Левски подчини Ботев (Пд) и влезе в топ 6

Отборът на Левски спечели дербито от 18-ия кръг на efbet Лига срещу Ботев (Пловдив) с 2:0. Дебютният гол на Гьоко Зайков в 6-ата минута даде аванс на “сините”, а Борислав Цонев удвои в 79-ата минута, но поради натрупани картони ще пропусне гостуването на Берое от последния кръг за 2021 година. Успехът е втори поред за столичани в рамките на няколко дни, а играчите на Мъри Стоилов в пети пореден двубой не допуснаха гол в шампионата.

За първи път през този сезон 26-кратните шампиони влязоха в топ 6 на класирането. Столичани събраха актив от 25 точки, а головата им разлика вече не е негативна, както беше през последните месеци. "Сините" са отбелязали 21 гола, колкото и са допуснали през тази кампания в първите си 18 двубоя.

Ботев остана с 29 точки на четвърто място, като прекъсна серията си от две поредни победи над столичния гранд. Поражението е едва второ за "жълто-черните" в последните седем срещи срещу Левски.

Наставникът на "сините" Станимир Стоилов направи само една промяна от победата с 1:0 над Царско село. Борислав Цонев се завърна в стартовите 11, след като смени Димитър Костадинов.

35 Левски  - Ботев (Пловдив)

Драган Михайлович, Гьоко Зайков, Хосе Кордоба и Иван Горанов бяха четиримата бранители пред Николай Михайлов. Опорните халфове бяха Радослав Цонев и Андриан Краев, докато Марин Петков, Борислав Цоневи и Здравко Димитров помагаха на Билал Бари.

“Канарчетата” излязоха със същите 11 от успеха с 2:1 над Ботев (Враца). Пред Георги Аргилашки в защита действаха Янсон, Супрайен и Виктор Генев. В средата на терена играха Николай Минков, Реда Рабей, Емануел Току, Дилан Мертенс и Па Конате, а пред тях Тодор Неделев и Маркиньос.

Още от първата минута играчите на домакините демонстрираха, че ще играят агресивно и ще търсят успеха, както си пожела вчера Стоилов. След две минути Цонев получи жълт картон за опасна игра срещу Генев, а Петков трябваше да получи лекарска намеса.

В 6-ата минута Левски поведе с първия гол на Гьоко Зайков за клуба. Националът на Северна Македония бе точен с глава, след като засече центриране на Ради Цонев от фал. Бранителят надскочи Мертенс и прати топката в далечния ъгъл на Аргилашки.

Голът даде увереност на столичани, които пропуснаха още няколко положения в следващите минути. Марин Петков на два пъти, Боби Цонев, Димитров и Бари не успяха да удвоят. Страхотен удар на Тодор Неделев от около 30 метра не изненада Михайлов, който плонжира и изби топката преди да влезе в долния ляв ъгъл на стража.

Между двете полувремена привържениците на "сините" от Сектор "А" - "Ултрас Левски", и тези на гостите си размениха обидни думи, като се призоваваха да разрешат спора помежду си извън стадиона. Напрежението обаче беше потушено от полицията.

През втората част гостите излязоха преобразени, като правеха висока преса и затрудняваха “сините”.

В 49-ата минута Янсон изведе Па Конате сам срещу Михайлов, но левият халф-бек стреля покрай гредата. Последва нов удар на Рабей, но Михайлов пак спаси. Между двете положения за пловдивчани, Борислав Цонев пробва късмета си от пряк свободен удар, но коженото кълбо падна малко над горната греда.

В 62-ата минута след добра контраатака Краев намери Димитров, който стеля силно с левия крак, но Аргилашки изби топката, която отиваше под горната греда. Зайков можеше да удвои в 66-ата минута след нов изстрел с глава, но този път той беше слаб и не затрудни вратаря на “жълто-черните”.

Малко след това Генев напусна принудително с травма и това отслаби защитата на Ботев. Така в 79-ата минута домакините вкараха и втори гол. Петков отне топката от Мертенс в центъра на терена и при последвалата светкавична контраатака Димитров изведе Боби Цонев, който с бомбен шут вкара своя пети гол в първенството и стана голмайстор №1 на тима в шампионата. Той не се бе разписвал в efbet Лига от два месеца, когато вкара две попадения на Лудогорец при загубата с 2:4.

Секунди преди края на мача и Ради Цонев получи жълт картон при смяната си и това вбеси Стоилов и щаба на Левски. Агитката на домакините изпрати с аплодисменти Михайлов и компания след последната победа на "Герена" през трудната 2021 година.

Другия уикенд "сините" гостуват на Берое, а Ботев завършва година срещу Царско село в Коматево.

ЛЕВСКИ - БОТЕВ (ПД) 2:0
1:0 Зайков (6)
2:0 Б. Цонев (79)

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Драган Михайлович, Гьоко Зайков, Хосе Кордоба, Иван Горанов, Радослав Цонев, Андриан Краев, Марин Петков, Борислав Цонев, Здравко Димитров, Билал Бари

БОТЕВ (ПД): Георги Аргилашки, Па Конате, Виктор Генев, Дилан Мертенс, Маркиньос, Тодор Неделев, Емануел Току, Николай Минков, Самюел Супрайен, Реда Рабей, Кевин Янсон

Снимки: Владимир Иванов