежко контузения Симон Кяер. В халфовата линия Тиемуе Бакайоко беше предпочетен пред Сандро Тонали. На двата фланга се завърнаха обичайните титуляри Алексис Салемакерс и Рафаел Леао. Звездата Златан Ибрахимович получи почивка и така на върха на атаката беше 20-годишният Пиетро Пелегри, който най-после получи шанс да започне от първата минута за “росонерите”. Гостите пък бяха подредени в 3-5-2 със Сими Нванкво и капитана Франк Рибери в нападение.

Домакините поведоха в резултата още с първата си по-сериозна. В петата минута Леао осъществи прекрасен пробив по левия фланг и насочи топката към Кесие. Макар и с рикошет, тя стигна до котдивоареца, който се разписа с точен шут за 1:0.  В 11-ата минута Леао пробва далечен изстрел, с който не постигна нищо. В 13-ата Бакайоко се опита да изведе Диас на чудесна позиция, но испанецът не стигна до топката навреме и само успя да я прати покрай вратата. Малко след това и Салемакерс се отчете с пропуск. В 15-ата минута Раде Крунич влезе в игра на мястото на Пелегри, който се контузи при нелеп сблъсък с Лука Богдан

В 18-ата минута Диас намери с пас в наказателното поле Салемакерс, който с техничен удар насочи топката в далечния горен ъгъл на вратата и така удвои аванса на своя тим. След това белгиецът отиде до тъчлинията, за да получи фланелката на Кяер и да я развее в знак на подкрепа към контузения си съотборник. В 21-ата минута Леао получи топката в наказателното поле, а при неговия шут топката рикошира и излезе в корнер. В 24-ата минута Надир Цортеа отправи неточен изстрел по земя.

Последваха нови обещаващи атаки на "Дявола", които обаче нямаха успешен край. В 41-ата минута Крунич получи възможност да стреля, но Вид Белек отрази удара му. В 44-ата минута Цортеа нанесе шут от разстояние, а Майк Менян без проблеми улови топката. Домакините отговориха с изстрел на Кесие, който не намери целта.

Втората част започна при много спокойно темпо, като и двата отбора не си правеха труда да застрашават противниковата врата с нещо повече от далечни удари, които се оказваха неточни. Така се стигна до 70-ата минута, когато пас на Диас изведе резервата Жуниор Месиас, но Белек отрази опасния му удар. Веднага след това испанецът също изскочи сам срещу вратаря, който обаче улови топката в точния момент.

В 80-ата минута Месиас стреля от далеч, а Белек улови топката. Секунди по-късно грешка в защитата на гостите даде "златен" шанс на Диас да се разпише, но плеймейкърът пропиля и тази възможност. Малко след това резервата Сандро Тонали пробва изстрел от дистанция, който профуча покрай вратата. В последните секунди влезлият като смяна Павел Ярошински можеше да вкара почетно попадение за "морските кончета", но вместо това прати топката над вратата и така резултатът се запази.

Милан събра 38 точки в актива си и се качи на върха в таблицата преди тазвечершния сблъсък между досегашния лидер Наполи и четвъртия Аталанта. Салернитана пък остана на дъното с едва 8 спечелени пункта.

МИЛАН - САЛЕРНИТАНА 2:0

1:0 Кесие (5')

2:0 Салемакерс (18')

Милан: Менян, Флоренци, Томори, Романьоли, Ернандес, Кесие, Бакайоко, Салемакерс, Диас, Леао, Пелегри

Салернитана: Белек, Богдан, Гьомбер, Весели, Цортеа, Кулибали, Ди Такио, Скиавоне, Раниери, Рибери, Сими