Черноморец се пребори със Спартак и удължи мъките на плевенчани

Отборът на Черноморец се поздрави с втората си поредна победа в Националната Баскетболна Лига. “Акулите” на старши треньора Васил Евтимов пребориха Спартак (Плевен) с 89:74 (24:22, 19:16, 16:20, 30:16) в зала “Балканстрой” и по този начин нанесоха четвърто поражение от пет мача на плевенчани.

Интересното е, че бургазлии записаха първия си успех вън от дома от февруари насам, като в този период регистрираха седем загуби далеч от Бургас. Последният успех на Черноморец извън зала "Бойчо Брънзов" бе именно срещу Спартак в Плевен в двубой от редовния сезон през миналата кампания.

Така във временното класиране отборът на Черноморец излиза на втората позиция с 4 победи и 1 загуба. Спартак продължава да криволичи и в момента е на шесто място с 1 успех и 4 поражения след първите пет кръга от сезона.

Александър Дяковски вече не е треньор на Спартак

Последната четвърт отново се оказа ключова за загубата на плевенчани. Миналата седмица силите на баскетболистите на Александър Дяковски приключиха именно в решителния период при поражението от Рилски спортист, като днес това се повтори след кошмарното 16:30 във финалната част.

Още по-любопитно е, че Черноморец спечели двубоя, въпреки че стреля ужасяващ процент от тройката - 10% при 3/30 успешни опита. “Акулите” обаче взеха 19 борби повече от своя съперник - 52 срещу 33, и бяха властващи в подкошието им, за да постигнат изразителния си успех.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Високото темпо и по-бързата игра в нападение се оказаха ключови за ранната петточкова преднина на отбора на Черноморец, който поведе с 4:9 в началото на първата четвърт. Домакините пропуснаха много отворени стрелби от далечно разстояние в откриващите четири минути, което ги принуди да потърсят друг вариант и да наблегнат на нападения в подкошието.

Димитър Маринчешки и Симеон Илиев намалиха разликата на три точки при 8:11 с чудесни изяви в оцветената част от паркета, но въпреки това защитата на Спартак беше изключително колеблива и допусна успешни пробиви на Уендъл Люис плюс тройка на току-що влезлия Ивайло Тонев за 11:18. В следващите минути разликата се запази на шест точки в полза на Черноморец, но страхотно избухване на Николай Стоянов стопи дефицита на плевенчани на само точка при 19:20.

Една атака по-късно домакините се поздравиха и с първото си водачество в мача след кош на Мартин Маринов за 21:20. В крайна сметка гостите от Бургас се оказаха лидери в резултата след първите 10 минути, тъй като Тонев наниза последните две точки в частта, за да направи 22:24. И двата отбора нямаха особен успех при стрелбата си от тройката през първата четвърт, като Спартак бе пропуснал и четирите си опита от дистанция, а "акулите" вкараха само една от седемте си възможности.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Бургазлии отново дръпнаха напред с пет точки в началото на втората част след отлични пробиви на Кортни Белджър, но след това Спартак записа серия от 5:0, в чиято основа беше Ивко Ивков, което позволи на домакините да си върнат двуточковата преднина в резултата при 30:28. Пропуските от тройката отново натежаха на плевенчани, тъй като Черноморец започна серия от 8 последователни точки, като тройка на Тихомир Желев позволи на "акулите" да си спечелят шестточкова преднина при 30:36.

В един момент ситуацията на паркета се поизнерви заради спречкване между Симеон Илиев и Георги Боянов, което провокира малко по-дълга пауза заради създалото се напрежение. В крайна сметка не се стигна до неспортсменски нарушения или още по-лошо - дисквалификации, като по ирония на съдбата именно Илиев и Боянов нанизаха следващите два коша в мача. Изключителна тройка на Божидар Аврамов пък намали разликата на само две точки при 36:38.

Дистанцията между двата тима се запази в рамките на едно притежание, като 25 секунди преди края на втората четвърт Ивайло Тонев увеличи аванса на гостите с още две точки при 38:43. Баскетболистите на Александър Дяковски не успяха да стигнат до коша на съперника в последното си нападение за първото полувреме и резултатът се запази непроменен - 38:43 в полза на бургазлии.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Черноморец продължаваше да се възползва от колебанията на плевенчани в дефанзивен план и отново се доближи до двуцифрената разлика след кош от втори шанс на центъра Уендъл Люис за 42:49. Домакините се възползваха от неточната стрелба на гостите, които изпуснаха няколко тройки в опита си да дръпнат с поне 10 точки. Вместо това Мартин Маринов отвърна с хубава стрелба от далечна дистанция, а Симеон Илиев върна разликата на петте точки при 48:53, което предизвика прекъсване от страна на треньора на гостите Васил Евтимов.

Таймаутът от щаба на "акулите" също не помогна, тимът пропусна 23-ата си тройка в мача, а в ответното нападение Николай Стоянов реализира първия си далечен изстрел в двубоя, за да стопи изоставането на своя тим на само две точки при 51:53. Ситуацията стана още по-тежка за Черноморец, след като Димитър Маринчешки изравни резултата по 53 с два успешни наказателни, но чудесно включване от пейката на Евгени Хаджирусев спаси преднината на "акулите", след като стрелецът наниза четири бързи точки - 53:57.

Това обаче се оказа краткотрайно изригване от страна на гостите, тъй като веднага след това Божидар Аврамов върна тройката, а Маринчешки отбеляза още два наказателни удара, за да изведе Спартак напред с точка аванс при 58:57. До края на частта се стигна до още една смяна на водачеството, след като Тони Троха оформи крайното 58:59 след 30 минути игра.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Спартак постави вихрено начало на последната четвърт с две поредни тройки на сметката си, дело на Божидар Аврамов и Мартин Маринов. Черноморец също успяваше да отговаря на ударите, въпреки че страдаше от своята стрелба 2/28 от тройката, като разликата след две минути игра в решителния период бе една точка в полза на домакините - 64:63.

Домакините обаче натрупаха пет отборни нарушения още преди преполовяването на периода, а Черноморец оформи серия от седем поредни точки, за да поведе с 64:70 при оставащи около 6 минути до края на срещата. "Акулите" се доближаваха все повече до крайния успех, след като серията им стигна 10 последователни точки след кош на Георги Боянов.

Плевенчани започнаха да разчитат на все по-отчаяни стрелби от дистанция, докато баскетболистите на Васил Евтимов правеха каквото си поискат в подкошието на съперника и най-сетне успяха да се поздравят с първата си двуцифрена разлика в мача след успешно завършена акция от Уендъл Люис - 64:74 при 4:38 на часовника. Димитър Маринчешки спря убийствената серия на "акулите" с хубава стрелба с издърпване назад, но след това Уендъл Люис, Кортни Белджър и Георги Боянов сложиха край на надеждите на домакините за втори успех през сезона - 15-точкова разлика при 66:81. Крайният резултат бе оформен при 74:89 в полза на Черноморец.

Уендъл Люис поведе колоната от реализатори за гостите с 27 точки и 6 борби. Георги Бояново добави "дабъл-дабъл" от 17 точки и 10 овладени топки, Кортни Белджър се разписа с 13 точки и 9 борби, а Тони Троха остана с 10 точки, 13 борби и 7 асистенции.

Симеон Илиев отново бе лидер за Спартак със своите 17 точки. Николай Стоянов наниза 13 точки и хвана 5 борби, Димитър Маринчешки се разписа с 12 точки и 12 борби, а Мартин Маринов отбеляза още 11 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

СПАРТАК: Коча Йовович, Мартин Маринов, Николай Стоянов, Симеон Илиев, Димитър Маринчешки

ЧЕРНОМОРЕЦ: Кортни Белджър, Тихомир Желев, Тони Троха, Георги Боянов, Уендъл Люис