Берое не се предаде и повали Балкан в страхотно шоу в Стара Загора

Отборът на Берое успя да се завърне на пътя на победите в Националната Баскетболна Лига. Тимът на Бойко Миленков прояви страхотен характер, на няколко пъти навакса дефицит от порядъка на осем точки и следователно осъществи обрат при домакинството си на Балкан с крайното 92:87 (20:23, 22:26, 19:16, 31:22) в среща от третия кръг на НБЛ, която се проведе пред зрители в зала "Общинска".

По този начин старозагорци се изкачват до третата позиция във временното класиране с баланс от 2 победи и 1 поражение. Балкан заема второто място със същия баланс.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Центърът на Берое Обина Олека се превърна в автора на първия кош в мача, след като вкара хубава далечна стрелба през персоналния си пазач Трейвин Тибодо. Една атака по-късно Дерик Маркс също постави името си сред реализаторите, изравнявайки резултата при 2:2.

Старозагорци обаче потеглиха към минисерия от 4 поредни точки, което предизвика реакция от треньора на ботевградчани Небойша Видич, който извади Тибодо след само две минути и половина и пусна на негово място Алихан Демир. Димитър Димитров върна две точки за Балкан, за да направи резултата 6:4, а няколко секунди по-късно Калил Дюкс наниза първата си тройка в мача за 6:7.

В следващите минути двата тима си поделиха по една тройка, а втората точна стрелба отдалеч на Антън Кук изведе Берое напред с три точки при 15:12. Гостите от Ботевград не се притесниха отново да си върнат водачеството и това се получи след тройка на влезлия като резерва Станимир Маринов и кош на бърза атака на Дерик Маркс за 18:19. Американецът не можеше да бъде спрян в края на частта и наниза още четири поредни точки за своя тим, за да може Балкан да дръпне с аванс от 20:23 след една четвърт игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Берое започна да губи организация в атаките си и именно поради това успя да отбележи само две точки в първите две минути и половина игра. От другата страна ботевградчани натрупаха самочувствие и чрез двамата си лидери - Димитров и Маркс, поведе с най-голямата разлика в мача при осем точки и 22:30. До този момент двамата бяха топреализатори на Балкан с по 11 точки.

Точно когато ситуацията се превръщаше в много проблематична, домакините успяха да намерят стрелбата си от тройката и да нанижат две поредни чрез Александър Янев и Обина Олека, като по този начин те се върнаха в мача при 31:34. Изригването на домакините обаче бе краткотрайно, тъй като Калил Дюкс и Алихан Демир комбинираха усилията си, за да поведат гостите към нов аванс от осем точки при 33:41.

Берое отново отказа да се предава и за пореден път в двубоя намери сили да скъси разликата в резултата след тройка на Виктор Маргаритов за 39:41. В крайна сметка Балкан отново се измъкна напред с аванс от седем точки, след като Дерик Маркс бе точен от тройката, за да направи резултата 42:49 в полза на гостите на полувремето.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

За пореден път Берое потегли с мисията да обърне резултата, като серия от 6:2 за начало на частта свали разликата между двата отбора на само едно притежание - 48:51. Димитър Димитров обаче отново намери стрелбата си в много важен момент за Балкан и наниза втората си тройка в мача, за да могат ботевградчани да запазят преднината си при преполовяването на периода - 50:56.

В следващите минути авансът на гостите се запази на шест точки, а тройка на Станимир Маринов допълнително разколеба домакините, след като гардът бе точен за 54:63. Въпреки това обаче старозагорци нямаха намерение да развяват белия флаг и приключиха частта със серия от 7:2, за да скъсят разликата на само четири точки преди началото на последната четвърт - 61:65.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Берое най-сетне обра плодовете на трудолюбието си и за първи път в мача можеше да се порадва на преднина в резултата. Това се случи в началото на последната четвърт, когато Антън Кук и Мартин Сотиров изведоха своите с аванс от четири точки при 71:67 и оставащи 7:54 на таблото.

Прекъсването на Небойша Видич повлия положително на неговите баскетболисти и Калил Дюкс намали разликата на само точка с тройка за 71:70. Седариън Рейнс върна аванса на домакините на три точки, но Станимир Маринов демонстрира точния си мерник и наниза далечна стрелба, за да изравни по 73.

В този момент обаче Мартин Сотиров получи правото да изпълни два наказателни удара заради неспортсменско нарушение на Дюкс, като младият играч не сбърка и при двата си опита. В същата атака Сотиров бе точен още веднъж, за да поведе Берое към четириточкова преднина - 77:73.

Ботевградчани пропуснаха прекалено голям брой стрелби от далечна дистанция, а Мартин Сотиров продължи наказателната си акция и реализира тройка за 82:75 при оставащи 3:46 на часовника. Балкан най-сетне се докопа до две точки на сметката си чрез Калил Дюкс. В следващата атака на домакините обаче защитата на Балкан отново се пропука и позволи на Седариън Рейнс да завърши в близост до коша, за да изведе старозагорци при 84:77 и 2:53 на таблото.

Александър Янев добави още две точки към актива на Берое, но след това гостите от Ботевград успяха да запишат серия от пет последователни точки, за да смъкнат разликата на четири точки при 86:82 и 1:39 на светлинното табло. Прекрасна комбинация между Рейнс и Янев завърши с кош на българския национал, а няколко секунди по-късно нарушение в нападение на Трейвин Тибодо направи задачата на гостите почти невъзможна - 88:82 и оставащи 80 секунди.

Беройци не успяха да се възползват от ситуацията и пропуснаха следващия си изстрел, а Станимир Маринов бе изпратен на наказателната линия с три фаула заради нарушение на Антън Кук. Гардът наниза и трите си опита, за да свали разликата на три точки при 88:85, но след това пропусна много важна тройка и Берое успя да запази преднината си при оставащи 29 секунди.

Петият фаул на Крис Минков изпрати Обина Олека на линията, като центърът наниза един от двата си опита - 89:85. Балкан изпълни план минимум и наниза две точки в следващата си атака - дело на Димитър Димитров, за 89:87 и само 15 оставащи секунди. Нарушението на Балкан дойде малко късно, като след него Антън Кук не трепна от линията и наниза двата си опита, за да изведе заралии с аванс от четири точки при 91:87 и 8.5 секунди на таблото.

Обина Олека поведе Берое с 20 точки и 6 борби. Антън Кук се разписа с 19 точки и 7 асистенции, Мартин Сотиров вкара още 15 точки, като имаше ключови изяви в последната четвърт, а Александър Янев и Седариън Рейнс записаха съответно по 12 и 11 точки.

Капитанът на Балкан Димитър Димитров бе най-резултатен със своите 25 точки при 10/12 стрелба от игра. Дерик Маркс добави още 16 точки, Калил Дюкс вкара 13 и раздаде 9 асистенции, а Станимир Маринов остана с 12 точки от пейката.