Лудогорец взе солидна преднина и обезсмисли реванша с Хебър - на живо от Разград след 4:0

След драми и инциденти Ник де Врийс е новият шампион във Формула Е

Младият нидерландец Ник де Врийс стана първият световен шампион в историята на Формула Е, след като триумфира с титлата за сезон 2021.

Пилотът на Mercedes се възползва максимално от проблемите на неговите основни съперници в борбата за титлата, които дори и не стигнаха до финала на последното състезание на годината в Берлин. Още на старта автомобилът на четвъртия в шампионата Мич Евънс (Jaguar) изгасна и той бе отнесен от втория в класирането Едоардо Мортара (Venturi).

Заради множеството отломки по старт-финалната права състезателният директор Скот Елкинс избра да спре състезанието за приблизително 20 минути. При неговото подновяване третият в генералното класиране Джейк Денис (BMW) се озова в стената още на първия завой и също напусна надпреварата.

Това отвори широка вратата за Де Врийс, който въпреки няколко малки инцидента си гарантира титлата с осмото си място днес. По този начин той събра общо 99 точки, като така той завърши сезона с аванс от седем пункта спрямо Мортара. Трети с 91 точки остана Денис, а четвърти с 90 Евънс.

Самото състезание днес бе спечелено от Норман Нато (Venturi), който стигна до своята първа победа в изцяло електрическия шампионат след едно доминантно каране на пистата на бившето летище „Темпелхоф“. Французинът заложи на стратегия с ранно първо активиране на „атакуващия режим“, благодарение на което той се добра до челото, след което наложи непосилно за неговите конкуренти темпо.

Втори на подиума се качи Оливър Роулънд (Nissan), а последен на почетната стълбичка остана потеглилият първи Щофел Вандоорн (Mercedes). Третото място на Вандоорн и осмото на Де Врийс бяха напълно достатъчни за Mercedes да си гарантира и титлата при отборите в седмия сезон в историята на Формула Е.

Осмата кампания в изцяло електрическия шампионат ще започне на 28 януари 2022 година по улиците на Ад Диря в Саудитска Арабия.

Снимки: © FIA Formula E