"Лалетата" увехнаха в Подгорица, но нищо не е загубено

Нидерландия пропусна великолепна възможност да се класира още днес за финалите на Мондиал 2022. "Лалетата" водеха с 2:0 при гостуването си на Черна гора и вече се виждаха победители, но два късни гола на черногорците объркаха плановете им. Крайното 2:2 остави Нидерландия на върха в група "G" с 20 точки, но Турция и Норвегия имат по 18 и всичко ще се реши в последните мачове.

Отборът на Луис ван Гаал ще е домакин на Норвегия във вторник и трябва да не загуби, за да е сигурен финалист. В същото време Турция ще гостува на Черна гора и с евентуална победа ще си гарантира второто място и участие на бараж. На теория турците дори могат да завършат като победители в групата, но по-лошата им голова разлика спрямо Нидерландия прави това почти невъзможно.

Нидерландците бяха безмилостни в предишните си 4 мача от квалификациите, в които записаха 4 победи при голова разлика 17:1. Серията започна с разгромен успех с 4:0 срещу Черна гора в Айндховен и продължи срещу Турция, Латвия и Гибралтар. Днес отборът на Луис ван Гаал излезе като абсолютен фаворит в Подгорица срещу съперник, който нямаше шансове дори за второто място в групата.

Ван Гаал пусна в атака Мемфис Депай, Донийл Мален и Арно Данжума, а в халфовата линия действаха Дейви Клаасен, Френки де Йонг и Жоржиньо Вайналдум. Матайс де Лихт остана на пейката, а до Вирджил ван Дайк в центъра на защитата стартира Стефан де Фрай.

На вратата на Черна гора беше бившият страж на Левски Милан Миятович, а в атака се разчиташе на Урош Джурджевич и Сеад Хакшабанович.

В първите минути най-много опасности за черногорците идваха от пробивите на Данжума. Крилото на Виляреал често надбягваше защитниците на домакините, които така и не се ориентираха как да го спрат. Мемфис Депай също беше активен. В 14-ата минута той проби и центрира остро, но Томашевич изчисти.

Черна гора изненадващо можеше да поведе в средата на полувремето, но Владимир Йовович стреля неточно. В 23-ата минута Марко Янкович фаулира в наказателното поле Клаасен и нидерландците получиха дузпа. Зад топката застана Депай, който безпроблемно откри резултата в полза на "лалетата".

Домакините играха достойно до почивката и имаха няколко нелоши положения пред вратата на Джъстин Бийлоу. В 39-ата минута те претендираха за дузпа заради игра с ръка на нидерландски футболист в наказателното поле, но съдията Карлос дел Серо Гранде не видя нищо нередно.

На почивката Ван Гаал замени неубедителния Мален със Стивън Бергвайн. "Оранжевите", които днес играха в черни екипи, продължиха да атакуват. В 54-ата минута Дензъл Дъмфрис центрира от десния фланг, а Депай технично отклони топката в мрежата с 11-ия си гол от началото на квалификациите.

Нидерландците определено подцениха ситуацията и в края на мача бяха наказани. В 82-ата минута Фатош Бечирай подаде на Милутин Осмаич, а той комбинира с резервата Илия Вукотич. Футболистът на Боависта технично заобиколи Бийлоу и върна интригата. Само 4 минути по-късно Ристо Раданович центрира отляво, а Никола Вуйнович се разписа с глава - 2:2!

Гостите не успяха да реагират в малкото оставащо време и сега класирането им за световните финали е поставено на карта. Във вторник те посрещат Норвегия в Ротердам и дори равенство ще им свърши работа, но ако загубят има голяма вероятност да не стигнат дори до бараж.