Франция с историческа първа олимпийска титла в последния мач на Лоран Тили🏐🇫🇷

Франция спечели за първи път в своята история олимпийската титла в мъжкия волейбол. Момчетата на селекционера Лоран Тили се наложиха изключително драматично и трудно над отбора на Руския олимпийски комитет с 3:2 (25:23, 25:17, 21:25, 21:25, 15:12) в големия финал на турнира в Токио 2020, игран този следобед в зала "Ариаке Арена".

93 Волейболният финал: Франция - РОК

Така Франция стана олимпийски шампион за първи път в историята си и то в последния мач начело на Лоран Тили. Месеци преди началото на Олимпиадата беше ясно, че това ще бъде последния турнир за Тили, след като от френската федерация подписаха договор за национален селекционер до Олимпийските игри в Париж 2024 с легендарния бразилец Бернардо Резенде. Франция стана и 8-ия различен олимпийски шампион в историята на Игрите.

От друга страна това е 4-ия загубен олимпийски финал за руснаците. Те имат 4 спечелени титли в историята (б.р. 3 от тях като СССР), последната от която в Лондон 2012.

По-рано днес Аржентина спечели бронзовите отличия в турнира, след като буквално излъгаха шампиона от Рио 2016 Бразилия с 3:2 гейма. Това беше втори бронз за "гаучосите" от Олимпийски игри след този в Сеул 1988.

В началото на първия гейм руснаците поведоха бързо с 2:0 след контра на Максим Михайлов и аут на Жан Патри, но Франция веднага изравни при 2:2 след сервис в аут на Егор Клюка и ас на Ървин Нгапет. Нова атака и отлична блокада на Михайлов и 4:2 за руснаците. Играта продължи точка за точка до 7:5, след което "петлите" изравниха при 7:7 след успешна атака на Нгапет и силен ас на разпределителя Антоан Бризар. Руските волейболисти отново дръпнаха при 10:8 след атака през центъра на Илияс Куркаев и нов аут на Патри. Двата тима продължиха равностойно до 16:13 след мощна контраатака-пайп на Дмитрий Волков. Играта отново продължи точка за точка до 20:18, след което последваха две атаки на Егор Клюка и 22:18.  Франция успя да намали изоставането си до 22:21 след грешка от руснаците от атака и нов ас на Бризар. Въпреки прекъсването за Туомас Самелвуо, нова директна точка от сервис на Бризар и 22:22. Французите дори излязоха напред в резултата при 23:22 след контра блок-аут на Нгапет. В крайна сметка Франция затвориха гейма в своя полза при 25:23 след нова атака на Нгапет и страхотна контра по правата на Тревор Клевено.

Втората част започна по-добре за французите, които дръпнаха с 4:2 след техничен блок-аут на Ървин Нгапет и контра през центъра на Никола Льо Гоф. Разликата стана 6:3 след страхотен блок на Нгапет срещу Максим Михайлов. Преднината на Франция достигна до 9:4 след поредна успешна атака и блокада на Нгапет. Въпреки усилията на руснаците, "петлите" запазиха преднината си и дори я увеличиха до 15:9 след блок-аут на Нгапет. Предимството на Франция стигна до 19:12 след ас на Нгапет, което накара Туомас Самелвуо да поиска тайм-аут. Това даде резултат и руснаците намалиха до 19:16 след няколко добри блокада и аут на Тревор Клевено. Франция отново увеличи преднината си до 23:17 след атака и блокада на Льо Гоф, за да спечели спокойно гейма с 25:17 след ас на Жан Патри и контра блок-аут на Клевено и да поведе с 2:0.

Третата част стартира напълно равностойно и с размяна на водачеството на няколко пъти до 7:7, след което Франция поведе с 9:7 след силен ас на Ървин Нгапет и блокада на Жан Патри срещу Егор Клюка, която бе предшествана от невероятно спасяване в защита на Нгапет. Разликата стана 12:9 след атака в аут на влезлия като резерва за руснаците Ярослав Подлесних. Постепенно руските волейболисти стигнаха до равенство при 15:15 след грешка от сервис на Антоан Бризар и контра на Клюка, след което дори излязоха напред в резултата с 16:15 след силна контра на Максим Михайлов. Битката за всяка топка и точка между двата тима продължи до 19:19, след което руснаците отново поведоха с 21:19 след две грешки в атаки на Нгапет. Руските волейболисти стигнаха до геймбол при 24:20 след нова грешка на Нгапет и ас на Подлесних. В крайна сметка играчите на Туомас Самелвуо взеха гейма с 25:21 след сервис в аут на Бризар и намалиха изоставането си на 1:2.

В началото на четвъртия гейм Франция поведе с 4:1 след ас на Антоан Бризар и атака в аут на Егор Клюка, а след това със 7:3 след страхотна единична блокда на Тревор Клевено срещу Максим Михайлов. Постепенно руснаците успяха да изравнят при 8:8 след грешка от сервис на Жан Патри последвана от мощна контра на Клюка и страхотен блок на разпределителя Павел Панков, който влезе в игра в края на третата част. Равенството се запази до 13:13, след което руските волейболисти дръпнаха с 15:13 след атака през центъра на Иван Яковлев и силна контра от втора линия на Клюка. Франция стигна до 16:16 след грешка от сервис на Ярослав Подлесних и отлична блокада на Никола Льо Гоф. Руснаците си върнаха преднината при 19:17 след нова атака на Клюка и мощна контра на Михайлов. Независимо от усилията на "петлите", руснаците запазиха предимството си до 22:20 след технично отиграване на Михайлов. Руските волейболисти без проблеми спечелиха гейма с 25:21 след страхотна атака на Иван Яковлев и вкараха финала в решителен тайбрек.

Тайбрекът стартира по-добре за руснаците, които поведоха с 3:0 след три последователни грешки в атака на Тревор Клевено и Жан Патри. Постепенно Франция успя да изравни при 6:6 след грешка на Егор Клюка и контра блок-аут на Ървин Нгапет. "Петлите" дори дръпнаха със 7:6 след атака в аут на Иван Яковлев. Разликата леко нарасна до 10:8 след успешна контра на Клевено. Руските волейболисти изравниха веднага при 10:10 след сервис в аут на Нгапет и контра на Клюка. Франция отново поведе с 13:11 след атака и ас на Патри, което накара Туомас Самелвуо да поиска тайм-аут. Все пак, французите спечелиха тайбрека с 15:12 след атака в аут на Максим Михайлов, а с това финала с 3:2 и златните олимпийски медали за първи път в историята си.

Най-полезен за новите олимпийски шампиони от Франция бе звезда Ървин Нгапет със страхотните 26 точки (2 блока, 3 аса, 52% ефективност в атака и 49% позитивно посрещане) за победата. Жан Патри добави още 15 точки (1 блок, 2 аса и 39% ефективност в атака) за успеха.

За руснаците Максим Михайлов (3 блока и 53% ефективност в атака) и Егор Клюка (56% ефективност в атака и 71% позитивно посрещане) забиха 21 и 20 точки, но и това не бе достатъчно за победата и титлата.

ФРАНЦИЯ - РУСКИ ОЛИМПИЙСКИ КОМИТЕТ 3:2 (25:23, 25:17, 21:25, 21:25, 15:12)

ФРАНЦИЯ: Антоан Бризар 5, Жан Патри 15, Ървин Нгапет 26, Тревор Клевено 11, Бартелеми Шинениезе 7, Никола Льо Гоф 9 - Женя Гребенников-либеро (Бенжамен Тонюти, Стефан Бойер, Кевин Тили, Ясин Луати)

Старши треньор: ЛОРАН ТИЛИ

РОК: Игор Кобзар, Максим Михайлов 21, Дмитрий Волков 4, Егор Клюка 20, Илияс Куркаев 6, Иван Яковлев 10 - Валентин Голубев-либеро (Павел Панков 1, Виктор Полетаев, Ярослав Подлесних 7)

Старши треньор: ТУОМАС САМЕЛВУО.