Фиорентина сложи край на непобедимата серия на Милан в зрелищен мач

Фиорентина записа домакинска победа с 4:3 над Милан в зрелищен двубой от 13-ия кръг на Серия А. За „виолетовите“ точни бяха Алфред Дънкан (15'), Рикардо Сапонара (45+1')  и Душан Влахович (60', 85') , а попаденията за „росонерите“ бяха отбелязани от Златан Ибрахимович (62', 67') и Лоренцо Венути (90+6’ – автогол). По този начин тимът от Флоренция записа първи домакински успех срещу този съперник от 2015-а насам, като също така нанесе първото му поражение в италианския елит през този сезон.

Стефано Пиоли направи четири промени в състава си, като три от тях са в защита. Така новите имена в отбрана бяха тези на Пиер Калюлю, Матео Габия и Тео Ернандес. В по-предни позиции като титуляр се завърна Алексис Салемакерс, а на върха на атаката отново беше Златан Ибрахимович. Франк Кесие пък получи възможността да носи капитанската лента. Домакините играха в схема 4-3-3 със Сапонара, Влахович и Хосе Кайехон като нападатели.

Още в петата минута Ибрахимович се разписа, но това стана при вдигнат флаг за засада. В 15-ата минута домакините поведоха в резултата след нелепа грешка на Чиприан Татарушану. Тогава вратарят хвана топката при центриране от корнер, след което веднага я изпусна, а Дънкан се възползва и я добута във вратата за 1:0. В 17-ата минута Кайехон центрира, а Душан Влахович с глава прати топката над вратата. В 21-ата минута Сандро Тонали отправи далечен изстрел, който беше отразен от Пиетро Терачано. Секунди по-късно стражът изби и удар от дистанция на Рафаел Леао.

В 30-ата минута португалецът отправи шут по земя, който беше избит в корнер. В 37-ата минута Джакомо Бонавентура стреля от разстояние, но не намери целта. В 42-ата минута Симон Кяер центрира, а ударът на Ибрахимович с глава мина покрай вратата. В 45-ата Тонали пробва удар, който беше избит в корнер. При последвалото му изпълнение Златан направи безуспешен опит да се разпише с пета. В добавеното време Сапонара шокира бившия си отбор с невероятен техничен удар от границата на наказателното поле за 2:0.

В 50-ата минута Ибрахимович опита воле, което се оказа неточно. В 53-ата Леао отправи фалцов удар, който мина покрай вратата. В 60-ата Дънкан намери Влахович по чудесен начин, а нападателят заобиколи Татарушану и прати топката в опразнената му врата за 3:0. Само две минути по-късно Ибрахимович върна едно попадение за "росонерите", след като пресече пас на Бонавентура и веднага отправи шут, който се оказа точен. В 67-ата минута 40-годишният ветеран вкара втория си гол в мача, възполвайки се от добра асистенция на Тео Ернандес

В 70-ата минута Сапонара отправи снаряд, който профуча над вратата. В 77-ата минута той се опита да си изпроси дузпа, но безуспешно. Малко след това Леао напусна терена с контузия. В 85-ата минута Ернандес допусна резервата Николас Гонсалес да му отнеме топката на границата на наказателното поле, след което за Влахович остана да вкара за 4:2 с второто си попадение за вечерта. Крайният резултат беше оформен в последните секунди на добавеното време. Тогава Ибрахимович нанесе удар с глава, а топката се отби първо в напречната греда, а след това и във Венути, за да се озове в мрежата на домакините.

Заради загубата си Милан остава на второто място в класирането с актив от 32 точки, колкото има и лидерът Наполи преди сблъсъка си с Интер. Фиорентина пък се изкачи на шестата позиция с 21 спечелени пункта, колкото имат и петият Лацио и седмият Ювентус.

ФИОРЕНТИНА - МИЛАН 4:3

1:0 Дънкан (15')

2:0 Сапонара (45+1')

3:0 Влахович (60')

3:1 Ибрахимович (62')

3:2 Ибрахимович (67')

4:2 Влахович (85')

4:3 Венути (90+6' - автогол)

Фиорентина: Терачано, Одриосола, Венути, Игор, Бираги, Бонавентура, Торейра, Кастровили, Кайехон, Влахович, Сапонара

Милан: Татарушану, Калюлю, Кяер, Габия, Ернандес, Тонали, Кесие, Салемакерс, Диас, Леао, Ибрахимович