Очаквайте в 17:00: Левски с последна тренировка преди срещата с Берое, "сините" са амбицирани да се върнат към победите

Настроение и обрат за Барса в дебюта на Агуеро

Барселона победи Валенсия с 3:1 в най-интересния мач от от 9-ия кръг на Ла Лига. Каталунците рано се озоваха в ролята на догонващи след красив гол на Хосе Гая в 5-ата минута, но още до почивката обърнаха нещата в своя полза с попадения на Ансу Фати (13') и Мемфис Депай (41') от дузпа. Точка на спора сложи резервата Филипе Коутиньо в 85-ата минута. По този начин Барса излезе на 7-о място с 15 точки, но е с мач по-малко от някои от отборите в челото.

Двубоят тази вечер беше специален за домакините, след като каталунският парламент отмени рестрикциите за присъствието на публика на спортни събития на открито и за първи път от година и половина “Камп Ноу” беше пълен. Дебют с екипа на "блаугранас" направи Серхио Агуеро. Аржентинският нападател влезе в последните минути, но не получи шанс да се разпише.

В предишните пет мача между двата съперника паднаха общо 24 гола. През миналия сезон Барса се наложи с 3:2 на “Местайя”, а срещата на “Камп Ноу” не излъчи победител - 2:2. Любопитен факт е, че от сезон 2013/14 насам Валенсия е отборът, отбелязал най-много голове при визити на Барселона - 15, но въпреки това спечели само един от изиграните 9 двубоя.

Старши треньорът на каталунците Роналд Куман е под напрежение и се нуждае от серия от добри резултати, за да запази поста си. Първият тест за нидерландеца беше срещу отбора, с който вдигна Купата на краля през 2008 година, а сега на дневен ред са още две домакинства - срещу Динамо (Киев) в Шампионската лига и срещу Реал Мадрид в първото за сезона издание на “Ел Класико”.

Валенсия стартира сезона обещаващо под ръководството на новия си наставник Хосе Бордалас, но сега се намира в серия от 5 мача без победа. "Лос че" се смъкна на 9-о място в калсирането с 12 точки.

Серхио Агуеро за първи път попадна в групата на Барса, но беше сред резервите. Атаката водеха Ансу Фати и Мемфис Депай, а заедно с тях в предни позиции стартира и Сержиньо Дест, докато Сержи Роберто зае мястото по десния фланг на защитата. Тримата в средата на терена бяха Серхио Бускетс, Френки де Йонг и Гави

Педри, Мартин Брейтуейт и Усман Дембеле все още са контузени. Роналд Араухо също не успя да се възстанови навреме за двубоя.

Двамата нападатели на Валенсия бяха Максимилиано Гомес и Гонсало Гедеш. Карлос Солер и Уго Дуро действаха по фланговете, а двойка централни защитници бяха Габриел Паулиста и Муктар Диакаби.

Още в първите секунди Барса организира опасна атака, но Ансу Фати стреля покрай гредата. Гостите по никакъв начин не се стъписаха и в 5-ата минута вече имаха преднина след атрактивно попадение на Хосе Гая. Капитанът на "прилепите" посрещна топката от границата на наказателното поле и с бомбен шут я прати във вратата на Марк-Андре тер Стеген.

В 10-ата минута Жорди Алба проби и центрира остро, но Диакаби протегна крак и предотврати сигурен гол. Малко по-късно Мемфис Депай технично заложи топката за Ансу Фати, който с много премерен удар намери далечния ъгъл на вратата, пазена от Яспер Силесен. Бързото изравняване вдъхнови каталунците, които продължиха да атакуват на висока скорост и с постоянна смяна на местата.

В средата на полувремето Гави получи жълт картон за нарушение срещу Карлос Солер. Валенсия пък можеше отново да поведе, но след силния удар на Гедеш топката профуча на сантиметри от гредата. В 30-ата минута съдията Хесус Хил Мансано сбърка, като не вдигна картон на Диакаби, който фаулира устремилия се към наказателното поле Де Йонг.

Натискът на Барселона не даваше спокойствие на гостите. Силесен не уцели добре топката с крак при опит да изчисти, но грешката му не беше наказана. В играта на домакините имаше настроение и импровизация, но и защитата на Валенсия демонстрира спокойствие при многото опити за центрирания и двойни подавания.

В 39-ата минута Барселона получи дузпа. Всичко започна от технично действие на Депай в наказателното поле. Нидерландецът се завъртя и подаде на Жорди Алба, който центрира ниско по тревата за Фати. Младокът беше повален от Гая, като първоначално останаха съмнения, че защитникът е играл с топката, но повторенията показаха, че това не е така. Депай стреля мощно от бялата точка и не даде шансове на сънародника си Силесен - 1:1.

Секунди преди почивката Валенсия не се възползва от статично положение в близост до вратата на Барса. Солер реши да стреля, вместо да центрира, но топката срещна стената.

Втората част започна с още една възможност за Ансу Фати, но Силесен внимаваше и изби топката, която летеше към долния ляв ъгъл на вратата. Малко по-късно гредата помогна на Барса, но се оказа, че при паса към Макси Гомес уругваецът е бил в положение на засада.

Атаките на Валенсия не бяха много, но винаги създаваха смут в защитата на домакините. След час игра Ансу Фати отстъпи мястото си на Филипе Коутиньо, който се включи в офанзивното трио на "лос кулес".

Депай често се връщаше около центъра, за да поема топката и да освобождава пространства за съотборниците си. В средата на второто полувремето темпото на игра поспадна, макар че Барса се опитваше да реши всичко с трети гол. Пике пострада при едно единоборство с Димитри Фулкие, но успя да продължи.

В последния четвърт час за Валенсия игра и Денис Черишев, който замени Гедеш. Фулкие пък бе заменен от младока Юнус Муса. В 78-ата минута Солер направи блестящ рейд отдясно и влезе в наказателното поле, но Пике бе заел добра позиция и изчисти пред голлинията.

В 81-ата Коутиньо завъртя топката към далечния ъгъл на вратата, но бранител на Валенсия изби в корнер. Валенсия имаше своя голям шанс в 84-ата минута. Тогава Макси Гомес отправи опасен удар от фаул, но Тер Стеген правилно прецени, че кълбото ще излезе в аут и не се намеси.

Интригата изчезна в 85-ата минута, когато Коутиньо се разписа отблизо за крайното 3:1. В основата на попадението беше Сержиньо Дест. Американският национал се пребори със защитник на гостите до аутлинията, обърна се и намери абсолютно непокрития Коутиньо, който простреля Силесен.

Малко след гола Дест бе заменен под бурните овации на "Камп Ноу", а вместо него за дебюта си с екипа на каталунците се появи Агуеро. Аржентинецът се завърна в Ла Лига 10 години след трансфера си от Атлетико Мадрид в Манчестър Сити.

Последните минути бяха доста динамични. Публиката подсказваше на играчите на Барса при всяка атака да търсят Агуеро. На два пъти домакините можеха да вкарат четвърти гол, но не разгърнаха контрите си по най-добрия начин.

Успехът върна оптимизма в лагера на "блаугранас" преди много важната седмица с мачовете срещу Динамо (Киев) и Реал Мадрид. Валенсия също показа добро лице и ще търси край на серията си без победа в домакинството на Майорка.