Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Ефе Юртлу вдъхнови Академик за победа над Берое

Отборът на Академик (Пловдив) записа първи успех за сезона в Националната Баскетболна Лига. Възпитаниците на старши треньора Йордан Янков надделяха над Берое с крайното 84:78 (21:20, 24:16, 18:27, 21:15) в последна среща от втория кръг на българското първенство.

По този начин пловдивчани се завръщат на победния път в родния шампионат, след като преди седмица допуснаха поражение при гостуването си на Черноморец. За Берое пък загубата е първа за новата кампания, след като миналата седмица баскетболистите на Бойко Миленков удариха Спартак в Плевен. Академик и Берое се превръщат в съседи във временното класиране, заемайки съответно 5-ата и 6-ата позиция с равен баланс от 1-1.

Фантастичен мач за победителите изигра новото попълнение Ефе Юртлу, който поведе тима си към успеха с 25 точки за 29 минути. Силното включване на турчина с български паспорт дойде в най-подходящия момент за домакините, които имаха на разположение ротация от едва 7 човека заради контузии на Николай Николов, Робертс Фрейманис и Робърт Георгиев. Плеймейкърското дуо на пловдивчани - Николай Титков и Адриян Секулов, пък се отчете с общо 20 асистенции в днешния мач.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Битката между кандидатите за медали през настоящия сезон започна на много високо темпо. Академик първи натисна спусъка чрез страхотна комбинация между Николай Титков и Неманя Бешович, а малко след това Александър Янев върна равенството след отличен пас на Дамян Минков - 2:2.

Двата тима подхождаха много агресивно в дефанзивен план в следващите минути, като именно това бе и причината за ниската резултатност в мача. Бешович отново изведе своите с две точки напред, но след това Александър Янев показа класата си и собственоръчно помогна на гостите от Стара Загора да поведат за първи път в мача при 4:7. Българският национал бе вкарал всичките 7 точки на "зелените" до този момент.

Срещата продължаваше да се развива по изключително равностоен начин, като в следващите няколко минути се случиха още три смени на водачеството. Първо Бешович и Васил Бачев изведоха Академик при 8:7, после Александър Янев бе точен още два пъти за 11:13, а първата тройка в мача на Бачев върна аванса в ръцете на домакините при 14:13. В крайна сметка нито един от двата отбора не успя да се измъкне напред в резултата, като след първите 10 минути игра Академик поведе с 21:20.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Младият талант Виктор Маргаритов постави началото на гонитбата във втората четвърт, след като реализира първите две точки за Берое в периода. След това обаче Академик сътвори минисерия от 5:1, като втората тройка в мача на Ефе Юртлу донесе актив от 4 точки на домакините при 26:22.

Проблемите на старозагорци в офанзивен план обаче си казваха думата и тимът навлезе в поредица от грешки и пропуски, като допълнителните проблеми на "зелените" бяха петте натрупани отборни нарушения при преполовяването на частта. От тази ситуация печеливш беше отборът на Академик, който достигна до най-голямата си разлика в мача при 34:26.

Старозагорци най-сетне се отпушиха и свалиха изоставането си до 4 точки след тройка на Антън Кук и точни изстрели на Александър Янев и Мартин Сотиров - 36:32. Въпреки това новото попълнение на пловдивчани Ефе Юртлу продължаваше да е почти безгрешен от игра и вкара 16-ата си точка в мача, за да изведе своя тим с 9 аванс при 41:32.

Домакините дори успяха за момент да достигнат и до двуцифрената разлика в мача при 45:34, но все пак Обина Олека възстанови 9-точковата разлика между двата отбора на голямата почивка при 45:36. Интересното е, че Берое имаше цели 14 борби в нападение и общо 28 срещу едва 17 на своя съперник, но това предимство не им носеше успех през първите 20 минути игра.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Академик качи разликата в резултата на цели 13 точки в началото на третата четвърт, но Берое се съвзе и се завърна в мача по отличен начин. Кош на Обина Олека и две поредни тройки на Дамян Минков и Антън Кук намалиха дефицита на старозагорци на 5 точки при 49:44. Гостите обаче не успяха да използват натрупаната си инерция и отново се оказаха назад в резултата с 10 точки, след като Бешович, Бачев и Титков се разписаха за 56:46.

Старозагорци не си позволиха отново да загубят контрол върху случващото се на паркета и след нова тройка на Кук и два успешни наказателни изстрела на Янев тимът намали изоставането си на само едно притежание разлика - 3 точки при 60:57.

Правещият фантастична трета четвърт Дамян Минков бе автор на следващото точно нападение на беройци, като талантът вече имаше 9 точки на сметката си само в третата четвърт, а разликата падна до само 1 точка при 60:59. Александър Янев пък фиксира резултат 63:63 след края на третата четвърт, оставяйки развръзката за последните 10 минути.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Размяната на кошове бе акцент в първите две минути от двубоя. ДеКуан Ейбръм най-сетне отбеляза първите си точки в мача за 63:65 в полза на Берое, но след това Тони Гуджино отново върна паритета на таблото - 65:65. С течение на времето обаче Академик достигна до леко предимство в резултата, след като Васил Бачев и Ефе Юртлу комбинираха усилията си, за да изведат домакините на 4 точки преднина при 71:67.

Дамян Минков върна една точка от наказателната линия в актива на "зелените", но феноменалният Ефе Юртлу отново не пощади мрежичката на Берое и наниза нова тройка за 74:68. Последваха още две точки за домакините след борба в нападение и кош на Томислав Минков, а една атака по-късно Седариън Рейнс намали изоставането на своите до 6 точки при 76:70 и 4 оставащи минути.

Минков продължи с хубавото си включване във финалните минути от срещата и наниза още две точки, а Тони Гуджино като че ли сложи точка на спора с нова точна изява в подкошието на съперника, чрез която даде 10-точков аванс на тима си при оставащи 1:50 на часовника - 82:72. Пловдивчани запазиха преднината си до самия край и триумфираха след 84:78.

Ефе Юртлу вдъхнови Академик за успеха с 25 точки, 4 борби и 2 асистенции за 29 минути. Неманя Бешович добави още 20 точки и 9 борби, Тони Гуджино вкара 14 точки от пейката, а Васил Бачев се разписа с 11 точки. Николай Титков пък се доближи до "дабъл-дабъл" с 8 точки и цели 11 асистенции.

Александър Янев бе най-полезен за Берое със 17 точки и 12 борби, Седариън Рейнс реализира още 15 точки, Антън Кук завърши с 13 точки, 8 борби и 7 асистенции, Дамян Минков наниза 12 точки, всички през второто полувреме, а Обина Олека добави още 10 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

АКАДЕМИК: Николай Титков, Адриян Секулов, Васил Бачев, Томислав Минков, Неманя Бешович

БЕРОЕ: Антън Кук, ДеКуан Ейбръм, Дамян Минков, Александър Янев, Седариън Рейнс