Очаквайте в 15:00 Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16)

Нионсаба: Завърнах се, за да направя спорта по-добро място и да вдъхновявам други

Франсин Нионсаба заяви, че продължава да се състезава, след като беше принудена да се преквалифицира в по-дългите дистанции, за да “направи спорта по-добро място и да вдъхновява други”. 28-годишната атлетка от Бурунди е сред няколкото състезателки, които получиха забрана да се състезават с жени в дисциплините от 400 метра до една миля заради високи естествени нива на тестостерон.

Нионсаба е двукратна световна шампионка на 800 метра в зала и сребърна медалистка от Олимпийските игри в Рио де Жанейро през 2016 г., но тази година е четвъртата най-бърза жена на 5000 метра.

Нионсаба продължава да впечатлява с нова диамантена победа, този път на 5000 метра

“Не съм имала лесен живот и обичам предизвикателствата. Посрещала съм ги с много решителност и постоянство. Никой нямаше да ми помогне или не искаше да ме тренира за по-къса или по-дълга дистанция. Никой не вярваше в мен, но аз вярвах в себе си. Мога да кажа, че се завърнах, за да направя спорта по-добро място и да продължа да вдъхновявам другите. Много съм щастлива”, сподели Нионсаба пред Би Би Си.

Нионсаба излезе на шесто място във вечната световна ранглиста на 3000 метра

Тя завърши пета на 10 000 метра на Олимпийските игри в Токио през лятото, а на 5000 метра беше дисквалифицирана.

След Игрите в японската столица тя стана шестата най-бърза жена в историята на 3000 метра, след като спечели турнира от Диамантената лига в Париж. Седмица по-късно атлетката от Бурунди триумфира и на 5000 метра в Брюксел, като дори победи световната шампионка в дисциплината Хелън Обири (Кения).