Сдружение ПФК Ботев: Безспорен факт е, че емблемата ни прилича много на тази на Рапид Виена, но това не трябва да ни притеснява

Бюлетин "Канарче" публикува интересен материал за емблемата на Ботев! 

Емблемата на Ботев Пловдив! Първата официална емблема на клуба! През годините на гърдите си с чест са я носили велики мъже и са постигали славни победи! Много деца и фенове са я рисували по бележниците и знамената си и продължават да го правят! За всички ботевисти тя е нещо съкровено и свято! От къде произлиза обаче? Каква е символиката? За нашата емблема със сигурност знаем, че е официално приета и регистрирана през 1923 г. Неотдавна беше открит протоколът от 1917 г., с който въпросната емблема е предложена за пръв път от Мирослав Дечев и е одобрена на вътрешно събрание. До този момент от клуба са използвали различни знаци и символи за лого. В същия протокол е описана и символиката на емблемата: 

"Червено, бяло и зелено са цветовете на трибагреника на Царство България, като в същото време означават и кръвта на героите, чистотата на душите и плодородието на България. Щитът с клубните цветове е символ на храбрите. Нескончаемият кръг – на вечността.“ 

Безспорен факт обаче е, че емблемата на Ботев е твърде подобна с тази на Рапид Виена. Но може би посоката е друга – отборът на СК Велика Сърбия, който също има сходна емблема през 1913 г.? Кой е първоизточникът? Нека се спрем на Рапид Виена. Отборът е създаден през 1898 г. във Виена под друго име, като го сменя на Рапид през следващата 1899 г. Първите цветове на клуба са червено, синьо и бяло и съответно първата известна емблема е твърде различна. В търсене на достоверна информация се свързахме с Лорин Розенберг от музея на Рапид във Виена. Ето какво ни сподели той: 

"За самата емблема, ако трябва да съм честен, самите ние не знаем как сме се сдобили с нея. До 1906 г. играем в синьо-червено и използваме старата емблема. Вероятно това е времето, в което става и смяната на емблемите. В нашия музей имаме значка с новата емблема която е датирана 1907 – 1908 г. За съжаление, както казах, не знаем кой е създал този символ и само можем да спекулираме за смисъла му. Предполагам, че дизайнерът е искал да запази традиционните цветове от създаването на клуба – синьо и червено, но и да покаже новите цветове – зелено и бяло. Ето защо в горната част има класически щит с новите цветове, който е поставен върху син правоъгълник, на който с червени букви е изписано "Рапид“. Около тях е описан златен кръг, който през 1968 г. се заменя с лавров венец – в чест на спечелената 25-а национална титла, което за времето си е рекорд за Европа“. 

Розенберг също сподели, че в Рапид са запознати с емблемата и историята на Ботев Пловдив, а емблемата ни е изложена дори в музея на клуба в частта, в която се разказва за клубове, вдъхновени по някакъв начин от Рапид Виена. Повечето от тези отбори са свързани с Австро-Унгарската империя и страните, в които тя има по-силно влияние. Трябва да отбележим, че в началото на века австрийският футбол е бил особено популярен в Европа, а като водещ отбор в Австрия същото се отнася и за Рапид. 

Отборът печели титлата в първия шампионат на Австрия – сезон 1911 – 1912 г. и дублира успеха си на следващата година. Виена освен това е един от културните центрове на Европа, където традиционно учат и доста българи по онова време. Всичко това, трябва да признаем, прави твърде вероятна възможността първата официална емблема на Ботев наистина да е повлияна от австрийския клуб въпреки липсата на конкретни доказателства и исторически факти. А трябва ли това да ни притеснява? Отговорът е еднозначен – Не! 

Причините за това са неизброими, но някои от тях са: 
➔ Това е автентичен стар символ, носещ духа и традициите от началото на 20-и век – времето, в което е създаден Ботев Пловдив. 
➔ Исторически това е първата официална емблема на нашия клуб и от момента на приемането й тя е носител на традиционни за Ботев и България цветове и символи и има силен емоционален заряд. 
➔ Емблемата е събирателен образ на многогодишните усилия и себераздаване на нашите велики футболисти и треньори, както и на вярата и надеждата на цялата жълто-черна общност. 

Затова ще продължаваме гордо да я поставяме на знамената си и нека си пожелаем да дойде момента, в който ще се чудим къде по нея да разположим звездите за спечелените титли!

Следвай ни:

Още от БГ Футбол

Виж всички