Рилски спортист се потруди за успеха в Стара Загора, Трей Портър над всички

Отборът на Рилски спортист се поздрави с петата си поредна победа от началото на сезона в Националната Баскетболна Лига. Този път обаче баскетболистите на Людмил Хаджисотиров трябваше да се потрудят по-сериозно за успеха, който дойде с 90:79 (21:25, 25:17, 22:28, 15:16) при визитата си на Берое в Стара Загора. Така носителите на Купата и Суперкупата на България запазват върха във временното класиране с 5 победи от първите си 5 мача.

Все пак Берое не се даде лесно и успя да се възползва от натрупаната умора в редиците на гостите, които само преди три дни трябваше да осъществяват обрат от 22 точки срещу Апоел Ейлат във ФИБА Къп. Въпреки това самоковци показаха по-доброто си лице през второто полувреме и чрез няколко грешки от страна на домакините във финалната четвърт успяха да задържат аванса си в края.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Рилски спортист демонстрира надмощието си в подкошието и още в първите две минути тимът на Людмил Хаджисотиров овладя четири борби в нападение, за да вземе ранен аванс от четири точки при 2:6 след страхотно начало от гиганта Трей Портър. Берое също показа, че умее да овладява борби в офанзивен план и след четири точки от втори шанс на Александър Янев и Дамян Минков плюс още два наказателни изстрела на първия старозагорци оформиха серия от 6:0, чрез която спечелиха първата си преднина в мача при 8:6.

Играта на серии продължи с пет последователни точки в полза на Рилецо, но Янев върна паритета на таблото с успешен кош и фаул за 11:11. Гостите от Самоков отново успяха да вдигнат аванса си на поне две притежания разлика чрез тройка на Брендън Браун за 15:19, но Берое нямаше намерение да отстъпва и набързо изравни чрез кошове на младото си дуо Виктор Маргаритов и Дамян Минков - 19:19.

Павлин Иванов донесе нов двуточков аванс на Рилецо с перфектни изстрели от наказателната линия, но като цяло гостите не показваха най-доброто от себе си и се оказаха изоставащи след края на първите 10 минути. Тройки на Седариън Рейнс и Александър Янев позволиха на Берое да поведе с 25:21 преди началото на втората част.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Резервите на Рилски спортист успяха да върнат отбора на правилния път и след серия от 2:10 за начало на втората четвърт гостите отново превзеха преднината при 27:31. Заралии пропуснаха няколко идеални отворени стрелби в първите четири минути от частта, като именно това бе голямата пречка пред състава на Бойко Миленков.

Атрактивно изпълнение на центъра Обинна Олека сложи край на дългата суша без кош за Берое, а веднага след това Антън Кук показа точен мерник и наниза тройка, за да могат старозагорци отново да поведат - 33:31. Все пак двубоят продължаваше да бъде равностоен, като за пореден път в мача равенството превзе светлинното табло - 35:35 с оставащи около 3 минути до края на първото полувреме.

Честите смени на водачеството се превърнаха в акцент през втората половина на втората четвърт, като разликата не преминаваше повече от една точка - 42:43 за Рилски спортист. Все пак самоковци успяха да се отскубнат с аванс от четири точки на голямата почивка, след като Брендън Браун оформи резултат 42:46 в полза на своя тим преди началото на вторите 20 минути.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Рилски спортист бе точен в първите си три нападения в третата четвърт, но домакините от Стара Загора също не отстъпваха и се държаха в мача чрез ранното си предимство при нарушенията. Заралии успяха да изкарат цели четири отборни нарушения на Рилецо за две минути игра, като разликата се запази на четири точки при 49:53. Това в никакъв случай не притесни самоковци, които нанизаха тройка чрез Павлин Иванов и добавиха още две точки към актива си чрез Златин Георгиев, за да си осигурят най-голямата преднина в мача до този момент - 9 точки при 49:58.

Силите на Берое започваха да свършват в този момент, тъй като Трей Портър и Брендън Браун също се отличиха със солидни изяви, за да качат преднината на Рилски спортист на 15 точки при 49:64. Старши треньорът на домакините Бойко Миленков намери начин да мотивира своите баскетболисти, които се завърнаха на паркета със серия от 8 поредни точки след таймаута, като по този начин свалиха дефицита си при 57:64.

Два успешни наказателни изстрела на Брендън Браун и две поредни тройки на Ей Джей Хес обаче удариха сериозно по самочувствието на Берое, тъй като преднината на гостите отново скочи на двуцифрените размери - 59:72. Седариън Рейнс и Антън Кук върнаха надеждите на домакините, след като комбинираха за минисерия от пет поредни точки за домакините, но в крайна сметка Деян Карамфилов бе точен за 64:74, какъвто бе и резултатът след края на третата четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Берое продължаваше да упорства и да се опитва да обърне мача в своя полза, след като записа минисерия от 6:2 за старт на последната четвърт. Така разликата между двата тима падна до 6 точки при 70:76. Стрелбата на Рилецо се поразколеба в откриващите минути от частта, докато от другата страна старозагорци продължаваха да трупат точки в актива си.

Домакините свалиха още три точки от дефицита си, след като Антън Кук наниза два изстрела от наказателната линия за 72:76. Заралии пропуснаха удобна възможност да се доближат на едно притежание дистанция от своя съперник, но след пропуск от удобна позиция на Обинна Олека гостите записаха четири последователни точки и дръпнаха със 72:80. Антън Кук върна една тройка за Берое, но безупречният стрелец Ей Джей Хес отново демонстрира класата си от далечно разстояние и върна разликата на десет точки при 75:83.

Нова отлична възможност бе пропиляна от Обина Олека, който този път пропусна забивка, а Деян Карамфилов наказа пропуските на домакините и реализира втората си тройка в мача, за да вдигне аванса на Рилецо на 11 точки при 75:86. Старозагорци не успяха да намерят сили за обрат, което позволи на Рилски спортист да запише петата си поредна победа и да запази върха в класирането.

Трей Портър продължава да доминира в родното първенство с нов "дабъл-дабъл" от 22 точки и 17 борби. Ей Джей Хес наниза още 16 точки за 22 минути от пейката, Брендън Браун вкара 14 точки, Деян Карамфилов добави още 12 точки и 5 асистенции, а Павлин Иванов вкара още 10 точки.

Антън Кук бе топреализатор за Берое с 24 точки, 7 борби и 5 асистенции. Александър Янев наниза още 21 точки и хвана 7 борби, докато Обинна Олека и Седариън Рейнс се разписаха с по още 11 точки.