Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Матей Казийски MVP! Тренто грабна Суперкупата на Италия

Българската волейболна звезда Матей Казийски и неговият Итас (Тренто) спечелиха Суперкупата на Италия.

Момчетата на треньора Анджело Лоренцети се наложиха над Веро Волей (Монца), с националите Алекс Грозданов и Денис Карягин в състава, с 3:1 (25:11, 25:21, 31:33, 25:14) в големия финал на финалната четворка, игран тази вечер в зала "Еуросуоле Форум" в Чивитанова Марке.

Така Тренто грабна Суперкупата на Италия за трети път в историята си след 2011 и 2013 година.

86 Матей Казийски MVP! Тренто грабна Суперкупата на Италия

В началото на първия гейм Тренто бързо поведе с 2:0 след атака на Матей Казийски, а след това с 6:2 след блокада на Сречко Лисинац и контра на Даниеле Лавиа. Въпреки прекъсването за треньора на Монца Масимо Ечели, трентинци продължиха с отличната си игра и увеличиха преднината си до 11:4 и 17:7 благодарение на изявите на Алесандро Микиелето и Марко Подрасчанин. В крайна сметка Тренто спечели гейма с разгромното 25:11 след страхотни атаки на Казийски и Микиелето.

Втората част тръгна равностойно до 4:4, след което Тренто отново дръпна със 7:4 след атаки на Сречко Лисинац през центъра и на Алесандро Микиелето. Разликата нарасна до 11:7 след контра от втора линия на Матей Казийски. Георг Гроцер продължи да бъде основния двигател на Монца, но въпреки неговите усилия "жълто-сините" задържаха предимството си до 17:14 благодарение на Даниеле Лавиа и Микиелето, за да затворят и втория гейм в своя полза при 25:21 след успешна атака на Казийски.

Третата част стартира по-добре за тимът на Монца, който поведе с 5:2 след атаки на Доновън Джаворонок и Джанлука Галаси. Трентинци реагираха веднага и успяха да изравнят при 9:9 след страхотни изяви на Даниеле Лавиа. Монца отново дръпна при 12:9 след няколко блокади на Галаси, но "жълто-сините" първо изравниха при 12:12 чрез Сречко Лисинац, а след това дори излязоха напред в резултата при 16:14 благодарение на Алесандро Микиелето. Монца отвърна със страхотна серия от сервиси на Георг Гроцер и обрат до 20:18. Резултатът бе изравнен при 20:20 след блок на Марко Подрасчанин. Тренто дори стигна до три поредни мачбола, но ги изпусна и резултатът стана 26:26. Монца взе предимство след атака на Гроцер, но трябваше да изчака до 7-а си възможност да измъкне гейма с 33:31 след нова атака на Галаси.

След драматично загубения гейм Тренто започна страхотно в четвъртия и бързо поведе с 3:1 след блокада на Матей Казийски срещу Георг Гроцер и с 8:3 след ас на разпределителя Рикардо Сбертоли. Монца видимо не беше в състояние да реагира и трентинци увеличиха разликата до 11:4, за да спечелят гейма с 25:14 след блок на Сбертоли, а с това мача с 3:1 и третата си Суперкупа на Италия.

Матей Казийски изигра страхотен мач за Тренто и стана най-резултатен с 21 точки (3 блока, 1 ас, 50% ефективност в атака и 41% позитивно посрещане) за победата. Закономерно българската звезда бе избран и за Най-полезен играч (MVP) на мача.

Алесандро Микиелето добави още 18 точки (2 блока, 2 аса, 58% ефективност в атака и 27% позитивно посрещане), а Даниеле Лавиа и Сречко Лисинац се отчетоха с по 16 точки за успеха.

От друга страна Алекс Грозданов игра цял мач за Монца и завърши с 6 точки (2 блока, 1 ас и 33% ефективност в атака), а Денис Карягин влезе за малко като резерва в първия и третия гейм.

Георг Гроцер стана най-резултатен с 22 точки (5 аса! и 49% ефективност в атака), а Доновън Джаворонок приключи с 13 точки (3 аса, 45% ефективност в атака и 40% позитивно посрещане).

ИТАС (ТРЕНТО) - ВЕРО ВОЛЕЙ (МОНЦА) 3:1 (25:11, 25:21, 31:33, 25:14)

ТРЕНТО: Рикардо Сбертоли 3, Даниеле Лавиа 16, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 21, Алесандро Микиелето 18, Сречко Лисинац 16, Марко Подрасчанин 10 - Юлиан Ценгер-либеро (Вуут Д'Хеер, Оресте Кавуто, Джулио Пинали)

Старши треньор: АНДЖЕЛО ЛОРЕНЦЕТИ

МОНЦА: Сантиаго Ордуна 1, Георг Гроцер 22, Доновън Джаворонок 13, Влад Дяскиба 3, АЛЕКС ГРОЗДАНОВ 6, Джанлука Галаси 8 - Филипо Федеричи-либеро (ДЕНИС КАРЯГИН, Томаш Калигаро, Томас Берета, Томислав Митрасинович, Марко Гаджини-либеро)

Старши треньор: МАСИМО ЕЧЕЛИ.