Верстапен отново победи Хамилтън и увеличи шансовете си за първа световна титла във Формула 1

Звездата на Ред Бул Макс Верстапен спечели по безапелационен начин победата в днешната Гран При на Мексико и увеличи преднината си в шампионата във Формула 1 на 19 точки пред втория Люис Хамилтън от отбора на Мерцедес.

До края на сезон 2021 остават още само четири старта и шансовете на британеца за спечелване на толкова мечтаната от него осма титла стават по-малки с всеки изминал уикенд. Хамилтън даде всичко от себе си да запази второто място от по-бързия в края Серхио Перес, който беше с по-нови гуми и до финала натискаше британеца по цялата писта за луда радост на всички фенове в Мексико.

Ако Чеко бе успял, то задачата до финала на сезона на Люис ставаше още по-сложна, като и Валтери Ботас помогна на съотборника си, отнемайки бонус точката за най-бърза обиколка в самия край от Верстапен.

За прекрасната четвърта позиция се пребори пилотът на Алфа Таури Пиер Гасли, който затвърди много силното си представяне от началото на уикенда в Мексико при липсата на Валтери Ботас в зоната на точките.

Топ пет в подреждането допълни Шарл Леклер от Ферари, а испанският му съотборник Карлос Сайнц остана шести на финала. Пилотът на Астън Мартин Себастиан Фетел успя да си пробие път до седмото място, след като скоростта на болида му в квалификацията му отреди 11-ото място, но заради наказания на двама пилоти пред него днес германецът стартира от девета позиция.

Четири състезание преди да сложи край на кариерата си във Формула 1 Кими Райконен стигна до зоната на точките със своя болид на Алфа Ромео. Финландецът финишира осми, като остави зад себе си деветия Фернандо Алонсо от Алпин и британския пилот на Макларън Ландо Норис, който завърши класирането в топ десет.

Люис стартира в днешната Гран При на Мексико от втора позиция, зад съотборника си Валтери Ботас, който вчера заслужено спечели квалификацията, а трети е Макс. След тазвечершната битка на пистата „Ерманос Родригес“, започваща в 21:00 ч българско време, до края на шампионата остават едва четири старта и това означаваше, че напрежението над Верстапен и Хамилтън днес ще е огромно.

Ботас изненада Хамилтън и Верстапен и спечели квалификацията в Мексико

На старта от първа позиция Ботас не потегли по най-добрия начин и още преди спирането за първи завой веднага бе атакуван от Хамилтън – от вътрешната страна на завоя, и от Верстапен – от външната.

В крайна сметка Макс се възползва най-добре от „изтеглянето“ при движение зад болида на Валтери и изскочи на първа позиция, следван от Люис, който остана втори.

Веднага след тези изпреварвания третият Ботас бе ударен в задна дясна гума от Даниел Рикардо от отбора на Макларън, от което ирландецът се завъртя и остана на място, докато всички останали болиди го изпревариха. Валтери успя да продължи, но веднага влезе в бокса за смяна на гуми.

В шестата обиколка състезанието бе рестартирано и Верстапен не даде шанс на Хамилтън за атака, като така запази лидерската си позиция. Зад пилота на Мерцедес пък на трета позиция, след свличането на Ботас в дъното на колоната, се движи местният любимец Серхио Перес от Ред Бул.

До 29-ата обиколка преднината на Макс вече е близо девет секунди пред втория Люис, като няма изгледи как британецът може да стопи това сериозно изоставане.

В същото време второто място на пилота на Мерцедес е сериозно застрашено от втория пилот на Ред Бул Перес, който ще направи всичко по силите си да отнеме още точки от актива на Хамилтън и да помогне на съотборника си Верстапен в битката за първата световна титла в кариерата му.

В 30-ата обиколка първи от лидерите на колоната в бокса влезе Хамилтън. Британецът се върна на трасето с нови хард сликове на четвърта позиция.

В 34-ата обиколка същото направи и лидерът Верстапен, който мина през бокса на Ред Бул и се върна на трасето с гумите хард на втора позиция. За огромна радост на всички мексикански фенове по трибуните лидер на колоната е Серхио Перес, който обаче още не е спирал в бокса.

15 обиколки до финала вече не се вижда как Верстапен може да изпусне победата в Мексико и да увеличи драстично преднината си в класирането. От друга страна, вторият Хамилтън вече е настигнат от третия Перес.

Макс Верстапен стигна до финала без никакви затруднения и увеличи преднината си на върха в класирането на 19 точки. На повече от 16 секунди зад него на втора позиция финишира Люис Хамилтън, а трети на финала остана Серхио Перес. До финала на сезон 2021 във Формула 1 остават четири старта.