Милан отмъкна победата срещу деветима от Болоня в луд мач с шест гола

Милан записа нов драматичен успех в Серия А, след като спечели с 4:2 над Болоня при визитата си от деветия кръг на италинския елит. “Дявола” поведе с два гола през първото полувреме, когато точни бяха Рафаел Леао (16’) и Давиде Калабрия (35’). Веднага след почивката “рособлу” изравниха след автогол на Златан Ибрахимович (49’) и попадение на Муса Бароу (52’). В заключителните минути на двубоя “росонерите” стигнаха до победата с голове на Исмаел Бенасер (84’)и Ибрахимович (90’). Домакините пък завършиха срещата с едва деветима играчи след директните червени картони на Адама Сумаоро (20’) и Роберто Сориано (58’).

В стотния си мач начело на Милан Стефано Пиоли направи само две промени в състава си след загубата с 0:1 от Порто в Шампионската лига. След силното си включване като резерва при обрата срещу Верона, Саму Кастийехо действаше като дясно крило тази вечер за сметка на Алексис Салемакерс. Раде Крунич отново беше плеймейкър, а Леао запази мястото си на десния фланг. На върха на атаката обаче този път беше Ибрахимович. 40-годишният ветеран беше предпочетен пред Оливие Жиру и така беше титуляр за първи път от пет месеца. Гостите пък бяха подредени в схема 3-4-2-1 с нападател Марко Арнаутович, на когото помагаха Сориано и  Бароу.

В 6-ата минута Аарън Хики се осмели да отправи далечен удар, който обаче не затрудни Чиприан Татарушану. В 13-ата Арнаутович нанесе неточен изстрел с глава след центриране от корнер. В 15-ата Лукаш Скорупски излезе извън наказателното си поле, за да изчисти топката с глава пред погледа на Леао, който секунди по-късно отправи крайно разочароващ удар. Само минута по-късно Ибрахимович пусна извеждащ пас към Леао, чийто шут рикошира в крака на Гари Медел и влетя в противниковата мрежа за 1:0 в полза на "росонерите". Така Златан стана едва вторият 40-годишен футболист с асистенция в Серия А след легендарния Франческо Тоти през 2017-а.

Кошмарните минути за домакините продължиха и така в 20-ата техният защитник Сумаоро беше изгонен с директен червен картон, след като спря откъсващия се сам срещу вратаря Крунич. При последвалия пряк свободен удар Ибрахимович стреля по земя право в стената. В 28-ата именно шведът опита удар с глава и така прати топката в ръцете на Скорупски. Малко след това Хики пробва шут, който завърши далече от вратата. В 35-ата минута Бало-Туре центрира, а Скорупски изби топката по посока на Кастийехо, чието воле беше блокирано. Този път топката отиде при Калабрия, чийто мощен шут срещна стоящия на голлинията Николас Домингес, който по никакъв начин не предотврати втория гол на гостите. В 41-ата минута капитанът на "росонерите" в този мач можеше отново да се разпише, но от добра позиция стреля над вратата.

На почивката Пиоли извърши двойна смяна, като Тиемуе Бакайоко и Салемакерс замениха съответно получилия жълт картон Сандро Тонали и контузилия се Кастийехо. В 49-ата минута Ибрахимович имаше нещастието да си отбележи автогол с глава след центриране от корнер. Гостите още не бяха излезли от този шок, когато в 52-ата минута Сориано изведе Бароу, който възстанови равенството в мача със своя шут. В 57-ата минута главният съдия отиде да гледа повторение на ВАР, след което показа директен червен картон на Сориано за изключително груб фал в глезена на Бало-Туре. След това и двамата треньори реагираха, като Пиоли замени Крунич с Жиру, а Синиша Михайлович направи цели три смени.

След дълго затишие, дойдоха няколко вълнуващи минути. В 76-ата Жиру стреля опасно с глава, но Скорупски съумя да избие топката. Секунди по-късно Бенасер отправи далечен шут, който беше уловен от вратаря. В 78-ата Арнаутович направи двойно подаване с Матиас Сванберг, с което нахлу в наказателно поле, но Татарушану го затвори и нападателят си спечели само корнер. При изпълнението му Артур Теате стреля с глава право в ръцете на стража. При следващата атака на “росонерите” Ибрахимович се опита да си изпроси дузпа, но съдията не му обърна внимание. Така се стигна до 84-ата минута, когато една изчистена топка се озова при стоящия на дъгата на наказателното поле Бенасер, който веднага я прати в мрежата за 3:2 в полза на Милан. В 90-ата минута от подобна позиция и също с чудесен шут Златан оформи крайния резултат, превръщайки се в четвъртия най-възрастен голмайстор в историята на Калчото.

Така Милан едва за втори път в клубната си история стартира с 8 победи в първите 9 кръга на Серия А след сезон 1954/55. "Дявола" поведе в класирането с актив от 25 точки преди неделните дербита Рома - Наполи и Интер - Ювентус. Болоня пък е на деветата позиция с 12 спечелени пункта.

БОЛОНЯ - МИЛАН 2:4

0:1 Леао (16')

0:2 Калабрия (35')

1:2 Ибрахимович (49' - автогол)

2:2 Бароу (52')

2:3 Бенасер (84')

2:4 Ибрахимович (90')

Болоня: Скорупски, Сумаоро, Медел, Теате, Де Силвестри, Домингес, Сванберг, Хики, Сориано, Бароу, Арнаутович

Милан: Татарушану, Калабрия, Кяер, Томори, Бало-Туре, Тонали, Бенасер, Кастийехо, Крунич, Леао, Ибрахимович