Медалът на Мбома на 200 метра отключи отново темата за тестостерона в атлетиката

Медалът на Мбома на 200 метра отключи отново темата за тестостерона в атлетиката

Сребърният медал на 200 метра във финала на Олимпийските игри в Токио при жените на Кристин Мбома със световен рекорд за девойки под 20 години от 21.81 секунди и силното бягане на нейната сънародничка от Намибия Беатрис Масилинги в този финал отключиха отново темата за “тестостерона” в атлетиката. 

Двете бяха спрени от участие на 400 метра в Токио в последния момент заради високи естествени нива на тестостерон. 

Томпсън-Хера с двоен дубъл в спринта, намибийка грабна среброто със световен рекорд за девойки
Томпсън-Хера с двоен дубъл в спринта, намибийка грабна среброто със световен рекорд за девойки

“Важно е да се разбере, че и двете ни спортистки не са били запознати с това състояние, нито някой от семейството им, треньорът им или някой от нашия олимпийски комитет”, заяви представител от Намибийския олимпийски комитет. 

“Бих искала да се състезавам и на 400 метра”, каза Масилинги по-рано тази седмица, след като се класира за финал на 200 метра. “Много е странно. Наистина не го разбирам. За мен няма никакъв смисъл в момента. Надявам се, че това ще се промени в бъдеще”, добави тя.  

Маргарет Вамбуй, която също е с високи нива на тестостерон и спечели бронзов медал на 800 метра в Рио, вярва, че едно решение на Световната атлетика да направи отделна категория за атлетки с хиперандрогенизъм и високи естествени нива на тестостерон ще доведе до снижаване на напрежението.  

“Би било добре, ако има трета категория за атлетки с висок тестостеон. Грешно е да спират хората да използват техния талант”, каза тя.

Шели-Ан Фрейзър-Прайс, която остана четвърта във финала на 200 метра, също беше запитана за мнението си за намибийските тийнейджърки.  

“Ако те са допуснати да се състезават, аз не мога да направя нищо. Ако са допуснати да се състезават, те имат право да бягат. Не мислех за това. Просто застанах да се състезавам”, каза ямайската спринтьорка.  

Следвай ни:

Още от Париж 2024

Виж всички