Фалстарт за България в квалификациите за ЕвроБаскет 2023

Женският национален отбор на България по баскетбол не успя да се поздрави с победа в първия си мач от квалификациионната фаза на ЕвроБаскет 2023. Селекцията на Стефан Михайлов отстъпи със 73:84 (27:22, 11:26, 21:22, 14:14) пред осминафиналиста от последното европейско първенство Хърватия в зала “Арена Ботевград”. “Лъвиците” започнаха двубоя по страхотен начин и с много енергия поведоха с пет точки след първата четвърт, но оттам нататък опитните хърватки наложиха волята си, спряха всеки опит за обрат на българките и записаха първи успех в група “Е”.

Във временното класиране България е на трето място с баланс от 0-1, докато Хърватия излиза на лидерската позиция с 1-0. Третият отбор в потока е европейският шампион Сърбия. Следващият мач на българките е чак след една година - на 24 ноември 2022-ра срещу “плавите”. Само след три дни пък Хърватия и Сърбия ще се изправят един срещу друг.

След впечатляващата първа четвърт, българките не успяха да запазят същото ниво на ентусиазъм и започнаха да допускат неприятни грешки в офанзивен план - 18 неточности в нападение срещу 14 за Хърватия, като само след първите 20 минути грешките на хърватките бяха едва 3. Баскетболистките на Стипе Бралич бяха по-точни при стрелбата с 44% срещу 41% за "лъвиците", а също така спечелиха 5 борби повече (40 срещу 35) и имаха предимство при асистенциите (18 срещу 15.)

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Високо темпо на игра преобладавше в откриващите няколко минути от първата четвърт. Двата тима се захапаха още от първата секунда, но баскетболистките на Стефан Михайлов успяваха да използват създалите се пролуки в защитата на хърватките и да поведат с 8:5 след 120 секунди игра. "Лъвиците" допуснаха няколко лековати грешки в офанзивен план, но гостите не успяха да се възползват от тях и Христина Иванова ги наказа с тройка за 11:7.

В началото хубаво впечатление правеше страхотната игра в защита на българките, които не допускаха нито лесни пробиви, нито да бъдат надиграни от едрите високи състезателки на Хърватия. Иванова пък отново се оказа сама на периметъра и наниза втората си тройка в мача, за да изведе националките напред с шест точки разлика при 14:8. В следващите няколко минути разликата се запази непроменена, но към края на първата четвърт хърватките успяха да натиснат газта и да запишат минисерия от пет поредни точки, чрез която се доближиха в резултата при 20:19.

Българките побързаха да реагират подобаващо и да спрат устрема на съперника чрез два успешни наказателни изстрела на Димана Макариева, а веднага след това страхотният хъс на Гергана Иванова резултира в още две точки в полза на "лъвиците" - 24:19. Хърватките намалиха изоставането си чрез тройка на Ана-Мария Бегич, но последната дума за първата четвърт имаше Радостина Димитрова, която отвърна с точен изстрел зад дъгата, за да оформи крайното 27:22 след 10 минути игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Вторият период не започна много обнадеждаващо за нашите баскетболистки. Те натрупаха четири отборни нарушения още след първата минута игра в частта, а освен това хърватките вече залагаха капани в подкошието срещу високите Макариева и Златанова, които вършеха работа поне в началото на четвъртината. Ивана Дойкич пък стопи две точки от дистанцията между двата тима с успешни изстрели от наказателната линия - 27:24.

България продължаваше да очаква първия си кош за втората четвърт, но вместо това отборът на Хърватия успя да изравни резултата при 27:27, което предизвика таймаут от Стефан Михайлов. Все още нищо не се получаваше в офанзивен план за "лъвиците", които продължаваха да пропускат и да позволяват на хърватките да се откъсват в резултата. Гостите нанизаха още пет поредни точки и поведоха с 27:32, преди Борислава Христова най-сетне да сложи край на шокиращото начало без кош за българките - 29:32.

Когато организацията куца, то бързите атаки са нелош план "Б", като в случая Христина Иванова размина поизостаналата защита на Хърватия и отбеляза след хубав пробив, за да стопи изоставането на националките до само три точки - 33:36. За съжаление, осминафиналистките от последното европейско първенство продължаваха да стигат до доста лесни възможности за кошове, особено при играта на пик-н-рол. Ивана Дойкич и компания се поздравиха с 9-точков аванс, около две минути преди края на втората четвърт - 33:42. Хърватия успя да увеличи разликата с още една точка до финалната сирена за първото полувреме, като двата тима се прибраха в съблекалните при резултат 38:48 в полза на гостите.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме от двубоя започна с точна стрелба за две точки на Борислава Христова, но за съжаление хърватките не можеха да пропуснат в откриващите няколко минути от третата част и се изстреляха напред в резултата с 13 точки при 43:56. Все пак българките показаха характер и не позволиха на своя съперник да придобива още повече самочувствие, като след четвъртата тройка в мача на Христина Иванова разликата падна до едноцифрените размери - 9 точки при 49:58.

Грешките в нападение обаче продължаваха да тормозят неимоверно селекцията на Стефан Михайлов - 11 срещу 4 за Хърватия. Кош на Матея Тадич върна аванса на гостите на 11 точки при 49:60. Последваха няколко хаотични ситуации на паркета в "Арена Ботевград", в които "лъвиците" изпуснаха удобни възможности да съкратят известна част от дефицита си, но вместо да го направят, те трябваше да понесат тройка от Андрияна Чвиткович, която бе точна за 49:63.

Българките обаче не преклониха глави и отново потеглиха към обрата чрез минисерия от пет поредни точки, чрез която свалиха изоставането си отново до девет при 54:63. Хърватките успяха да задържат солидната си преднина и да влязат в последната четвърт с актив от 11 точки при 59:70.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Капитанът на националките Димана Макариева бе автор на първия кош в последната част, с който дефицитът на тима ни отново падна до девет точки при 61:70. Въпреки че успяха да стопират съперника на няколко пъти, "лъвиците" не намериха начин да погледнат смело към обрат в първите три минути от частта и резултатът се запази непроменен.

Ивана Дойкич пък отново си спечели два опита от наказтелната линия и отново не сгреши, а веднага след това тя успя да намери Андрияна Чвиткович в подкошието, която прониза мрежичката на нашия тим за 61:74. Българките нямаха никакъв отговор срещу смелите офанзивни действия на Хърватия, като след нови три точки на Чвиткович авансътна хърватките скочи на 15 точки при 64:79. Успешни изяви на Жаклин Златанова и Радостина Димитрова върнаха известна доза от надеждите на "лъвиците", които намалиха изоставането си на 11 точки при 68:79 и оставащи около 4 минути до финалната сирена.

Всичко обаче като че ли приключи с поредната впечатляваща акция на Чвиткович, която реализира 20-ата си точка в мача и увеличи преднината на своя тим на 14 точки при 68:82 с около две минути до края на срещата. Оттам нататък двубоят се доигра, като крайният резултат бе оформен при 73:84 в полза на Хърватия.

Ивана Дойкич изтормози най-много българките със своите 24 точки и 6 асистенции. Андрияна Чвиткович добави още 20 точки и 10 борби, Ива Слоншак приключи с 16 точки, а Ана Мария-Бегич приключи с 14 точки и 12 овладени топки.

Христина Иванова бе най-резултатна за България с 19 точки. Жаклин Златанова записа 14 точки и 7 борби, Борислава Христова остана с 12 точки, а Радостина Димитрова допълни с още 10.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БЪЛГАРИЯ: Виктория Стойчева, Христина Иванова, Борислава Христова, Димана Макариева, Жаклин Златанова

ХЪРВАТИЯ: Ивана Дойкич, Ана-Мария Бегич, Андрияна Чвиткович, Клаудия Периша, Ива Слоншак