Левски Лукойл се блъсна в стената “Прометей” и отпадна от ШЛ

Отборът на Левски Лукойл приключи участието си в Шампионската лига още в квалификационната фаза. Българските баскетболисти на Константин Папазов изиграха прекрасна първа четвърт срещу украинския шампион Прометей, но след това нямаха никакъв отговор при конкурирането с далеч по-класния си съперник и отстъпиха с разгромното 56:96 (27:15, 3:33, 8:26, 18:22) в столичната зала “Арена Армеец”.

По този начин украинците продължават към полуфиналите на квалификационния турнир в София. Там съперник на селекцията на Ронен Гинзбург ще бъде чешкият Опава. Срещата ще се проведе в четвъртък от 18:30 часа. Тази вечер от 20:00 е вторият двубой в “Арена Армеец”, който противопоставя тимовете на Парма Перм и Апоел Ейлат.

Левски натрупа солидна двуцифрена преднина още в първата четвърт на срещата, благодарение на здравата си защита и шестте тройки, които тимът на Тити Папазов наниза в откриващия период. С края на първата четвърт дойде и краят на надеждите на българските шампиони, тъй като те вкараха само 3 точки във втората част от срещата и се оказаха назад в резултата с 18 на полувремето. През второто полувреме Прометей затвърди своето превъзходство и увеличи разликата.

Един от лидерите на Левски - Христо Захариев, пропусна мача заради контузия.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Звездата на Прометей Д'Анджело Харисън отбеляза първите две точки в мача с ефектен пробив към коша, но веднага след това Цветомир Чернокожев наниза дебютния си кош с екипа на Левски, за да изравни при 2:2. Българският тим показа силна игра в дефанзивен план в първите две минути, като Станислав Ваклинов се отчете с няколко добри изяви, за да спре атаките на съперника.

Именно поради това Левски записа серия от девет поредни точки чрез две тройки на Венцислав Петков, които изведоха столичани напред при 9:2. Илия Сидоров свали две точки от разликата между двата отбора, но Чавдар Костов не показа колебание от любимата си зона и наниза третата тройка в мача за състава на Константин Папазов - 12:4, предизвиквайки първото прекъсване в мача, поискано от треньора на Прометей Ронен Гинзбург.

Асен Великов отново в игра за Левски Лукойл

Левски продължаваше да държи разлика от осем точки при преполовяването на частта, а още една добра новина за българите бе, че титулярният център на украинския първенец - Шон Евънс, натрупа бързи два фаула и седна на пейката. Чавдар Костов пък продължаваше да трупа точки на сметката на "сините" и допринесе за първия двуцифрен аванс в полза на родния шампион при 16:6.

Цветомир Чернокожев и включилият се от пейката Николай Михайлов пък продължиха наказателната акция на Левски и реализираха по още една тройка, за да увеличат актива на домакините до 12 точки при 22:12. Отборът на Прометей изпитваше огромни затруднения с това да се справи с агресивната защита на Левски, а в офанзива българският тим нямаше проблем да ниже точка след точка и да поведе с 27:13 след тройка на капитана Асен Великов, който се завърна в игра за първи път от година и половина насам. Последните две точки в първата четвърт бяха дело на Антонио Кемпбъл, който намали изоставането на Прометей на 12 точки при 27:15.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Украинците успяха да се върнат в мача в началото на втората четвърт. Баскетболистите на Ронен Гинзбург записаха серия от шест поредни точки за старт на периода, като се възползваха от няколко грешки и прибързани решения в играта на Левски - 27:21. Сушата на "сините" без точки в частта прехвърли трите минути, а пък проблемите на Прометей в атака вече бяха мираж, тъй като гостите от Украйна настигнаха своя съперник при 27:25.

Гардът Д'Анджело Харисън правеше каквото си поиска със защитата на столичани, а една атака по-късно Ди Джей Стивънс се възползва от адекватна помощ в подкошието и направи резултата 27:29. Стивънс бе автор и на следващия точен изстрел за гостите, този път от тройката, оформяйки серия от 17 поредни точки за Прометей и резултат 27:32.

Ниската петица на Левски очевидно не работеше срещу едрите американски тела на съперника и минута по-късно резултатът в частта бе 0:21, а общият - 27:36. Дуото в подкошието на "сините" Станислав Ваклинов и Цветомир Черножев закъса с фауловете, като центърът вече имаше три, а тежкото крило - четири в средата на втората четвърт. Шон Евънс пък продължи доминацията си в оцветената зона от паркета и наниза 25-ата поредна точка за Прометей в частта - 27:40.

Левски продължаваше да не намира целта, времето изтичаше, а Прометей не показваше колебания и отбеляза още шест точки, за да увеличи разликата до 19 при 27:46. С последната стрелба в частта Венцислав Петков успя да измие срама от лицата на столичани и да вкара първите точки за своя отбор, за да оформи крайното 30:48 на полувремето.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Прометей започна второто полувреме така, както завърши първото. Тимът на Ронен Гинзбург вкара първите четири точки в третата четвърт, чрез които си осигури актив от 22 при 30:52. Този път Левски отбеляза сравнително бързо първите си точки в мача, след като Венци Петков и Чавдар Костов реализираха за 36:56.

Нова серия от седем поредни точки в полза на Прометей практически изгони интригата от залата - 36:63. Прометей продължаваше да се забавлява и да залага на сигурното, вкарвайки още 26 точки на сметката си срещу 8 в полза на Левски. Така общият резултат след 30 минути игра стана 38:74 в полза на украинския първенец.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Естествено, Прометей драстично свали нивото в заключителния период, като позволи на някои от по-младите си играчи също да усетят от вкуса на Шампионската лига. Левски пък отбеляза повече точки, отколкото успя да отбележи в предните две части - 18 срещу 11, и приключи участието си в най-силния турнир на ФИБА след 56:96.

Шон Евънс записа “дабъл-дабъл” от 18 точки и 14 борби за само 19 минути за Прометей. Д’Анджело Харисън наниза още 16 точки, Вячеслав Петров вкара 13, а Ди Джей Стивънс допринесе с още 11 точки.

Венцислав Петков се открои за Левски със своите 19 точки и 3 асисетнции. Чавдар Костов вкара още 11 точки и 7 борби, а новото попълнение Цветомир Чернокожев отбеляза 10 точки и раздаде 5 асистенции в първия си официален мач с екипа на шампионите.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Лъчезар Димитров, Венцислав Петков 19, Чавдар Костов 11, Цветомир Чернокожев 10, Станислав Ваклинов 2 (Асен Великов 6, Николай Михайлов 5, Мартин Петров 3, Милен Захариев, Даниел Кунторов, Александър Папазов)

ПРОМЕТЕЙ: Д'Анджело Харисън 16, Олександър Липовий 5, Ди Джей Стивънс 11, Илия Сидоров 6, Шон Евънс 18 (Вячеслав Петров 13, Антонио Кемпбъл 9, Крис Доу 7, Денис Лукашов 4, Олександър Беликов 4, Дмитро Тихонов 1)