Хебър обърна Нефтохимик и грабна Суперкупата на България

Шампионите от Хебър (Пазарджик) са новите носители на Суперкупата на България. Хебър победи носителя на Купата на България Нефтохимик 2010 (Бургас) с 3:1 (16:25, 25:21, 25:21, 25:18) в зала „Иван Вазов“ в Стара Загора.

Трофеят от Суперкупата е втори в клубната витрина, след като „тигрите“ спечелиха надпреварата за първи път през 2019 година.

Двубоят бе без публика, като в зала "Иван Вазов" имаше само хора, заети с организацията и официални лица. Кметовете на Пазарджик и Бургас, съответно Тодор Попов и Димитър Николов бяха на трибуните за да наблюдават изявите на своите отбори. По време на загрявката, буквално минути преди старта, травма попречи на капитана на Нефтохимик Николай Николов да бъде титуляр, като в центъра започна Венцислав Рагин.

И в този двубой волейболистите на Хебър бяха изведени от Мартин Коста Бланко, след като старши треньорът Камило Плачи още се лекува.

Мачът за Суперкупата започна напълно равностойно. Равенството се запази до 6:6. Венцислев Рагин се наложи рано да замени Николай Николов в състава на Нефтохимик. Шампионите от Хебър дръпнаха с 2 точки при 8:6. Бургазлии изравниха при 9:9. Николай Учиков изведе носителите на Купата напред с 10:9. Тодор Алексиев бързо изравни до 10:10 при следващото разиграване. Възпитаниците на Николай Желязков поведоха с 13:10. Мирослав Градинаров направи 14:11  с прецизен блокаут. Якопо Масари атакува в аут - 11:15. Пламен Шекерджиев замени Тодор Алексиев. Мирослав Градинаров игра отлично в атака от зона 4 за 18:11. Николай Учиков заби ас и Нефтохимик дръпна с 19:11. Брадли Гънтър атакува по блокадата за 14:21. Николай Къртев би сервис в аут - 15:23. Словакът Юлиус Фиркал донесе успеха на Нефтохимик в първата част с 25:16 с мощна атака.

Гьорги Гьоргиев замени Иван Станев на поста разпределител в състава на Хебър. Два поредни аса на Александер Туш изведоха Нефтохимик напред с 3:0 в началото на втората част. Шампионите от Хебър изравниха при 3:3. Брадли Гънтър игра технично в атака и Хебър поведе с 8:7. Остра атака на Николай Колев в центъра и 10:9 за Нефтохимик. Мирослав Градинаров игра с блокадата и бургазлии поведоха с 3 точки при 12:9. мощна атака на Венцислав Рагин в центъра направи резултата 14:11. Отлична атака на Виктор Йосифов намали разликата само на 1 точка при 13:14. Николай Учиков атакува мощно от зона 2 за 15:13. Николай Учиков не пропусна да направи 6:4 с мощна атака от зона 2. Силен сервис на Якопо Масари изравни резултата при 16:16. Успешна атака на Брадли Гънтър изведе Хебър напред със 17:16. Николай Желязков взе прекъсване за бургаския отбор. Успешна атака на Николай Къртев в центъра и 18:16 за шампионите. Нова атака на Николай Къртев и 19:16 за Хебър. Николай Желязков побърза да вземе второто си прекъсване във втората част. Ас на Якопо Масари и 20:16. Мирослав Градинаров се завърна в игра. ас на Александер Туш върна надеждите на Нефтохимик при 18:21. Пайп на Юлиус Фиркал - 20:22. Юлиус Фиркал би сервис в мрежата и Хебър стигна до геймбол при 24:21. Шампионите спечелиха втората част с 25:21.

Третата част започна изключително равностойно. Атака на разпределителя Александер Туш направи резултата 5:5. Единична блокада на Брадли Гънтър срещу атака на Калоян Балабанов и 7:5. Калоян Балабанов завърши дълго разиграване за 7:7. Блокада на Мирослав Градинаров даде преднина на Нефтохимик с 12:11. Ас на Калоян Балабанов и 13:11. Две поредни блокади на Виктор Йосифов изравниха бързо резултата при 13:13. Волейболистите на Хебър поведоха със 17:16 и Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. Единична блокада на Венцислав Рагин спря атака на Брадли Гънтър - 17:17. Брадли Гънтър изведе шампионите напред с 18:17. Единичен блок на Виктор Йосифов спря атака на Венцислав Рагин - 19:17. Юлиус Фиркал се върна в игра за бургазлии. Нова успешна блокада на Виктор Йосифов срещу атака на Николай Учиков - 20:17. Николай Желязков взе второто си прекъсване в третата част за носителите на Купата на България. Николай Учиков бе оставен без блокада в зона 2 и 18:20. Якопо Масари атакува по блокадата за 22:19. Хебър стигна до геймбол при 24:20. Николай Къртев атакува успешно в центъра и Хебър затвори третата част с 25:21.

И 4-ия гейм започна напълно равностойно. Равенството се запази до 4:4. Николай Учиков атакува мощно по диагонала от зона 2 за 5:4. Якопо Масари побърза да изравни с атака още при следващото разиграване. Остра атака на Виктор Йосифов доведе до ново равенство 8:8. Тодор Алексиев атакува от зона 4 по диагонала и Хебър поведе с 10:9. Шампионите поведоха с 12:10. Якопо Масари атакува успешно за 13:11. Нова атака на Якопо Масари, но сега от зона 2 и Хебър поведе с 14:11. Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. Якопо Масари заби ас и Хебър дръпна с 4 точки при 16:12. Две поредни точки на Тодор Алексиев и Хебър поведе с 18:14. Пайп на Якопо Масари - 19:15. Единичен блок на Виктор Йосифов и шампионите поведоха с 20:15. Тодор Алексиев бе безкомпромисен в атака за 21:16. нова блокада на Виктор Йосифов  приближи Хебър на 3 точки от Суперкупата - 22:16. Ас на Виктор Йосифов и мачбол за шампионите 24:17. Мирослав Градинаров би начален удар в мрежата и това донесе успеха на Хебър в 4-ия гейм с 25:18 и мача за Суперкупата с 25:18.

Хебър спечели с чек за 10 000 лева за спечелването на Суперкупата.

Италианският посрещач Якопо Масари бе избран за MVP.