Хебър допусна обрат от Шахтьор в Шампионската лига

Волейболистите на Хебър (Пазарджик) загубиха беларуския Шахтьор (Солигорск) с 2:3 (22:25, 25:15, 25:14, 19:25, 9:15) в първия мач между двата тима от 2-ия квалификационен кръг на Шампионската лига.

Така пазарджиклии не успяха да вземат предимство преди гостуването си в Беларус.

Реваншът е на 28 октомври от 18:30 часа в Солигорск. След този развой, шампионът на България се нуждае от победа с 3:0 или 3:1 гейма или от успех с 3:2, за да успее да стигне до "Златен гейм".

И в този двубой Хебър нямаше как да бъде воден от своя старши треньор Камило Плачи, който все още лекува здравословни проблеми.

Отлично отиграване в атака на Тодор Алексиев и Хебър поведе с 8:6. Шахтьор изравни при 8:8. Якопо Масари игра технично в атака за 11:11. Волейболистите на Хебър поведоха с 14:12. Ас на Павел Авдоченко изравни резултата при 14:14. Мощна атака на Тодор Алексиев от зона 4  - 15:14. Нова атака на Тодор Алексиев по диагонала от зона 4 и 16:15 за Хебър. Ас на Виктор Йосифов и 18:16 за домакините. Шахтьор изравни при 19:19 и Мартин Коста Бланко взе прекъсване за Хебър. Атака на Артьом Маско даде аванс от 3 точки за Шахтьор при 22:19. Брадли Гънтър атакува успешно от зона 2 и 21:22. Двоен блок спря атака на Брадил Гънтър - 21:23. Шахтьор стигна до геймбол при 24:21. Тодор Алексиев игра по блокадата за 22:24. Виктор Бекша взе прекъсване за Шахтьор. Атака в центъра на Иля Буров донесе успеха на тима от Беларус в първата част с 25:22.

Шампионите на България поведоха с 5:3 и 6:4 в началото на втората част. Единична блокада на Тодор Алексиев даде преднина на Хебър от 4 точки при 10:6. Виктор Бекша взе прекъсване за белоруския тим. Разликата скочи бързо на 7 точки при 17:10 при сервис на Гьорги Гьоргиев. Виктор Бекша взе второто си прекъсване в гейма. Успешна атака на Брадли Гънтър и аут в атак ана Андрей Марченко направи разликата 10 точки при 22:12. Сервис в мрежата на резервата Евгений Сич донесе успеха на Хебър във втората част с 25:15.

Третата част започна равностойно. равенството се запази до 8:8. последваха 2 поредни точки за Хебър и 10:8. Ас на Николай Къртев направи резултата 12:9. Тодор Алексиев завърши успешно една трудна атака за 14:11. Ас на Мартин Симеонов направи резултата 17:12. Успешна атака на Якопо Масари 18:12. Николай Къртев направи успешна атака в центъра за 22:14. Якопо Масари изведе Хебър до геймбол при 24:14. Българският шампион спечели третата част с 25:14.

Отлична изява на Виктор Йосифов даде преднина на Хебър с 3:1 в началото на 4-ата част. Тодор Алексиев атакува успешно за 4:3. Гостите от Шахтьор успяха да поведат със 7:4. Мартин Коста Бланко взе прекъсване за Хебър. Ас на Якопо Масари намали резултата до 8:11. Белоруските волейболисти поведоха със 17:12. Брадли Гънтър атакува мощно по диагонала от зона 4 - 14:18. Иля Буров направи 21:16. Мартин Коста Бланко взе прекъсване за Хебър. Андрей Марченко атакува от зона 4 и 23:16 за Шахтьор. Белоруските волейболисти стигнаха до геймбол при 24:17. Павел Авдоченко донесе успеха на тима от Солигорск в 4-ия гейм с 25:19.

Единичен блок на Виктор Йосифов и 2:1 за Хебър в началото на тайбрека. Атака на Тодор Алексиев по правата от зона 4 - 3:2. Двоен блок спря атака на Тодор Алексиев и Шахтьор поведе с 5:3. Мартин Коста Бланко взе прекъсване на Хебър. Павел Авдоченко даде преднина на гостите от 3 точки - 6:3. Тодор Алексиев намали до 4:6. Първенецът на Беларус дръпна с 4 точки при 8:4 преди двата тима да си сменят игралните полета. Якопо Масари атакува в мрежата - 4:9. Шахтьор поведе с 10:6 и Иван Станев се появи в игра. При 6:11 Мартин Коста Бланко взе прекъсване за Хебър. Павел Авдоченко направи 12:6. Ас на Якопо Масари - 8:12. Виктор Бекша взе прекъсване за Шахтьор. Двоен блок спря атака на Брадли Гънтър и гостите стигнаха до мачбол при 14:8. Шахтьор спечели тайбрека с 15:9 и мача с 3:2 гейма.

Брадли Гънтър реализира 21 точки (3 аса, 3 блока, 48% ефективност в атака - +15). Якопо Масари добави 16 точки (3 аса, 1 блок, 67% ефективност в атака, 23% перфектно и 55% позитивно посрещане - +7). Тодор Алексиев също записа 16 точки (1 ас, 1 блок, 58% ефективност в атака, 9% перфектно и 45% позитивно посрещане - +12).

Павел Авдоченко заби 17 точки (2 са, 3 блока, 46% ефективност - +12), а Владислав Лошаков добави още 16 точки (3 аса, 4 блока, 56% ефективност в атака - +14).

ХЕБЪР (ПАЗАРДЖИК) - ШАХТЬОР, СОЛИГОРСК (БЕЛАРУС) 2:3 (22:25, 25:15, 25:14, 19:25, 9:15)
ХЕБЪР: Гьорги Гьоргиев 3, Брадли Гънтър 21, Тодор Алексиев 16, Якопо Масари 16, Виктор Йосифов 9, Николай Къртев 7 - Теодор Салпаров-либеро (Стойко Ненчев, Мартин Симеонов 1, Иван Станев)
Треньор: МАРТИН КОСТА БЛАНКО
ШАХТЬОР: Алексей Кураш 2, Павел Авдоченко 17, Владислав Лошаков 16, Иля Буров 5, Андрей Марченко 15, Артьом Маско 14 - Евгений Хритский-либеро (Евгений Сич, Максим Бехатка, Рухор  Юшчюк 1, Иля Ханчарук)
Старши треньор: ВИКТОР БЕКША.