Роси завърши 10-и в последното си състезание, Ducati окупира подиума във Валенсия,

Двамата заводски пилоти на Ducati Франческо Баная и Джак Милър и този на Pramac Ducati Хорхе Мартин окупираха почетната стълбичка в последното за сезон 2021 в MotoGP състезание за Гран При на Валенсия.

Мартин се изстреля перфектно от своя полпозишън и контролира първата половина на състезанието на „Рикардо Тормо“, но това се промени в края на 15-я тур. Тогава Баная успя да поведе с перфектно маневра в дългия последен завой, след което италианецът бе недостижим за своя съперник, който завърши втори.

Тройката пък бе затворена от Милър, който във втората обиколка поведе за кратко, но много бързо потъна до петото място зад Мартин, Баная и двамата пилоти на Suzuki Жоан Мир и Алекс Ринс. В последствие обаче австралиецът се възползва от падането на Ринс, след което догони и изпревари световния шампион за 2020. Така Ducati за първи път в своята история успя да окупира местата на почетната стълбичка в кралския клас.

Днешният ден също така сложи и край на една епоха в мотоциклетния спорт. Гран При на Валенсия бе последното състезание в легендарната кариера на Валентино Роси, който завърши надпреварата на „Рикардо Тормо“ на десетото място, от което и стартира.

Старт на състезанието! Най-добро потегляне направи Мартин от полпозицията, като испанецът успя да поведе пред Милър и Мир след първите завои.

Точно зад първите трима се вклини и Баная, който в края на обиколка се опита да атакува Мир в 12-я завой, но световният шампион за 2020 се защити перфектно.

В началото на втория тур Милър успя да поведе на спирането за първата крива, но до края на първия сектор загуби водачестовото от Мартин. В последствие австралиецът бе изпреварен и от Мир, а в края на тур и Баная се опита да мине пред своя съотборник.

Атака на италианеца се оказа успешна и той излезе на третото място в началото на третата обиколка. Тази негова маневра отвори врата и пред Ринс, който също изпревари Милър.

Обиколка по-късно Баная се възползва от високата мощност на своя мотор и с лекота изпревари Мир в спора за втората позиция на пистата. В края на втория сектор световният шампион за 2020 загуби позиция и от своя съотборник Ринс, който го атакува на шестия завой.

В последния завой на четвъртата обиколка новият световен шампион Куартараро се изкачи на петото място след агресивна маневра спрямо Милър. В началото на петата обиколка австралиецът се пробва да си върне загубеното, но гъвкавостта на мотора на Yamaha позволи на Куартараро да задържи позицията си.

В шестия завой на шестата обиколка Ринс направи първи опит да изпревари Баная, но атаката на испанеца бе неуспешна.

В края на осмия тур от своето последно състезание в MotoGP Роси заемаше десетата позиция, на която и стартира Гран При на Валенсия. В началото на деветия тур обаче Доктора загуби позиция от Енеа Бастианини (Esponsorama Ducati), който атакува легендарния италианец на спирането за първата крива.

В челото 17 тура преди края на сезона Мартин продължаваше да води пред Баная и Ринс, които успяха съвсем леко да се откъснат от Мир. В средата на 11-а обиколка обаче Ринс допусна грешка и напусна състезанието, след като предната му гума не го задържа в шестата крива.

Падането на Ринс позволи на двамата водачи да отворят аванс от близо 0.8 секунди спрямо Мир в края на 12-а от общо 27 обиколки.

В средата на дистанцията световният шампион за 2020 успя да скъси изоставането си спрямо първите двама до половин секунда, а точно зад него се движеше и Милър. По-назад Роси отново бе в топ 10 след падането на Ринс в 12-я тур.

В края на 15-а обиколка Пеко Баная успя да поведе за първи път през днешния ден след изключително маневра от вътрешната страна на последния завой на „Рикардо Тормо“.

Още в първата си обиколка с чиста писта пред себе си Баная успя да запише най-бързата обиколка на началото на състезанието и отвори аванс от половин секунда спрямо Мартин.

В същото време Милър се залепи за ауспуха на Мир и вече австралиецът мислеше за атака на местата на почетната стълбичка. Самият Милър пък имаше преднина от над 2.2 секунди пред петия Куартараро, който бе в групичка с Еспаргаро и Зарко.

След като загуби над половин секунда в 16-я тур Мартин успя да се доближи до Баная и в края на 18-а обиколка разликата между двамата водачи бе само 0.25 секунди.

Във втория завой на 19-я тур Милър успя да мине пред Мир и така трима пилоти с мотори на Ducati заемаха първите три позиции в днешния ден.

Осем обиколки преди края на надпреварата изоставането на австралиеца спрямо двамата водачи бе 1.3 секунди.

Пет тура преди края на сезона Баная водеше с 0.4 секунди пред Мартин, чийто аванс спрямо Милър пък бе 0.8 секунди. Мир вече бе на над секунда зад австралиеца и губеше все повече и повече от своя аванс спрямо Куартараро.

Край на състезанието и сезон 2021 в MotoGP! Баная триумфира пред Мартин и Милър, а Валентино Роси завърши десети в своето последно състезание.

Със своето второ място днес Мартин успя да си гарантира и титлата „новобранец на годината“, като в битката за този приз той победи Бастианини с аванс от девет точки, въпреки че пропусна цели четири старта в началото на годината.

За пилотите от MotoGP предстоят два дни на тестове на „Херес“ в сряда и четвъртък, след което ще започне и зимната пауза в шампионата. Тя ще продължи до средата на януари когато ще започнат предсезонните изпитания на малайзийската „Сепанг“. Сезон 2022 ще започне с Гран При на Катар на „Лусайл“, която ще се проведе на 6 март.

Снимки: Gettyimages