Уилямс и Казмирек са големите победители в седмобоя и десетобоя за 2021 г.

Американката Кендъл Уилямс и германецът Кай Казмирек завършиха като №1 в седмобоя и десетобоя в сериите “Световно атлетическо предизвикателство” в многобоя за 2021 година.

Уилямс, която се нареди трета в изданието през 2019 г., този път извоюва първото място с общ сбор от 19 574 точки. Казмирек, победител през 2016 г., заслужи втората си титла от веригата с актив от 24 500 точки.

Двамата победители спечелиха по $30 000 от наградния фонд, а освен това си осигуриха и “уайлд кард” за Световното първенство в Юджийн догодина.

26-годишната Уилямс започна с първи подиум в кариерата си на престижния турнир в Гьоцис, където постигна 6383 точки в седмобоя. На националните квалификации на САЩ в Юджийн тя завърши втора с личен рекорд от 6683 точки. На Олимпиадата в Токио Уилямс финишира пета с 6508 точки, като това е и най-големият сбор точки, който тя е постигала на голям шампионат в своята кариера.

“Много усмивки за този сезон. Винаги е чест да се състезаваш на най-високата сцена. Горда съм от начина, по който се борих в тези тежки два дни”, сподели Уилямс след Игрите в японската столица. След като вече си осигури “уайлд кард” за планетарния форум у дома в Юджийн през 2022 г., тя може да си позволи да пропусне националните квалификации на САЩ догодина.

Испанската изгряваща звезда в седмобоя Мария Висенте завърши на второ място в генералното класиране с 18 695 точки. През това лято тя постигна национален рекорд от 6304 точки в Лана, последва резултат от 6274 точки и след това 6117 на Олимпийските игри в Токио.

Германката Ванеса Грим допълни тройката в генералното подреждане в седмобоя с 18 661 точки.

Казмирек започна сезона в десетобоя със седмо място в Гьоцис с 8190 точки. Последва негова победа в Ратинген с 8184 точки. На Олимпиадата в Токио той завърши 14-и с 8126 точки.

“Тази победа означава много за мен, защото ми носи “уайлд кард” за Световното първенство”, сподели щастливият германец.

Той е един от двамата германски атлети с “уайлд кард” в десетобоя заедно със световния шампион Никлас Каул, така че Германската атлетическа федерация ще трябва да решава кой от двамата да участва на планетарния форум с “уайлд кард”.

Втори в генералното подреждане в десетобоя за 2021 г. се нареди представителят на Чехия Адам Себастиан Хелцелет с 24 087 точки, а трети норвежецът Мартин Рое с 23 934 точки.