Ливърпул остана стопроцентов в "групата на смъртта"

Ливърпул постигна пета поредна победа в група "В" на Шампионската лига, след като надигра с 2:0 Порто на "Анфийлд". Мърсисайдци си бяха гарантирали първото място още след миналия кръг, но след едно по-слабо първо и далеч по-добро второ полувреме запазиха стопроцентовия си актив. Тиаго Алкантара (52') и Мохамед Салах (70') донесоха успеха на домакините, които разбиха с 5:1 Порто, когато гостуваха в Португалия. Въпреки тази загуба "драконите" засега остават на второ място с точка преднина пред Милан и Атлетико Мадрид.

Юрген Клоп бе направил четири промени в сравнение с дербито с Арсенал през уикенда, спечелено по безапелационен начин от мърсисайдци. Голямата новина бе, че юношата на клуба Тайлър Мортън, който преди няколко дни се появи в 84-тата минута за дебюта си в Премиър лийг, дебютира в Шампионската лига като титуляр. Неко Уилямс, Ибрахима Конате и Такуми Минамино също стартираха. Алисон Бекер бе с капитанската лента тази вечер. Садио Мане записа своя мач №50 в евротурнирите за Ливърпул.

Ветеранът Пепе се завърна сред титулярите на Порто, като това бе негов стотен мач в Шампионската лига. Зайду започна отляво на отбраната, а Сержо Оливейра бе предпочетен в халфовата линия пред бившия играч на Ливърпул Марко Гриуч.

През първото полувреме си личеше, че Порто бе по-мотивираният отбор. Гостите пропуснаха няколко възможности. Още в деветата минута удар с глава на Тареми рикошира в Матип и щастливо за домакините премина встрани от целта. В 12-ата Отавио пропусна още по-чиста възможност, след като получи от Диас, но притиснат от Цимикас, стреля встрани от целта. Халфът на Порто претендираше за нарушение срещу него и дузпа, но ВАР не го подкрепи.

В 37-ата минута Тиаго изведе много добре Мане, който с техничен удар в далечния ъгъл прати топката във вратата на гостите, но след намесата на ВАР попадението бе отменено заради тънка засада.

Второто полувреме започна добре за Ливърпул и е 52-рата минута домакините излязоха напред в резултата. Окслейд-Чембърлейн изпълни свободен удар, топката бе изчистена на пътя на Тиаго Алкантара, който с нисък удар от над 25 метра  я прати в ъгъла.

Ливърпул продължи да играе по-добре след почивката. Окслейд-Чембърлейн пропусна добра възможност, а гол на Минамино бе отменен заради засада. В 70-ата минута обаче нямаше кой да спре Салах, който получи от Джордан Хендерсън и стреля до близката греда за 2:0.

Порто съвсем се обезсърчи, а до края Хендерсън и Ориги пропуснаха да направят победата на мърсисайдци още по-изразитлена.