Джокович дърпа Сърбия напред, Италия победи САЩ на “Купа Дейвис”

Световният номер 1 в тениса Новак Джокович се наложи над Денис Новак, след като Душан Лайович бе надиграл Жералд Мелцер, с което тимът на Сърбия се наложи с 3:0 над Австрия в първия си мач от Група F на “Купа Дейвис” в Инсбрук.

Джокович е амбициран да изведе Сърбия до първата й титла в турнира от 2010 година втора в историята. Той не се затрудни срещу Денис Новак, като загуби само 6 точки на свой сервис и не допусна опасност за пробив при успеха с 6:3, 6:2 за по-малко от час.

"Чувствах се много добре, бях решен да изпълня плана си още от първата точка", каза Джокович след мача. "Критичният момент бе в осмия гейм при 4:3 в първия сет при новите топки. Тогава успях да направя няколко добри ретура. След това нямаше връщане. Наистина сервирах добре и се движех идеално по корта", смята сърбинът.

Лайович имаше много по-трудна задача, но и той се справи със 7:6 (5), 3:6, 7:5 срещу по-малкият брат от семейство Мелцер. 31-годишният сърбин успя да затвори мача едва при четвъртия си мачбол.

"Това е “Купа Дейвис” - емоции, стрес, напрежение. Трудно е във всеки момент. Той играе добър тенис в последните месеци и го доказа и днес", каза Лайович за съперника си.

На двойки Никола Качич и Филип Крайнович победиха със 7:6 (4), 4:6, 6:3 Оливер Марах и Филип Освалд за чистия успех с 3:0 на Сърбия.

По същото време в Торино Лоренцо Сенего и Яник Синер донесоха успеха на Италия над тима на САЩ, въпреки загубата на двойки. Дебютантът Сонего даде перфектен старт с 6:3, 7:6 (4) над Райли Опелка. "Не беше лесно да играя тук. Това ми е за първи път на Купа Дейвис. Благодаря на всички", каза след мача 26-годишният италианец.

Световният номер 10 Синер заби 17 уинъра за убедителния си успех с 6:2, 6:0 над Джон Иснър. "Да играя тук бе много специално. Днес ние спечелихме, което е страхотно. Ние сме велик отбор, така че ще се опитаме да останем заедно. За мен е чест, че съм част от тима", каза Синер.

В Мадрид Фелисиано Лопес и Пабло Карено Буста помогнаха на отбора на Испания да поведе с 2:0 над дебютанта Еквадор. Ветеранът Лопес се наложи с 6:3, 6:3 над Роберто Кирос преди Карено Буста да направи обрат срещу Емилиано Гомес при 5:7, 6:3, 7:6 (5).

Испания дори си гарантира чиста победа, след като Карено Буста и Марсел Гранойерс се наложиха с 6:4, 6:7 (5), 7:6 (2) над Гонсало Ескобар и Диего Идалго.