България се бори до последно, но отстъпи пред Босна и Херцеговина в Ботевград

Националният отбор на България по баскетбол допусна второто си поредно поражение в квалификациите за Мондиал 2023 във Филипините, Япония и Индонезия. Селекцията на Росен Барчовски показа сърце и характер, но отстъпи пред силния отбор на Босна и Херцеговина с крайното 75:85 (19:25, 23:25, 13:19, 20:16) в първото си домакинство пред публика в зала “Арена Ботевград” от близо две години насам.

“Лъвовете” изостанаха с двуцифрена разлика още в първата четвърт, но чрез силно включване от резервната скамейка успяха не само да се завърнат в мача, но и да поведат в средата на втората част при 34:33. Оттам нататък обаче селекцията на Ведран Боснич взеха нещата под контрол, макар че се разколебаха в последната четвърт, когато България скъси разликата на само шест точки. Натурализираният гард на гостите Джон Робърсън върна спокойствието в редиците на “драконите” и затвърди успеха на тима си с важни стрелби в края.

Голямата разлика между двата отбора се изрази в две от статистическите категории - стрелбата от тройката и грешките в нападение. България стреля само 24% (7/29) от далечно разстояние срещу 40% (10/25) за Босна, а освен това допусна 18 неточности в офанзивен план срещу 11 на своя съперник.

Във временното класиране България се намира на последната 4-а позиция с актив от 2 загуби, какъвто е и този на отбора на Чехия, който е следващият съперник на “лъвовете” през февруари 2022-ра. Литва и Босна заемат първите две места с по 2 победи.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Центърът на гостите Емир Сюлейманович постави начало на гонитбата с уверено изпълнениев подкошието на България. Домакините реагираха с четири поредни точки чрез Димитър Димитров и Йордан Минчев, за да вземат първия си аванс в мача при 4:2. "Лъвовете" не успяха да задържат дълго време крехката си преднина и започнаха да допускат наивни грешки в нападение, които Босна използва, за да обърне резултата до 6:13 след серия от 2:11.

Чавдар Костов се опита да спре устрема на "драконите" със солидна индивидуална изява, но селекцията на Ведран Боснич продължаваше да тероризира подкошието на националите, а освен това намери ритъм и при стрелбата си от тройката, за да вземе първия си двуцифрен аванс след 6 минути игра - 8:18. Появата в игра на Александър Янев и Емил Стоилов също не помогна особено в дефанзивен план, но все пак двамата направиха хубава комбинация в нападение, а малко след това кош и фаул на Станимир Маринов намали дефицита на България на осем точки при 13:21.

"Трикольорите" най-сетне демонстрираха повече енергия в защита и успяха на два пъти да спрат опити на босненците чрез два поредни чадъра на Стоилов и Маринов, а Янев свали още една точка от изоставането на България - 14:21. Звездата на босненците Джанан Муса се развихри в края на частта, за да вдигне разликата на девет точки при 16:25, но Венцислав Петков му отговори подобаващо с фамозна тройка със сирената, за да оформи крайното 19:25 след първите 10 минути игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората четвърт започна лошо за България, тъй като Адин Врабац и Джон Робърсън показаха точен мерник отдалеч и отново вдигнаха преднината на Босна на двуцифрения актив при 21:31. Направилият блестящ мач срещу Литва Павлин Иванов върна едната тройка, а веднага след нея последва и такава от включилия се по отличен начин Венци Петков, за да може разликата да бъде намалена на само четири точки при 27:31.

Още един чадър на Емил Стоилов резултира в нови две точки за България след добавка на Александър Янев, но за съжаление българите изпуснаха да вземат преднината срещу разколебаните босненци и се озоваха отново на четири точки пасив след успешна бърза атака от страна на селекцията на Ведран Боснич - 29:33. Натурализираният американец на гостите Джон Робърсън обаче продължаваше да пропуска, което позволи на "лъвовете" най-сетне да обърнат резултата в своя полза след тройка на Станимир Маринов за 34:33.

Последва още една смяна на водачеството, която обаче се оказа доста по-трайна, след като Муса и компания си върнаха петточковия аванс при 36:41. "Драконите" изглеждаха далеч по-свежият отбор в края на втората четвърт и съвсем закономерно се доближиха до двуцифрената разлика в резултата - 40:48. Гостите успяха да запазят осемточковия си аванс на полувремето, което приключи при 42:50 в тяхна полза.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Третата четвърт стартира равностойно, но грешките в българските редици понатежаха и те изостанаха с най-голямата си разлика в мача - 13 точки при 44:57. Въпреки увереността, която натрупаха, босненците също допускаха нетрадиционно лековати грешки в офанзивен план и изпуснаха да нанесат още няколко удара по амбициите на "лъвовете", като резултатът остана непроменен.

Станимир Маринов върна надеждите на българския тим с втората си тройка в мача за 47:57, но Емир Сюлейманович и Един Атич бяха безкомпромисни от другата страна на паркета, за да увеличат актива на босненците на 14 точки при 47:61. Успешна комбинация между Джанан Муса и Миралем Халилович допълнително усложни обстановката в "Арена Ботевград", след като активът на "драконите" стана 19 точки при 50:69. България доби известна доза самочувствие с пет поредни точки за край на третата четвърт, която приключи при 55:69 в полза на Босна и Херцеговина.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Селекцията на Ведран Боснич изпъляваше плана си в началото на заключителната част и задържа разликата на 14 точки при 59:73 и оставащи около 7 минути до края на мача. В този момент долетя добра новина за българския тим, който намали разликата на 12 след два успешни наказателни изстрела от Чавдар Костов заради неспорстменско нарушение на Адин Врабац. Ключови пропуски на Станимир Маринов не позволиха на "лъвовете" да скъсят дистанцията на едноцифрените размери, а Александър Лазич се възползва от липса на комуникация в защитата на България и отбеляза лесни две точки за 61:76.

Времето не работеше в полза на "лъвовете", но Павлин Иванов показа точен мерник и наниза пет поредни точки, за да скъси разликата на 10 точки при 66:76 и оставащи 3:30 на часовника. Серията на "трикольорите" достигна 9 поредни, след като Йордан Минчев изригна към коша на босненците, за да свали дефицита на нашия тим до 6 точки при 70:76.

Защитата на България отново се пропука във важен момент и допусна лесен пробив на Джон Робърсън за 70:78, а след това Чавдар Костов пропусна тройка, за да може Джанан Муса да въстанови двуцифрената преднина на Босна при 70:80 и оставащи 2 минути до края на срещата. Йордан Минчев отново се впусна към коша на гостите, за да намали до 72:80, но отново безгрешният Робърсън не се поколеба да вземе стрелба от тройката и да я вкара за 72:83, а пък крайният резултат бе фиксиран при 75:85 в полза на гостите.

Миралем Халилович поведе босненците с 21 точки и 6 борби. Джанан Муса завърши със 17 точки за 17 минути, Емир Сюлейманович се разписа с 14 точки и 8 борби, а Един Атич и Джон Робърсън добавиха по 11 точки всеки.

Чавдар Костов бе най-резултатен за България с 13 точки и 9 борби. Йордан Минчев добави още 12 точки и 5 овладени топки, Станимир Маринов се разписа с 11, а Павлин Иванов остана с 10 точки.

БЪЛГАРИЯ: Станимир Маринов 11, Павлин Иванов 10, Чавдар Костов 13, Йордан Минчев 12, Димитър Димитров 9 (Венцислав Петков 9, Александър Янев 5, Емил Стоилов 4, Андрей Иванов 2, Деян Карамфилов, Константин Костадинов)

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА: Джон Робърсън 11, Миралем Халилович 21, Александър Лазич 7, Един Атич 4, Емир Сюлейманович 14 (Джанан Муса 17, Кенан Каменяш 6, Адин Врабац 3, Амар Гегич 2)