Мексико шокира Айзея Томас и САЩ

Баскетболистите от националния отбор на Мексико записаха втора поредна победа в група “D” на квалификациите за Мондиал 2023 в зона Америка. Отборът на Омар Кинтеро навакса двуцифрен пасив и сътвори страхотен обрат през второто полувреме срещу съставения от свободни агенти и играчи от Джи Лигата тим на САЩ, за да триумфира с крайното 97:88 (21:28, 27:29, 31:12, 18:19) при домакинството си в Чиуауа.

Първите 20 минути от срещата преминаха безпроблемно за американската селекция, която вървеше уверено към успеха, след като достигна до 13-точкова преднина в средата на втората четвърт. Всичко за "янките" се обърка след почивката, когато мексиканците отказаха да преклонят глави и настигнаха съперника си в третата част, а след серия от 16:4 за край на периода успяха да си осигурят аванс от 10 точки при 79:69.

Последната четвърт бе изключително интересна, като на няколко пъти Айзея Томас и САЩ скъсяваха дефицита си на 3-4 точки. Домакините обаче показаха хладнокръвие в напечените финалните моменти и заслужиха победата си след 97:88.

Орландо Мендес се превърна в топреализатор за “ацтеките” с 27 точки и 6 асистенции. Габриел Жирон наниза още 19 точки плюс 9 завършващи подавания, а Даниел Амиго и Пол Щол (11 асистенции) завършиха с по 18 точки. Мексиканците показаха страхотно движение на топката и записаха цели 34 асистенции срещу 21 на САЩ.

Бившата звезда на Бостън Селтикс Айзея Томас завърши с “дабъл-дабъл” от 21 точки и 10 асистенции за американците. Би Джей Джонсън вкара още 15 точки, докато Шакийл Харисън и Люк Корнет добавиха по още 12 точки за селекцията на бившия треньор на Чикаго Булс Джим Бойлън.

Така след първия квалификационен прозорец лидер в група “D” е Мексико с 2 победи от 2 мача. Пуерто Рико и САЩ са втори и трети с по 1-1, а Куба е на последната позиция с 0-2.