Ибра се развихри срещу Рома, а Милан продължава да лети (видео)

Милан надигра Рома с 2:1 на стадион "Олимпико" в Рим в един от най-интригуващите мачове от 11-ия кръг на Серия "А". "Росонерите" бяха категорично по-добрият отбор на терена, но в заключителните минути трябваше да потреперят, тъй като късен гол в третата минута на 6-минутното добавено време на бившия играч на Милан Стефан Ел Шаарауи върна за съвсем кратко интригата в сблъсъка. Големият герой за Дявола пък бе ветеранът Златан Ибрахимович. 40-годишният швед даде преднина на "росонерите" в резултата в 26-ата минута, като порази целта с мощен шут от фал. В 57-ата минута именно Ибра спечели и дузпата, благодарение на която Франк Кесие бе точен за 0:2. В 66-ата минута червен картон получи Тео Ернандес и това можеше в края да изиграе лоша шега на гостите от Милано, но в крайна сметка защитата на седемкратния шампион на Европа издържа и воденият от Стефано Пиоли отбор се изравни с Наполи на върха в класирането. Двата тима са с по 31 точки след 10 победи и 1 равенство.

"Червено-черните" от Милано вече са в серия от 7 поредни победи в шампионата, като от началото на сезона в Серия "А" са загубили само две точки - 1:1 срещу Ювентус в Торино. "Вълците" от Рим пък са четвърти с 19 точки. "Джалоросите" на Жозе Моуриньо претърпяха първо поражение у дома този сезон в италианското пъревнство, след като до момента бяха с 4 победи и 1 равенство (0:0 с Наполи), макар че имаха все пак и още едно поражение на "Олимпико" - 2:3 от градския съперник Лацио, но Рома бе символичен гост.

Златан Ибрахимович получи доверието на Стефано Пиоли да започне от първата минута на върха на атаката на "росонерите" и това се оказа много силен и успешен ход на наставника на гостите. Шведът бе активно подпомаган в предни позиции от Алексис Салемакерс, Раде Крунич и Рафаел Леао. Тами Ейбрахам пък водеше нападението на "вълците", като другите трима офанзивни футболисти в състава на Жозе Моуриньо бяха Хенрих Мхитарян, Лоренцо Пелегрини и Николо Дзаниоло. Атаката на Рома обаче като цяло бе обезличена от защитата на Милан и дори с числено предимство на терена домакините изпитваха сериозни трудности в създаването на реални опасности за вратата на румънеца Чиприан Татарушану.

Крис Смолинг и Леонардо Спинацола не бяха на линия за Рома поради контузии, а заради травми пропуснаха сблъсъка за Милан Анте Ребич, юношата на столичани Алесандро Флоренци, Жуниор Месиас и стражът Майк Менян.

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ

В третата минута домакините организираха опасна атака отляво, при която уругвайският бек Матиас Виня проби и центрира към Лоренцо Пелегрини, но ударът на капитана на Рома мина встрани от десния страничен стълб на Чиприан Татарушану. Гостите отговориха в 6-ата минута с удар по земя на Франк Кесие извън наказателното поле, при който топката мина опасно близо до гредата.

В 10-ата минута Рафаел Леао направи голям пропуск, стреляйки много лошо от много опасна за "вълците" позиция след центриране отдясно на Давиде Калабрия. Останаха и сериозни съмнения за засада на Калабрия в тази ситуация. Четири минути по-късно пък домакините бяха близо до гол след опасна атака, която обаче завърши с неточен изстрел извън наказателното поле на Пелегрини. Секунди по-късно пък имаше напрегната ситуация пред вратата на Руи Патрисио, а в 16-ата минута пред Ибрахимович се откри добър шанс за гол, но шведът стреля неточно, след като нахлу в наказателното поле.

В 26-ата минута Златан Ибрахимович не остави шансове на Руи Патрисио със свиреп изстрел от фал почти на границата на наказателното поле. Нарушението бе отсъдено за фал на Рик Карсдорп срещу Леао, а Ибра с блестящ изстрел изпрати топката в долния ляв ъгъл на безпомощния португалски страж, който изобщо не успя да реагира - 0:1.

Създалият доста проблеми на отбраната на Рома тази вечер Леао можеше да направи резултата 0:2 в 37-ата минута, но сякаш с Ибрахимович по-скоро си попречиха в наказателното поле на домакините и Рома оцеля в тази ситуация. Секунди по-късно Леао вкара зрелищен гол, но той бе анулиран заради засада на португалеца, а ситуацията на бе прегледана с помощта на ВАР. При отмененото попадение Леао бе изведен очи в очи със сънародника си Руи Патрисио, майсторски го прехвърли, след което с глава насочи топката в опразнената врата.

В самия край на първото полувреме Леао отново спечели нарушение за Милан в доста опасна за столичани зона, но този път изпълнителят бе Тео Ернандес. Ударът на френския ляв бек не бе лош, но Руи Патрисио спаси, а секунди след това първото полувреме приключи.

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ

Пет минути след почивката Ибрахимович отбеляза майсторски гол, но той бе отменен след консултация на рефера Фабио Мареска с ВАР. Шведът овладя топката на гърди след извеждащо подаване, изскочи очи в очи с Руи Патрисио и с прецизен удар изпрати топката във вратата, но бе установено, че Златан е бил в засада.

В 57-ата минута котдивоарският халф на Милан Франк Кесие направи резултата 0:2 от дузпа. До нея се стигна след съприкосновение между Рожер Ибаниес и Ибрахимович в наказателното поле на "вълците". Шведът падна, а реферът Фабио Мареска посочи бялата точка. Той все пак сам разгледа ситуацията чрез ВАР и потвърди решението си, а Кесие изпълни отлично дузпата и доближи "росонерите" до победата.

В 66-ата минута Тео Ернандес получи втори жълт, съответно червен картон и Милан остана с 10 души на терена. Ернандес извърши нарушение срещу Пелегрини в опасна за Милан зона. Така французинът ще пропусне дербито с Интер на 7 ноември. Самият Пелегрини след това стреля от фал, но топката се отби в изградената от "росонерите" стена.

В 82-ата минута направилият много силен мач за Милан тази вечер Симон Кяер изби топката с решаваща намеса след удар на Николо Дзаниоло с глава и резултатът остана непроменен.

Като цяло, след червения картон на Ернандес, "вълците" опитаха да притиснат съперника си, но без сериозен успех, като пробваха предимно далечни удари, а те не даваха резултат. Все пак, в третата минута на добавеното време резервата Стефан Ел Шаарауи отбеляза гол за Рома, който се оказа единствено попадение на утехата. Малкия фараон, бивш нападател на Милан, бе изпуснат от защитата на гостите след разбъркване пред вратата на Татарушану и с мощен шут опъна мрежата зад румънския страж - 1:2. Малко след това Татарушану направи ключово спасяване след изстрел на друга резерва - испанеца Карлес Перес, което позволи на Милан в крайна сметка да не допусне късен срив и изравняване на резултата. Впечатляващата победна серия на Дявола продължава, но след седмица на Милан му предстои друг, още по-сериозен, тест - Дерби дела Мадонина срещу градския съперник и действащ шампион на Италия Интер.