Ново убийство разтърси атлетическия свят - световен медалист на 200 м беше открит мъртъв

Поредна голяма трагедия разтърси света на леката атлетика. Този път става въпрос за смъртта на 32-годишния световен бронзов медалист на 200 метра Алекс Киньонес.

Според еквадорското спортно министерство той е намерен мъртъв на улицата в Гуаякил в петък (22).

“С голяма тъга потвърждаваме убийството на нашия спортист Алекс Киньонес“, съобщи Министерството на спорта в “Туитър”.

“Загубихме страхотен спортист, някой, който ни позволи да мечтаем, който ни развълнува...той беше най-великият спринтьор, произведен от тази страна.

Футболният клуб Барселона почете с минута мълчание паметта на Киньонес, тъй като той беше член на техния отбор по лека атлетика.

“Братко, не мога да повярвам, че е истина“, написа световният и олимпийски сребърен медалист на 400 м Антъни Замбрано, тренировъчен партньор на Киньонес, в публикация в социалните медии.

“Ние не заслужаваме това. Каква ужасна новина. Жалко е, че животът е такъв. Ти си страхотен и винаги ще те нося в сърцето си”, добави той.

С третото си място в Доха преди две години Киньонес стана първият еквадорски атлет, спечелил световен медал в състезание на писта. Въпреки че беше специалист на 200 м, той държи национални рекорди на всяка спринтова дистанция: 60 м (6.66), 100 м (10.09), 200 м (19.87) и 400 м (46.28).

Роден в крайбрежния град Есмералдас през август 1989 г. и израснал в Кито, Киньонес за първи път стана известен като международен спринтьор през 2011 г., когато спечели националната титла на 200 м, постави личен рекорд от 20.49 и стигна до финала на Панамериканските игри.

Той постави първия си национален рекорд, когато спечели злато на 200 метра на Иберо-американското първенство през 2012 г. - 20.34, постижение, което той подобри на Олимпийските игри в Лондон, където регистрира 20.28 в сериите, а във финала се нареди седми.

През 2013 г. той постави национален рекорд на 100 м от 10.09 и спечели двойния спринт на шампионата на Южна Америка. Той почти се отказа от голямата атлетика след сезон 2013 г. и се състезава умерено през следващите четири сезона, но се завърна в действие през 2018 г., като изравни собствения си национален рекорд на 100 м и подобри постижението си на 200 м до 19.93, когато спечели злато на Игрите в Южна Америка.

Редовен участник в Диамантената лига, Киньонес подобри отново националния си рекорд на 200 м на “Атлетисима” в Лозана през 2019 г., достигайки 19.87, за да завърши между победителя Ноа Лайлс и канадеца Андре Де Грас.

По-малко от три месеца по-късно същите трима мъже заеха местата на подиума на Световното първенство в Доха, като Киньонес взе бронза зад Лайлс и Де Грас. Киньонес също спечели титлата на Панамериканските игри в Лима по-рано същия сезон.

Киньонес се класира за Олимпийските игри в Токио тази година, но беше отстранен от Съюза за чиста атлетика през юли, когато беше обвинен в нарушаване на правилата за местонахождение. Делото не е приключило.